Papież Franciszek wzywa do regulacji rynków! „Ekonomiczny kanibalizm”

Papież Franciszek/ PAP:\PA :FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek/ PAPEPA : FABIO FRUSTACI
REKLAMA

Watykan wezwał w czwartek do większej regulacji rynków i systemów finansowych przekonując, że kryzys gospodarczy pokazał, iż nie były w stanie rządzić się same swoimi prawami i potrzebują silnego zastrzyku moralności i etyki.

Duży dokument napisany przez dwa kluczowe departamenty Stolicy Apostolskiej wydawał się mieć na celu plany dalszej deregulacji rynków w niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, gdzie prezydent Donald Trump chce rozluźnić surowe przepisy bankowe uchwalone po kryzysie finansowym w 2008 roku.

REKLAMA

Mówi się, że zysk z korzyścią, a nie dla większego dobra, był „bezprawny” i potępił „lekkomyślną i amoralną kulturę marnotrawstwa”, która stworzyła oligarchię w niektórych krajach, pozostawiając wielkie masy zubożałych ludzi „bez żadnej drogi ucieczki”. Dokument zaatakował „ekonomiczny kanibalizm” niektórych praktyk finansowych.

Oświadczenie Watykanu uważa się za oficjalne nauczanie Kościoła katolickiego i może wpłynąć na postawę Kościoła liczącego 1,2 miliarda członków.

15-stronicowy dokument wykorzystuje terminy techniczne, takie jak akcje kredytowe, kredyty hipoteczne o podwyższonym ryzyku, transakcje o wysokiej częstotliwości, transakcje typu credit fault swap, instrumenty pochodne, równoległe systemy bankowe, odpływ kapitału i pożyczki międzybankowe w celu zilustrowania tego, co mówi się o podatności na nadużycia i nielegalność.

Mówiąc, że dobrobyt materialny większej części ludzkości zależy od rynków, muszą mieć silne podstawy etyczne, aby pomóc wszystkim. W tym ludziom żyjącym w warunkach skrajnego ubóstwa.

Ostatni kryzys finansowy mógł być okazją do rozwoju nowej gospodarki, z większą dbałością o zasady etyczne i nową regulacją działalności finansowej, która zneutralizowałaby drapieżne i spekulacyjne tendencje oraz uznanie wartości rzeczywistej gospodarki – czytamy we fragmencie.

Dokument, zatytułowany „Rozważania o etycznym rozeznaniu w odniesieniu do niektórych aspektów obecnego systemu ekonomiczno-finansowego”, został przygotowany wspólnie przez doktrynę Watykanu i jej departament ds. rozwoju człowieka.

Zobacz też: Tego jeszcze nie było – wszyscy biskupi złożyli rezygnację! Papież ma podjąć decyzję w sprawie każdego z nich. To pokłosie afery pedofilskiej w chilijskim kościele

REKLAMA