Europejskie media ignorują skutki Brexitu dla Unii Europejskiej. Sami Niemcy mogą tracić rocznie miliardy

unia europejska brexit

Media europejskie pomijają informacje o tym jakie skutki dla Unii Europejskiej będzie miało opuszczenie jej przez Wielka Brytanię. Z badań Instytutu Reutersa wynika, że koncentrują się tylko na Zjednoczonym Królestwie i konsekwencjach dla niego.

Instytut na zlecenie Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Oxfordzkiego przeanalizował 3516 publikacji jakie w ciągu pół roku ukazały się na temat Brexitu. Badano doniesienia z Francji, Niemiecj, Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Irlandii. Analizie poddano 2 główne dzienniki z danego kraju, strony internetowe, tygodniki i programy telewizyjne.

Okazało się, że aż 68% publikacji na temat Brexitu odnosiło się do tego jakie będą jego skutki dla Wielkie Brytanii. Zaledwie 19% podawało o tym jaki będzie wpływ Brexitu na stan Unii.

Wyniki badań opublikowano zaledwie kilka dni po tym jak niemieccy ekonomiści wyliczyli, że wyjście Wysp ze Wspólnoty może kosztować Niemcy nawet 7 miliardów euro rocznie.

Zobacz też: Szokujące wyniki sondażu ws Brexitu. Były premier Tony Blair niechcący skompromitował pomysł drugiego referendum

Europejskie media zdają się ignorować obydwie strony równania. Podczas gdy informują wiele o tym jaki wpływ będzie miał Brexit na funkcjonowanie brytyjskich obywateli w Unii, to niemal całkowicie pomijają to, jak zmieni się status obywateli Wspólnoty na Wyspach.

48% publikacji poświęcono negocjacjom Unii z Wielką Brytanią, a 52% koncentrowało się na poszczególnych konsekwencjach dotyczących handlu, biznesu i finansów. Tylko 3% publikacji dotyczyło europejskich regulacji i biurokracji.

W publikacjach niemal całkowicie pomijany jest też głos brytyjskiej UKIP i jej lidera Nigela Faragea, a przecież to politycy tej partii doprowadzili do Brexitu.

Zobacz też: Wielka Brytania grozi UE. Królestwo nie może porozumieć się ze Wspólnotą w sprawie Brexitu

13 KOMENTARZE

 1. „Sami Niemcy mogą tracić rocznie miliardy”
  I dobrze szwabskim skurvysynom….

 2. 7 mld euro to dla Niemców kieszonkowe. Prawiczki nie odróżniają milionów od miliardów i bilionów dlatego myślą że Niemcy coś stracą. Niemcy to najlepsza gospodarka na świecie, Wielka Brytania to pralnia brudnych pieniędzy.

   • Szwajcaria to mikropaństewko bez większego znaczenia gospodarczego. Niemcy to najlepsza gospodarka na świecie.

 3. A Srala Wołk to najwybitniejsza ekonomistka na wschód od Wieprza i Krzny.

  • Dowodem jest to że nawet JKM jeździ niemieckim samochodem BMW a nie Ładą czy jakimś chińskim szajsem.

   • Przecież wg. Ciebie JKM robi i gada ciągle głupoty.To pewnie i z zakupem samochodu zrobił głupstwo

    • On gada głupoty ale jak chodzi o jego życie to kupuje niemiecki samochód a nie rosyjski czy chiński.

Comments are closed.