Najnowsze doniesienia z frontów we Francji. 150 rannych w starciach z ekoterrorystami i 63 aresztowanych po protestach przeciwko reformom Macrona [WIDEO]

Zamieszk w strefie ekologów ZAD we Francji. Źródło: uncornriot.ninja
Zamieszk w strefie ekologów ZAD we Francji. Źródło: uncornriot.ninja

Policja francuska już szósty dzień walczy z ekologami pod Notre-Dame-des-Landes. W czasie protestów i zamieszek przeciwko reformom Macrona w innych miastach aresztowano 63 osoby.

Zamieszki i protesty we Francji nie mają końca i wręcz nasilają się. Cały czas trwa rotacyjny strajk kolejarzy i pracowników linii lotniczych Air France. Studenci okupują kilka uczelni protestując przeciwko reformie szkolnictwa wyższego.

Tymczasem na ulice wyszli mieszkańcy Montpellier i Nantes, którzy protestują przeciwko proponowanym przez rząd Macrona reformom gospodarczym. Doszło do  demolowania i podpalania budynków i samochodów, a także starć z policją. Minister spraw wewnętrznych Gerrard Collomb poinformował, że aresztowano 63 osoby.

Zobacz też: Czerwoni związkowcy uzgodnili harmonogram paraliżowania państwa. W tych dniach nie pojeździsz i nie polatasz we Francji

Tymczasem już 6 dzień trwają starcia policji z ekologami w położonej nieopodal Nantes Notre-Dame-des-Landes. Tam tydzień temu policja i żandarmeria przystąpiła do likwidacji położonego pod miastem koczowiska lewackich ekologów ochrzczonego przez nich Strefą Obrony (Zone a Defendre – ZAD). Anarchiści zajmują to miejsce nielegalnie od 8 lat protestując przeciwko budowie tam lotniska.

Francja_eko
ZAD. Źródło: earthfirstjournal.org

Rząd Macrona zapowiedział rezygnację z planów budowy portu, ale jednocześnie likwidację obozowiska ZAD. Najpierw stracia trwały na polach 20 km od Nantes. Teraz przeniosły się do centrum Notre-Dame-des-Landes. Początkowo tych niby ekologów było kilkuset. Teraz ich liczba urosła nawet do 7 tysięcy.

W sobotę tłum niosący wielki transparent „Precz z przemocą” kamieniami i granatami hukowymi zaatakował policję. Ta odpowiedziała gazem łzawiącym, armatkami wodnymi. W zamieszkach obrażenia odniosło 9 policjantów. 12 osób aresztowano.

Od początku starć z ekologami w ZAD rannych zostało już blisko 150 osób.

Zobacz też: Zieloni odlatują z dymem! Wielbiciel ekologii i homoseksualizmu spalił się w Nowym Jorku, bo „planeta stała się niemożliwa do zamieszkania”

15 KOMENTARZE

 1. Niedlugo zabraknie im Policjantow do uspokojenia wrzawy, choc jak historia nas nauczyla, Francja jest podatnym gruntem do rozbudzenia rewolucji, ktora juz raz wstrzasnela swiatem.

 2. Francuzi często strajkują dlatego Francja produkuje
  1. najlepsze samoloty na świecie (Airbus)
  2. najlepsze pociągi na świecie (TGV)
  3. jedne z najlepszych samochodów na świecie ( Peugeot, Citroen). Owszem gorsze od Mercedesa i Toyoty ale lepsze od Łady, Geely, Chevroleta, Kia i wielu innych.

  • Natomiast, Ja jestem pewien ze nikt z pośród rzucających koktailami w policje francuską nia ma tytułu inzyniera….

  • No i proszę.Jaka jest recepta na to żeby produkować dobre rzeczy ?Według ali wilk trzeba strajkować.Nobel z ekonomii murowany!!!

   • Bo tak jest. Tam gdzie są strajki jest dobry przemysł. Tam gdzie nie ma strajków jest syf, niskie koszty pracy i słaba technologia -np. w Rosji. Nikt normalny przecież nie uważa że Tupolew jest lepszy od Airbusa.

  • Tych „wielu innych” nie ma aż tak wiele. Z samochodów francuskich, do czegoś sensownego służą tylko wersje mocno sportowe.
   A TGV najlepsze na świecie? Cosik nieświeża wiadomość.
   Może gdyby nie strajkowali i nie wszczynali rewolucji, to nawet samochody mogłyby być najlepsze na świecie.

   • Najlepsze samochody na świecie produkują Niemcy gdzie strajki też są.
    Samochody francuskie są na pewno lepsze od samochodów rosyjskich, chińskich czy amerykańskich. Fakt – są gorsze od niemieckich i japońskich ale 3 miejsce na świecie to na pewno nie powód do wstydu dla francuskich samochodów.

    • Wstyd, to jest, dla tych, którzy je kupią. Ja już bym wolał coś z koncernu Fiata.
     Niemieckie najlepsze? Może zdaniem wiejskich kaskaderów.

     • Fiat to przecież firma włoska a we Włoszech strajki są częstsze niż we Francji. Natomiast na pewno nie kupisz Łady, Geely czy nie będziesz latał Tupolewem bo kapitalistyczna Rosja i kapitalistyczne Chiny są zacofane technologicznie.

  • Ty tak na serio? Wszyscy śmieją się z francuskich samochodów. W Afryce – która jest swoistym sprawdzianem dla dobrych samochodów, francuskich nie doświadczysz – głównie japońce, bo najlepiej się sprawdzają w trudnych warunkach. Czemu siedzisz w Polsce – w tym ksenofobicznym zaścianku? Jedź kochana do Egiptu, do swoich ulubionych muzułmanów zamiast tu się męczyć.

 3. Ale mi się dzisiaj kręci w głowie. Kto mi znowu schował moje dobre tabletki. Czuję się znowu taka głupia.

 4. Jakiej „Francji” ?
  Francji już nie ma. Żadem Micron tam nie rządzi, figurant, jak większość „głów” państw. Tylko szyi nie widzicie.
  Bo została dawno ścięta islamskim mieczem.

Comments are closed.