Wstrzemięźliwe oświadczenie polskiego MSZ na temat Syrii. Resort nawołuje do nieeskalowania konfliktu

Źródło: PAP

Ostatnie wydarzenia widzimy w kontekście powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii; Polska apeluje o powstrzymanie się od działań, które prowadzić będą do dalszej eskalacji sytuacji – oświadczyło MSZ, odnosząc się do akcji w Syrii.

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym zginęło ponad 60 osób.

Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

„Ostatnie wydarzenia widzimy w kontekście powtarzających się ataków z użyciem broni chemicznej przeciw cywilnej ludności Syrii i jako konsekwencję dotychczasowej bezkarności ich sprawców. Brak właściwej reakcji na tego typu działania stanowi zachętę do kolejnych ataków przy użyciu zabronionej prawem międzynarodowym, wyjątkowo niehumanitarnej broni” – oświadczyło polskie MSZ.

„W tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może pozostawać bezczynna i powinna podjąć wszystkie niezbędne działania, żeby zapobiec możliwości powtórzenia takich ataków w przyszłości” – podkreślono.

„Polska zamierza kontynuować wysiłki na arenie międzynarodowej w celu całkowitego wyeliminowania broni chemicznej. Jej użycie jest nieakceptowalne i powinno być ścigane bez względu na okoliczności i miejsce jej użycia” – oświadczyło MSZ.

„Polska apeluje o powstrzymanie się od działań, które prowadzić będą do dalszej eskalacji sytuacji”– głosi oświadczenie resortu.

Zapisz jako: Trump wydał rozkaz ataku! Amerykanie i ich alianci uderzyli z powietrza na Syrię

5 KOMENTARZE

  1. Jak zwykle przy takim konflikcie ucierpią tyko zwykli ludzie a nie żadna władza Syrii i nie tylko Syrii !Tusk jeszcze ma coś na ten temat do powiedzenia? Już dawno się obłowił to co mu zależy?

  2. A ja myślę, że Trump chce atakami na Syrię pokazać Rosji gdzie jest jej miejsce w szeregu i skłonić Putina do przejścia na stronę USA w ich rozgrywce z Chinami: „Rozumiesz Wołodzia, jak ty mi tak, to ja ci tak. Lepiej usiądźmy, porozmawiajmy. Zakumplujemy się, to bierz Wołodzia Syrię i co tam chcesz, bierz Mongolię, ale rozumiesz …”. I innym na Bliskim Wschodzie też chce pokazać, że Ameryka trzyma rękę na pulsie, żeby się za bardzo nie rozbrykali.

    • Akurat w obecnej sytuacji , polskie oświadczenie jest bardzo dobre. Wg mnie naszym interesem jest trzymanie się od tego konfliktu jak najdalej i nie opowiadanie się wyraźnie po żadnej ze stron. Swoją drogą państw, które w Syrii załatwiają swoje mętne interesy jest dosyć dużo.

  3. Skoro zbombardowano „składowiska broni chemicznej” i wskutek bombardowania żaden trujący gaz się nie wydostał to można chyba zacząć przypuszczać, że „reżim Asada” tej broni jednak nie ma.

Comments are closed.