Najnowsze doniesienia z frontów we Francji. 150 rannych w starciach z ekoterrorystami i 63 aresztowanych po protestach przeciwko reformom Macrona [WIDEO]

Zamieszk w strefie ekologów ZAD we Francji. Źródło: uncornriot.ninja
Zamieszk w strefie ekologów ZAD we Francji. Źródło: uncornriot.ninja

Policja francuska już szósty dzień walczy z ekologami pod Notre-Dame-des-Landes. W czasie protestów i zamieszek przeciwko reformom Macrona w innych miastach aresztowano 63 osoby.

Zamieszki i protesty we Francji nie mają końca i wręcz nasilają się. Cały czas trwa rotacyjny strajk kolejarzy i pracowników linii lotniczych Air France. Studenci okupują kilka uczelni protestując przeciwko reformie szkolnictwa wyższego.

Tymczasem na ulice wyszli mieszkańcy Montpellier i Nantes, którzy protestują przeciwko proponowanym przez rząd Macrona reformom gospodarczym. Doszło do  demolowania i podpalania budynków i samochodów, a także starć z policją. Minister spraw wewnętrznych Gerrard Collomb poinformował, że aresztowano 63 osoby.

Zobacz też: Czerwoni związkowcy uzgodnili harmonogram paraliżowania państwa. W tych dniach nie pojeździsz i nie polatasz we Francji

Tymczasem już 6 dzień trwają starcia policji z ekologami w położonej nieopodal Nantes Notre-Dame-des-Landes. Tam tydzień temu policja i żandarmeria przystąpiła do likwidacji położonego pod miastem koczowiska lewackich ekologów ochrzczonego przez nich Strefą Obrony (Zone a Defendre – ZAD). Anarchiści zajmują to miejsce nielegalnie od 8 lat protestując przeciwko budowie tam lotniska.

Francja_eko
ZAD. Źródło: earthfirstjournal.org

Rząd Macrona zapowiedział rezygnację z planów budowy portu, ale jednocześnie likwidację obozowiska ZAD. Najpierw stracia trwały na polach 20 km od Nantes. Teraz przeniosły się do centrum Notre-Dame-des-Landes. Początkowo tych niby ekologów było kilkuset. Teraz ich liczba urosła nawet do 7 tysięcy.

W sobotę tłum niosący wielki transparent „Precz z przemocą” kamieniami i granatami hukowymi zaatakował policję. Ta odpowiedziała gazem łzawiącym, armatkami wodnymi. W zamieszkach obrażenia odniosło 9 policjantów. 12 osób aresztowano.

Od początku starć z ekologami w ZAD rannych zostało już blisko 150 osób.

Zobacz też: Zieloni odlatują z dymem! Wielbiciel ekologii i homoseksualizmu spalił się w Nowym Jorku, bo „planeta stała się niemożliwa do zamieszkania”

Comments are closed.