„Myszka-agresorka” ukarana przez prezydium Sejmu. Twierdzi, że to za niezłomność

Kamila Gasiuk-Pihowicz/ PAP : Paweł Supernak
Kamila Gasiuk-Pihowicz/ PAP : Paweł Supernak

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) została w piątek ukarana przez Prezydium Sejmu – poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Kara polega na jednorazowym obcięciu jej uposażenia o 25 proc., a dotyczy naruszenia przez nią powagi Sejmu podczas czwartkowych głosowań.

„Dziś przez Prezydium została ukarana jedna posłanka” – powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) przed rozpoczęciem piątkowego posiedzenia Sejmu. Dopytywany, o którą posłankę chodzi wskazał na szefową klubu Nowoczesna Kamilę Gasiuk-Pihowicz.

Według informacji PAP, kara polega na jednorazowym obcięciu jej uposażenia poselskiego o 25 proc.

Czytaj także: Populiści w akcji. PiS złożył „głośny” projekt w Sejmie. Posłowie dostaną mocno po kieszeni

Wniosek o obniżenie uposażenia został poparty przez wicemarszałków Sejmu: Beatę Mazurek (PiS), Ryszarda Terleckiego (PiS) oraz Stanisława Tyszkę (Kukiz’15); marszałek Sejmu Marek Kuchciński wstrzymał się od głosu.

Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała w rozmowie z PAP odwołanie się od decyzji o jej ukaraniu. Jej zdaniem, została ukarana za to, że w sposób „niezłomny mówi o łamaniu konstytucji przez PiS”. Wskazywała też, że decyzja Prezydium Sejmu jest „przykładem łamania zasad parlamentaryzmu przez PiS”.

„Wieloletnim zwyczajem funkcjonującym w Sejmie było to, że w sytuacji, w której dochodzi do łamania regulaminu Sejmu, podnoszą się emocje na sali plenarnej, szef klubu ma prawo wystąpić z wnioskiem o przerwę dla klubu, by uspokoić emocje na sali” – mówiła. „Ja wczoraj z takim wnioskiem – jako szefowa klubu poselskiego Nowoczesnej – wystąpiłam i zostałam dzisiaj za to ukarana” – dodała Gasiuk-Pihowicz.

Zobacz koniecznie: Posłanka traci immunitet. „Teraz ruch należy do prokuratury”

(PAP)

1 KOMENTARZ

Comments are closed.