Uwaga na sms-y! Oszuści podszywają się pod znaną sieć sklepów. Kradną dane osobowe i numery kart

Na sms-y, informujące o przesyłce z MediaMarkt za 1 zł, najlepiej nie reagować – powiedział PAP szef serwis niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny. MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości – powiedziała PR Manager sieci sklepów Wioletta Batóg.

Sms-y, przychodzące do abonentów m.in. sieci Play, zapraszają do odbioru paczki z MediaMarkt, w której jest iPhone X. Należy tylko opłacić koszty przesyłki (w wysokości 1 zł). Telefon ma być nagrodą dla klientów MediaMarkt z okazji jubileuszu sklepu.

Po kliknięciu w link, nadesłany sms-em, abonent sieci komórkowej jest przekierowywany do strony internetowej, gdzie w kolejnych krokach ma podać dane osobowe oraz dane karty płatniczej, aby zabezpieczyć wysłanie nagrody.

W ostatnich tygodniach obserwujemy coraz częstsze oszustwa zaczynające się od wiadomości sms, w której znajduje się link do strony informującej o wygraniu jakiegoś smartfona albo bonu do popularnego supermarketu – powiedział PAP szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik.pl Piotr Konieczny.

Zobacz też: W szponach pazernego państwa. McDonald’s i KFC przegrywają z fiskusem

Jak powiedział Konieczny, „na takie wiadomości najlepiej nie reagować. Ale jeśli ktoś, w przypływie zmęczenia, postanowił wypełnić formularz odbioru nagrody i podał w nim swoje dane osobowe albo co gorsza numer karty płatniczej, to powinien natychmiast wykonać dwie czynności: skontaktować się ze swoim bankiem i wykonać operację cofnięcia transakcji, czyli tzw. chargeback.

– Każdy posiadacz karty płatniczej, zarówno debetowej jak i kredytowej, ma możliwość bezpłatnego wycofania się z transakcji, jeśli poczuł się oszukany – tłumaczy Konieczny.

Jak dodał szef zespołu bezpieczeństwa serwisu niebezpiecznik..pl należy także „wysłać do organizatora konkursu sprzeciw wobec przetwarzania danych osobowych w celach marketingowych oraz wobec przekazywania danych innym podmiotom. Wystarczy wypełnić, podpisać i przesłać organizatorowi konkursu dokument o takiej treści podanej na stronie: https://niebezpiecznik.pl/sprzeciw.docx”

PR Manager MediaMarktSaturn Polska Wioletta Batóg oficjalnie dementuje wysyłanie sms-ów przez sieć sklepów. „W związku z sygnałami, jakie MediaMarkt otrzymuje od swoich klientów o pojawieniu się fałszywej promocji, rozsyłanej za pośrednictwem wiadomości SMS pod hasłem „MediaMarkt – Rozpoczęliśmy nasze urodzinowe rozdanie”, informujemy, że MediaMarkt ani podmioty współpracujące z nami nie prowadzą takiej promocji i nie są nadawcą tych wiadomości”.

Rzeczniczka dodała, że „autorzy bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa„.

W związku z tym MediaMarkt oświadcza, że wyżej wymienione działania i treści rozpowszechniane w ramach tych działań nie stanowią oferty firmy MediaMarkt. Podejmujemy w tej sprawie stosowne kroki prawne – powiedziała.

– Wszystkie akcje promocyjne oraz konkursy, które pojawiają się na innych fanpage’ach oraz w innych miejscach w Internecie, nie są organizowane przez MediaMarkt. Uczestnictwo w nich może grozić zainfekowaniem komputera/smartfona wirusem oraz wyciekiem danych osobowych w niepowołane ręce – przestrzega rzeczniczka.

Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play także odcina się od sms-ów, zapraszających po odbiór nagrody. – Nie mamy z tą akcją nic wspólnego – powiedział.

Zobacz też: Praca w handlu coraz bardziej opłacalna. Zobacz, ile można zarobić w Lidlu i Biedronce

Źródło: PAP