Pierwszy na świecie „wydrukowany” dom. Stanął w zaledwie 18 dni [VIDEO]

Źródło: YouTube/UnivNantes

We Francji zaprezentowano pierwszy na świecie dom „zbudowany” za pomocą drukarki 3 D. W czerwcu wprowadzą się do niego mieszkańcy.

Dom zaprojektowali i stworzyli naukowcy z uniwersytetu w Nantes. Jego szkielet i ściany wykonał „robot drukarka” ‘BatiPrint3D. Zajęło mu to zaledwie 18 dni.

Robot użył specjalnych materiałów polimerowych, by zaizolować i ocieplić konstrukcję. Po tym puste przestrzenie konstrukcji wypełniono cementem.

Dom o powierzchni 95 metrów kwadratowych ma kształt litery „Y” i znajduje się w nim pięć pokoi. Jego trwałość przewidziana jest na sto lat.

Czy to przyszłość? To rozwiązanie pokazujące nowe możliwości, bo wszystko zostało stworzone na miejscu, w którym powstał dom – powiedział agencji Reuters profesor Benoit Furet, który kierował projektem. – Dzięki robotowi mogliśmy postawić ściany o bardzo wymyślnych kształtach.

Zobacz też: Bojkot Facebooka. Internauci z całego świata wzywają do niekorzystania z portalu przez 24 godziny

Dom zostanie przekazany rodzinie, która korzysta z opieki społecznej i kwalifikuje się do zamieszkania w budynku socjalnym.

Wyposażony jest w wiele nowinek technicznych pozwalających optymalizować m.in zużycie prądu, ustawiać poziom temperatury i wilgotności powietrza, a także sprzęt do analizowania właściwości cieplnych obiektu.

Kolejne projekty są w drodze i w Nantes stanie w najbliższym czasie 30 „drukowanych” budynków, w tym także użyteczności publicznej.

Zobacz też: Facebook sam sobie nie radzi. Będzie płacił użytkownikom za szukanie luk. Można zarobić 40 tysięcy dolarów

6 KOMENTARZE

  1. Europa jak zawsze w tyle. Chińscy przedsiębiorcy drukują takie domy już od ładnych kilku lat. Nie ma już niczego co by nie wyprodukował Chińczyk.

    • „rodzinie, która korzysta z opieki społecznej i kwalifikuje się do zamieszkania w budynku socjalnym”
      Ciekawe, ile rodzinie „uchodźców” zajmie zdewastowanie takiego cacka, bo myślę, że mniej niż 18 dni:-)

  2. Ta ,, technologia ” znana była już w latach 90 – tych , [ domy składane z puzli , polimerowych , wypełnianych w środku – bo to były ,, pustaki ” betonem i stalą zbrojeniową ] Sąsiad postawił sobie taki dom , entuzjastom ,, nowoczesności ” polecam tam zamieszkać . Nie trzeba było to wtedy nawet nazywać ,, dom z drukarki 3 D ” . Wtedy nazywał się to ,, tani dom ”

Comments are closed.