Uwierzyłeś, że Morawiecki obniży firmom CIT do 9 proc.? To ściema! Zobacz dlaczego

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki. Foto: PAP

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) z 15 do 9 proc. Byłby to najniższy taki podatek w całej Unii Europejskiej. Jednak oczywiście nie jest tak pięknie jak malują to pisowcy propagandyści. Wyjaśnił to dr Sławomir Mentzen z partii Wolność.

Politycy PiS oraz rządowi propagandyści dla zmylenia przeciwnika nazywający się dziennikarzami, pieją z zachwytu nad zapowiedziami premiera Morawieckiego o obniżce CIT do 9% – pisze dr Mentzen na swoim facebookowym profilu.

Premier Morawiecki powiedział, że obniży CIT z 15% do 9% dla wszystkich małych i średnich firm. Ta wydawałoby się rewolucyjna zapowiedź jest faktycznie zupełnie bezwartościowa, a co więcej nie zostanie spełniona.

Otóż CIT w Polsce w dalszym ciągu wynosi 19%. Obniżony do 15% został tylko dla niektórych spółek mających mniej niż 2 mln euro przychodów rocznie. CIT dla małych przedsiębiorstw (przychody poniżej między 2 a 10 mln euro) wynosi 19%. CIT dla średnich przedsiębiorstw (przychody między 10 a 50 mln euro) również wynosi 19%.

Dlatego nieprawdą jest, że CIT zostanie obniżony do 9%, jak cieszą się propagandyści. Nieprawdą też jest, że CIT zostanie obniżony do 9% dla małych i średnich przedsiębiorstw. CIT zostanie obniżony tylko i wyłącznie dla mikroprzedsiębiorstw nie będących osobami fizycznymi!

Nieliczne przedsiębiorstwa które z niej skorzystają, oszczędzą w sumie kilkaset milionów złotych. Pewnie ponad dwa razy mniej niż koszt zapowiedzianej wyprawki dla dzieci szkolnych (1,3 mld zł). Nie jest to więc żadna bomba, nie jest to żadna rewolucja podatkowa. Jest to zwyczajna kosmetyka. A wiecie dlaczego PiS obniża już drugi raz podatek akurat tym spółkom? Bo kosztuje ich to grosze. Gdyby obniżyli CIT dla wszystkich, albo chociaż obniżyli PIT małym przedsiębiorcom, to wydaliby na to miliardy. Ale oni te miliardy wolą wydawać na kolejne programy socjalne. Dzięki temu osiągają olbrzymi efekt medialny – ludzie w większości nie wiedzą, że obniżka dotyczy tylko niektórych, a kosztuje ich to grosze.

Niestety ciemny lud pisowski jak zwykle kupuje tego typu manipulacje.

Jeden wielki ściek socjalnych bzdur. PiS zdradza w jaki sposób chce przekupić wyborców

11 KOMENTARZE

 1. NIE,niestety nie wierzę, bo oni kłamią!!! A tak łatwo pouczają ,a jacy katolicy!.

 2. Panie Januszu troche pan przegiol.Dla pana male przedsiebiorstwa ktore zatrudniaja powiedzmy do 10 ludzi z przychodem 10 mil to mniejszosc.Ale chyba tych jest najwiecej.

 3. Mikroprzedsiębiorstwa to raczej firmy typu działalność gospodarcza. Prowadzenie w tym kraju czegoś takiego to finansowe harakiri ale co ma zrobić warsztacik samochodowy ktory zatrudnia 2 pracowników. Przy spółce robią się góry papierów i dochodzi biuro rachunkowe. Parafrazując tytuł książki „W polsce bez zmian”

 4. PiSokomuchy tym durnym rozdawnictwem socjalu doprowadzą ten kraj do bankructwa.

 5. Panie Prezydencie !!! Jestem dumny ze partia i ludzie jej podlegli wreszcie robia cos dla Narodu .Wczesniej bladzilem , glosowalem to na SLD TO NA psl , az wreszcie doczekalem sie parti ktora mysli i pomaga !!!

 6. Po co wy bronicie polskich przedsiębiorców skoro oni i tak głosują na socjalistów? 35% polskich przedsiębiorców głosowało na PO, 34% na PiS a tylko 5% na JKM.
  Na JKM głosują raczej studenci i uczniowie ostatnich klas LO. Moglibyście zaproponować np. płatne studia i likwidację zniżek na pociągi i autobusy dla studentów.

 7. dr Mentzen – typowy polakożerca z polskim nazwiskiem, odebrałbym mu tytuł doktorski za znieważanie narodu.
  Jak jest wycie – znakomicie!

 8. Fakt, jest faktem. Najmniejsze firmy będą płacić 9% CIT :D I tyle w temacie! To gbury opozycyjne próbują ludziom coś wmówić :D

Comments are closed.