Chce jak najszybciej deportować pół miliona imigrantów i wyprowadzić kraj ze strefy euro. Szef włoskiej Ligi pokazuje Brukseli gest Kozakiewicza

Matteo Salvini. Foto: PAP/EPA/ANSA
Matteo Salvini. Foto: PAP/EPA/ANSA

Nowy włoski rząd może wyprowadzić kraj ze strefy euro. Szef koalicyjnej Ligi Matteo Salvini potwierdza, że zamierza też zgodnie z obietnicami deportować 500 tysięcy imigrantów.

Salvini w ostrych słowach zareagował na żądanie Unii Europejskiej, która domaga się, by włoski rząd o 10 miliardów skorygował swój budżet. Włochy mają ogromne długi i cały czas balansują na skraju zapaści finansowej.

Szef Ligi powiedział gazecie „Il Giornale”, że nie będzie żadnych korekt, a Włochy nie zostaną „francuską, czy niemiecką kolonią”.

Europa doradza, a czasami grozi, a teraz mówi: powinniście poprawić budżet o 10 miliardów euro – mówi przywódca Ligi. – Mamy je zebrać z podatków. Czy oni sobie żarty robią. Ostatnią rzeczą jakiej Włochy potrzebują to podatki. Jeśli na nas głosowano to właśnie dokładnie dlatego, że będziemy robić odwrotnie niż to co chce nam groźbami narzucić Europa.

Zobacz też: Oto efekty „państwa opiekuńczego”. W niemieckich miastach powstają getta żyjących z zasiłków. „To zjawisko historycznie bezprecedensowe”

Słowa szefa koalicyjnej Ligi, która razem z Ruchem Pięciu Gwiazd utworzyła nowy rząd nie są czcze. Na stanowisko ministra finansów powołany został jeden z najbardziej znanych włoskich eurosceptyków – 81-letni Paolo Savona. Profesor ekonomii wielokrotnie wzywał włoskie rządy, by czyniły przygotowania do opuszczenia strefy euro.

Teraz także Salvini przypomina o gotowości porzucenia europejskie waluty.
Jestem przekonany, że przyjęcie euro było błędem. Naprawimy go – powiedział lider partii.

Kilka dni wcześniej Włochy zostały skrytykowane także przez francuskiego ministra finansów Bruno le Maire, który twierdzi, że Italia może zdestabilizować strefę euro.

Francuski minister niech się lepiej zajmuje Francją – odpowiedział mu Salvini. – Włochami zajmiemy się my i z czystym sumieniem będziemy robić dokładnie odwrotnie niż czyniły to poprzednie rządy.

Salvini potwierdził też, że zgodnie z zapowiedziami rząd zamierza deportować 500 tysięcy nielegalnych imigrantów.

Zobacz też: Szok w Brukseli. Wyniki badania są jednoznaczne – młodzi ludzie nie popierają Unii Europejskiej

50 KOMENTARZE

  • ▌▌Myślę, że póki co gra na podbicie stawki — kiedy strategia stabilna zaczyna wyraźnie zmierzać w kierunku stabilnej przegranej — pora przechodzić do strategii niestabilnej (której już używa np. Rosja).

   • ▌▌Komentarz do: „Wygrana Macrona przyspieszy integrację budzetową strefy euro”: ▌▌

    .

    ▌▌Jedną z nielicznych prawdziwych spośród tak licznie wymienionych w tekście zapowiedzi korzyści z powstania budżetu strefy € byłby wzrost wiarygodności — jeśli w tak ważnej sprawie państwa są w stanie współpracować bez zgrzytów, to faktycznie — rynek to docenia, np. obniżając cenę obligacji.

    I oczywiście vice versa — z każdym trzeszczeniem (np. przy powtórce kryzysu strefy €) — rynek z nawiązką odbiera to, co kiedyś dał — domek z kart wprawdzie pnie się wysoko, ale trudno na nim polegać, gdy zbiera się na burzę — wyceny nurkują i zaczyna się gra na krótko.

