Kolejny sukces Trumpa. Niemcy boją się wojny handlowej z USA i dystansują od buńczucznych deklaracji eurokratów

Angela Merkel i Donald Trump. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Angela Merkel i Donald Trump. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO
REKLAMA

Peter Altmaier niemiecki minister gospodarki proponuje, by Unia podjęła rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ceł na aluminium i stal. Obawia się, że ewentualna wojna handlowa przyniesie wielkie straty.

Stany Zjednoczone zdecydowały o wprowadzeniu ceł na import aluminium i stali. Trump postanowił jednak zawiesić decyzję w stosunku do krajów Unii Europejskiej. Nowe taryfy weszłyby w życie na początku maja. Niemcy jako największy unijny eksporter aluminium i stali już obawia się wprowadzenia ich.

REKLAMA

Mimo buńczucznych gróźb eurokratów zapowiadających odwet w przypadku wprowadzenia ceł niemiecki minister gospodarki wysyła sygnały pojednawcze do Waszyngtonu.

Jestem zdania, że ani Unia, ani USA nie powinny ryzykować wojny handlowej – mówił Peter Altmaier w programie telewizji ARD.

Mówił, też że Unia powinna siąść do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ceł, a także innych umów handlowych, zamiast odpowiadać wprowadzeniem własnych taryf i ograniczeń.

Zobacz też: Trump już wygrywa wojnę handlową. Chiny i Korea redukują cła na amerykańskie towary

W podobnym tonie wypowiada się Norbert Röttgen, szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu, który wyraźnie mówi, iż Unia powinna siąść do stołu, a nie szukać odwetu.

Oświadczenia niemieckich polityków stoją w całkowitej sprzeczności z deklaracjami eurokratów, którzy zapowiadają, że nie ustąpią, o niczym nie będą rozmawiać i wprowadzą własne taryfy.

Cecilia Malmstrom, europejska Komisarz ds Handlu twierdzi, że Unia nie podejmie żadnych rozmów dopóki Waszyngton „bezwarunkowo i bezterminowo” nie zawiesi dla krajów Unii wprowadzenia ceł.

Postawa Niemiec dowodzi, iż administracja Trumpa zaczyna wygrywać wojnę handlową zanim ona się rozpoczęła. Wcześniej pod wpływem decyzji Trumpa o ocleniu aluminium i stali, swój rynek na amerykańskie wyroby otworzyły Chiny i Korea Południowa.

Teraz wyraźnie miękną Niemcy i wydaje się, że na nic się zdadzą buńczuczne zapowiedzi eurokratów.

Zobacz też: Merkel przestraszyła się Trumpa. Minister obrony już zażądała dodatkowych pieniędzy na obronę

Źródło: DW, Wolność24

REKLAMA