Urząd Skarbowy. Zdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Rząd Morawieckiego przechwala się odzyskaniem dla Skarbu Państw miliardów złotych wyłudzonych dzięki lukom w podatku VAT. Według Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców należałoby go zwyczajnie zlikwidować. Dzięki temu zniknąłby jeden ze sposobów okradania państwa.

Moim zdaniem powinna skoncentrować się na dwóch sprawach. Po pierwsze ustalić, kto doprowadził do tego, że na VAT ponieśliśmy tak duże straty. Po drugie wskazać, jakie zmiany prawne należy przeprowadzić, aby to się nie powtórzyło i tak wielkie wyłudzenia w przyszłości były albo niemożliwe, albo bardzo trudne – stwierdził Kaźmierczak w wywiadzie dla PAP.

REKLAMA

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców powiedział, że najlepszym sposobem na uszczelnienie systemu podatkowego jest jego maksymalne uproszczenie. Nikt nie słyszał o tym, by np. w podatku rolnym były jakieś przekręty. Nie słyszałem, żeby jakiś rolnik wywiózł na Cypr hektar ziemi – oświadczył.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

ZOBACZ: Szturm na ośrodek imigrantów. W akcji wzięło udział kilkuset niemieckich policjantów

Uważam zresztą, że Polska powinna rozpocząć dyskusję o likwidacji VAT w Unii Europejskiej i wprowadzenie zamiast tego – podatku od sprzedaży. Jeśli skala wyłudzeń tego podatku jest tak wielka, to trzeba go po prostu zlikwidować – stwierdził Kaźmierczak.

Należy przypomnieć, że podatek istnienie podatku VAT jest sankcjonowane przez Unię Europejską, która na dodatek wymaga od członków, by utrzymywali go na określonym poziomie. Bruksela krytykowała np. Rumunię, która zdecydowała się na obniżenie stawki podatku, ale ataki straciły na sile, kiedy okazało się, że gospodarka państwa zaczęła nabierać rozpędu. Zwiększył się popyt i produkcja.

Kaźmierczak zauważył także, iż poprzednie rządy posiadały projekty uszczelnienia luk VAT-owskich, ale ostatecznie nie zdecydowano się na ich wprowadzenie. Wciąż nie jest jasne dlaczego. Możliwe, że działo się tak ze względów na nieformalne układy polityków PO-PSL ze światem biznesu.

PRZECZYTAJ: Jakubiak ostro o Żydach: „Dlaczego oni nas tak nienawidzą? Im chodzi o to, aby deprecjonować naród polski. Wymyślili sobie taki biznes pod nazwą antysemityzm”

Źródło: PAP/wolnosc24.pl

REKLAMA