    .

    .

    .

    ▌▌Zdecydowana większość wymienionych korzyści jest całkowicie pozorna (a może ktoś przy okazji przypomniałby wszystkie zapowiadane korzyści z okazji powstania samego €?), można by je nawet podzielić na kilka rodzajów, powiedzmy dwa główne:

    ● 1. Cudowne rozmnożenie pieniędzy — „darmowe obiady” bez żadnego wzrostu ryzyka.

    ● 2. Baron Münchhausen — cudowne wydobycie się z bagna przez ciągnięcie za własne włosy (np. przez samo uwspólnotowienie problemu — bezkarne dla winowajcy w imię kupienia sobie jeszcze chwili spokoju zamiast solennie obiecywanego kiedyś odcinania „troublemakerów”).

    .

    .

    .

    ▌▌Francja jest w strefie € na jednej z najbardziej stromych równi pochyłych — to zmusza ją do owych przykrych nerwowych podrygów, jednak całą koncepcję zacieśniania współpracy jaka wyłania się z po/wyborczych zapowiedzi można sprowadzić do oczekiwania zreformowania całej UE/strefy €, żeby we Francji wszystko mogło zostać po staremu — nie trzeba już było niczego zmieniać. Proponowane rozwiązanie jest bardzo proste: niech wszyscy zrównają w dół do Francji („walka z dumpingiem socjalnym”)! Powiedzmy 50% szans na sukces — ale tylko gdyby Nowa Niemiecka UE była jednocześnie całym światem. Nie jest — a zatem szanse na sukces są naprawdę marginalne — najwyżej reszta strefy € przegra razem z Francją.

    .

    Najbliższy kryzys strefy € obnaży wiele zamiecionych pod dywan brudów — chciałbym znać bieżące stawki u bukmacherów, czy strefa € w ogóle przetrwa pierwszy ostry kryzys po Brexicie (a jeśli tak, to w jakiej kondycji i w jakim kształcie?) — z UK jako możliwym idącym na noże (np. walutowe) jądrem kondensacji Unii 2.0.

    .

    .

    .

    ▌▌Proponowane zmiany czynią jeszcze bardziej absurdalnym myślenie o naszym wstępowaniu do strefy € — oprócz generowanego w ten właśnie sposób kolejnego wzrostu wewnętrznych naprężeń (wprowadzanie się do płonącego budynku — w trakcie pożaru i przed zapowiedzią dorzucenia świeżej podpałki) i dalszej, a w zasadzie niemal całkowitej utraty suwerenności gospodarczej — oddanie się na łaskę metropolii kolonialnych, których „solidarność” mieliśmy okazję bardzo dobrze już poznać.

    „Najfajniej” będą mieli nowi członkowie strefy €, gdy „mały, najlepiej jednoosobowy rząd mówiący po niemiecku” Nowej Niemieckiej UE przytnie ich w końcu za ten wstrętny „dumping socjalny” — zostaną wówczas prawdziwymi biedakami z drogą walutą — bez pieniędzy i zarazem bez prawa głosu (odwrotny biegun dodatniego sprzężenia zwrotnego od czasu ustanowienia strefy € napędzającego nieustanny wzrost potęgi Niemiec: polityczna — gospodarczą, gospodarcza — polityczną, et cetera, et cetera…).

    .

    Poza nowymi negatywnymi skutkami zapowiedzi z tekstu pozostają wszystkie stare przeszkody natury ogólnej, np.:

    ● 1. Niekonkurencyjna dla naszej gospodarki cena waluty — dostarczanie popytu silnym gospodarkom strefy € przy jednoczesnym biciu rekordów finansowania się tanim (do czasu) kredytem.

    ● 2. Składanie się na bogatych bankrutów strefy € (państwowych/bankowych).

