Turcja wzywa świat muzułmański do zjednoczenia przeciw Izraelowi

Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA
Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP/EPA

Świat islamski powinien działać jako jedność, prezentować jednolite stanowisko w sprawie masakry – oświadczył premier Turcji Binali Yıldırım. Po krwawych wydarzeniach w Strefie Gazy prezydent Erdogan oskarżył Izrael o ludobójstwo. Turcja nakazała izraelskiemu ambasadorowi opuszczenie państwa. W całym świecie arabskim wzrastają nastroje antyżydowskie.

Premier Turcji wezwał wszystkie muzułmańskie kraje do zrewidowania swoich stosunków z Tel Awiwem. Ankara stoi na stanowisku, że nie tylko Izrael, ale również Stany Zjednoczone odpowiadają za masakrę w Strefie Gazy. Stosunki między Turcją i Izraelem uległy znacznemu pogorszeniu, na co wskazuje m.in. wydalenie izraelskiego ambasadora.

W Istambule odbywają się marsze i wiece poparcia dla Palestyńczyków. Tureccy politycy twierdzą, że są one oddolnym wyrazem solidarności z protestującymi. W innych państwach muzułmańskich panuje bardzo podobna atmosfera.

ZOBACZ: Wyborcza idzie na całość! Czytelnicy organu Michnika wstydzą się tego, że są Polakami!

Maskara, do jakiej doszło 14 maja br., była powodem nadzwyczajnego spotkania członków Ligi Państwa Arabskich. Kuwejt wnioskował o zwołanie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie, ale propozycja została zablokowana przez Waszyngton.

Ankara, która winą za śmierć ok. 60 Palestyńczyków obarcza również Stany Zjednoczone, ogłosiła, że Waszyngton stracił mandat to prowadzenia jakichkolwiek mediacji w regionie.

Istnieją małe szanse, że masakra Palestyńczyków doprowadzi do wybuchu wojny przeciw Izraelowi. Arabia Saudyjska, Turcja i Egipt z racji swoich relacji międzynarodowych nie posunął się do wszczęcia otwartego konfliktu. Iran, który mógłby poprowadzić koalicję antyżydowską, jest zbyt słaby i izolowany politycznie. Nie posiada również lądowej granicy z Izraelem, a możliwości uderzenia na państwo z powietrza są bardzo ograniczone.

SPRAWDŹ: Złapano jednego z największych zbrodniarzy ISIS. Osobiście obcinał głowy i palił jeńców żywcem [WIDEO]

Źródło: presstv.com/wolnosc24.plbliski

8 KOMENTARZE

 1. JAK ŻYĆ Z SĄSIADAMI?
  Żyd nam pokazuje jak się żyje z sąsiadami. Krytykuje życie w Jedwabnem i pokazuje jak to się robi.
  Patrzymy uważnie, żydzie i uczymy się jak żyć z sąsiadami.

 2. Polska także powinna wydalić żydowskiego ambasadora i przestać włazić w d…ę tym nazistom. Oczywiście powodem jest robienie z polaków hitlerowców i próba wyłudzenia pieniędzy.

 3. Gdyby nie ta woda, to Szwecja moglaby byc naszym sasiadem.
  Prawiczki juz mysla o przepompowaniu Baltyku.

 4. Popieram Erdogana w 100% izrael to najwiekszy wrog wszystkich ludzi na swiecie , mam nadzieje ze kwestia tego szatanskiego tworu zostanie definitywnie rostrzygnieta

 5. A Najwyższy Czas to jest co? Pro-żydowska tuba propagandowa? Iran nie jest taki słaby jak wy tu pieprzycie w tym artykule. Bo jakby był słaby, to by go już dawno obskoczyli jak Irak, i wprowadzili na stanowiska zarządzania krajem swoich ludzi. A tego nie daje się zrobić. No i co zrobiła ta wielka Ameryka, kiedy z Iranu posypały się i spadły rakiety na terytorium szmatławego Usraela? Praktycznie nic. Bo ktoś coś pomarudził o poranku, i na tym się skończyło.

Comments are closed.