Szok w Brukseli. Wyniki badania są jednoznaczne – młodzi ludzie nie popierają Unii Europejskiej

Większość obywateli aż 12 państw unijnych, nie ma zaufania do Brukseli i uważa, że sprawy Wspólnoty zmierzają w złym kierunku. Ogromna część nie wierzy, iż wstąpienie do Unii było korzystne dla ich kraju.

Na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego urzędnicy brukselscy zlecili ogromne badania przeprowadzone w krajach unijnych dotyczące ich opinii na temat UE. W sondażach przeprowadzanych przez Kantar wzięło udział 27 tysięcy osób.

Badania miały pokazać ogromne, największe w ciągu 35 lat poparcie dla Unii. Poparcie jest wielkie, ale w wielu krajach sytuacja nie przedstawia się tak jak tego chcieliby eurokraci. W 12 państwach ogromna część ich mieszańców nie wierzy Brukseli, uważa, że ich głos się nie liczy, a pożytki z Unii są mniejsze niż szkody jakie przynosi.

W skali całej Europy 48 proc. ankietowanych uważa, że ich głos się liczy, i aż 46 proc. jest przeciwnego zdania. Aż 76 proc. Greków i 72 proc. Estończyków uważa, że ich głos nie ma żadnego znaczenia.

Zobacz też: Oto efekty „państwa opiekuńczego”. W niemieckich miastach powstają getta żyjących z zasiłków. „To zjawisko historycznie bezprecedensowe”

Ku zaskoczeniu eurokratów najmniejsze poparcie ma Unia wśród młodych obywateli. Aż 63 proc. osób poniżej 24 roku życia uważa, że ugrupowania antyunijne mają lepsze propozycje programowe i lepsze rozwiązania niż eurokraci.

Tylko 44 proc. Włochów uważa, że wstąpienie do Unii przyniosło ich krajowi pożytek, a aż 41 proc. jest przeciwnego zdania. 49 proc. mieszkańców Italii uważa też, że Unia idzie w złym kierunku. Podobnie aż 68 proc. Greków.

Najmniejsze poparcie dla Unii wyrażają Brytyjczycy, Włosi, Łotysze, Grecy, Czesi, Słowacy, Rumuni, Litwini, Hiszpanie i Portugalczycy.

Badania przeprowadzone na zlecenie Brukselskich biurokratów są częścią kampanii promującej przyszłoroczne wybory do europarlamentu. Połowa obywteli Unii jest nimi kompletnie nie zainteresowana.

Zobacz też: Najnowszy SONDAŻ: Wiemy, komu najbardziej ufają Polacy. Złe wiadomości dla Jarosława Kaczyńskiego