    ● 3. Eurokraci przy okazji kryzysu greckiego zapowiedzieli zmianę reguł gry w czasie jej trwania — strefa € stała się drogą bez odwrotu: opuszczenie strefy € (bo np. przeszacowało się swoje możliwości — jak Grecja) oznacza automatyczne opuszczenie UE. Nie chcemy jeszcze opuszczać UE? No to nie możemy również przystępować do strefy €.

    ● 4. Niedostosowanie ceny waluty do cyklu koniunkturalnego przy mocno ograniczonych możliwościach adaptacji.

    ● 5. Najnowsza wykładnia kanclerz Merkel, iż nadwyżka w handlu Niemiec jest w zasadzie bez znaczenia, skoro właściwie oficjalną w niemieckiej dyplomacji funkcją pozostałych członków strefy € jest pogłębianie swoich własnych deficytów handlowych.

    .

    Oczywiście znowu nie uda się produkcja zaufania „z niczego”, ani jego cudowne rozmnożenie — każde z proponowanych rozwiązań będzie mieć swoją konkretną cenę.

  • Tak jak postawili Islandii? Zamknie się wszystkie banki. Prezesów czy dyrektorów do pierdla na 25 lat. I co? Islandia ma się dobrze. Można? Można.

   • ▌▌Islandczycy są mądrzy — nie przyjęli €uro — Włosi nawet nie mają własnej waluty, nie panują nad jej emisją, a nawet można ich PO PROSTU ODCIĄĆ od finansowania. Góra papierów natychmiast zyska status śmieciowy, koszt obsługi zadłużenia stanie się nie do udźwignięcia, a kapitał z prędkością łączy runie do panicznej ucieczki z Włoch do najbliższej bezpiecznej przystani. Nawet nie można powiedzieć, że Włosi wykonają atak uprzedzający — sami mają na szyi pętlę €BC, więc za bardzo wierzgać już nie mogą.

    Druga sprawa, że banki na Islandii były prywatne, a wierzytelności — również prywatne, w dodatku głównie zagraniczne. Włosi tego komfortu również nie mają — jak zacznie się sypać włoski system bankowy to ludność i gospodarka ma reset finansowy.

    Strefa też ucierpi i może nawet nie wytrzymać takiego ciosu — nikt jeszcze nie ćwiczył takiego scenariusza, a dom już się pali.

    • ▌▌I oto proszę — Włosi już zostali przycięci dzięki pętli, którą sami założyli sobie na szyję i nie będzie rządu Contego…

   • To prawda!Islandia dlatego wyszła z tego bankowego bajzlu tylko dlatego,że nie należy do tej pomylonej unii choć ich rząd bardzo się o to starał,a społeczność islandzka tego nie chciała! W 2009 roku w Reykjaviku obok takiej kawiarni na tarasie ,dwóch Islandczyków protestowało przeciw wejściu do unii!Osobiście miałam okazję obejrzeć ten spektakl !

 1. To niech spadają do Putina razem z Węgrami. Nikt w UE na siłę nie trzyma.

  • Dlaczego ma spadac do Putina ? Wlosi chca isc wlasna droga, glosno powiedzial to co mysli wielu Wlochow

    • Nie, własną drogą, jak każdy demokratyczny kraj! Socjalizm jest w de, fr oni sie zachowują, jak królowie w sredniowieczu – macie robic jak my chcemy, a jak nie to was ukarzemy…! Na tym ma polegać Ue? na wiecznym spełnianiu chorych socjalistycznych wymysłow idiotów z Brukseli, Berlina, Paryżewwa? UE to wspolny rynek, wspolpraca, brak granic i na tym powinno się to skonczyc, a nie, ze niemiaszki wprowadzaja sobie swoje zasady dla calej UE i niszcza wszystkie gospodarki…

     • Marcin-Masz 100% racji,a z pitolenia „ala wilk” nie przejmuj się,bo ten jełop pieprzy jak potłuczony!

    • Jak na razie to polityka Unii doprowadziła Włochy do zalania czorną dziczą z Afryki, która zamienia piekny kraj w slamsy. Unia nie boi się o wyjscie Włoch tylko o to, ze takie tompniecie uwidoczni szwindel z drukowaniem bilionów euro.

    • Aluniu, wystarczy że powoli zaczną odkręcać gangrenę zapoczątkowaną rewolucją francuską. Poza tym Wenezuela to komuna. Stadium do którego wytrwale dąży EU.

  • A Srala Wołk (jaka ona głupia! Oj głupia) niech spada na Księżyc

  • Do nikogo nie trzeba strzelać. Złapany statek odstawia pasażerów do Afryki, potem jest zamieniany we włoski kuter patrolowy z kilkoma KM dla respektu a kapitan z załoga dostaje 5-10 latek odsiadki. Gwarantuję ci, że po 2 tygodniach nikt pływać nie będzie

  • Wynajmie się IDF. Przykład palestyńskich pokazuje że żydowskie metody kontroli migracji doskonale się sprawdzają.

  • Ale ja lubię do ciapaków strzelać, najfajniej z granatnika się strzela zwłaszcza do tych co mają przyczepiony pas szahida bo rażenie się powiększa :)

 2. Lewacka patologiczna głupota powoli rozsadza eurokomunistyczny projekt UE z którego coraz więcej państw chce rezygnować.

 3. Czy ktos zna sposob by zamknac to smierdzace rectum „ala wilk”. Za kazdym razem jak je otworzy to smrod niemilosierny. Wyjasnienie dla „ala wilk”…rectum to nazwa dziury w dupie.

  • ala wilk podobnie jak grażyna góra na tym forum to amplifiery piszące to, co im mocodawca każe.
   mówią, że k*restwo wynosi się z domu

 4. Wlosi sobie poradza ( ile to maja setek lat historii?????).Ktos powyzej na tym portalu pierdoli, ze banki cos zrobia.Gowno zrobia.Wlosi sa w swiecie TRZECIM najbogatszym krajem – rezerwy zlota – 2500 ton – nie wliczajac w to zlotych kopol katedr, dziel sztuki itd.,itd. Unia Europejska moze nadmuchac Wlochom pajakow do dupy.

  • Zobaczymy jak sobie poradzą bez turystów zmuszonych do wyrabiania paszportów.

   • Wcale nie muszą wyrabiać paszportów, można wyjść z unii, ale być w strefie Schengen tepa dzido ?

    • dokładnie, Szwajcaria, Norwegia, Islandia nie sa w Unii i co gdzieś tępaku paszport potrzebny? srał na taką UE gdzie socjalistyczne kurwy z Brukseli i Berlina mowią calej Europie co kto ma robic

     • Masz rację Marcinie!Nie trzeba być w Unii aby bez paszportu przybyć do tych krajów ! ala wilk gówno o tym wie,bo widocznie nigdzie nie był ,nie przeczytał i gówno widział!

   • Z Schengen ich nie wyrzuca, bo to podwojny gwozdz do trumny dla UE. Takze nie pierdol prosze z tymi paszportami.

   • No tak, bo turystykę można uprawiać tylko w ramach unii, a paszport wyrobić to już rzecz niewykonalna. Dzisiaj i tak większość ludzi ma paszporty bo jeżdżą po świecie, a nie są ograniczeni do głupiej unii.

 5. Hahaha. Nie karmcie trola, albo trolicy.
  Pani Alu, proponuję poczytanie trochę czegoś wiecej. W Pani wypowiedziach widac kompletny brak wiedzy.
  To ze Pani się tu wypowiada to jak rozumiem Pani zawód. Jaka stawka za komentarz?

  • „ala wilk” na 100% nie jest kobietą!To jakiś pomylony chłopina co dał sobie taki nick coby innych zmylić!

 6. ‚ala wilk’ nie widzi zycia poza unia i socjalem z nia zwiazanym. Prosze go ignorowac bo debata z organizmem tak prostym nie ma sensu!!!

 7. Ala wilk obrabia lache jakiegoś uchodźcy na socjalu dlatego tak się pruje ?

Comments are closed.