Chorwaci strzelają do imigrantów. Nieszczęśliwie ofiarami stali się młody Irakijczyk i Afgańczyk

Imigranci próbują sforsować zasieki na granicy węgiersko-serbskiej. PAP/EPA
Zdj. ilustr. . Imigranci próbują sforsować zasieki na granicy węgiersko-serbskiej. PAP/EPA

W wyniku nielegalnego przekroczenia chorwackiej granicy dwóch 12-letnich migrantów doznało poważnych obrażeń od kul policjantów; funkcjonariusze strzelali w kierunku furgonetki, którą jechało 29 migrantów – podał w czwartek rzecznik chorwackiej policji Elis Żodan.

Jak wyjaśnił, jadący samochodem migranci z Afganistanu i Iraku nielegalnie przekroczyli chorwacką granicę i dwukrotnie odmówili wykonania rozkazów policjantów, którzy nakazali zatrzymanie pojazdu.

Kierowca pędził w kierunku policjantów i dwa razy usiłował sforsować blokadę – mówił Żodan.

Potem kierowca uciekł z miejsca zdarzenia do lasu; wciąż poszukuje go policja. W czasie akcji policjanci otworzyli ogień w kierunku furgonetki, w wyniku czego rannych zostało dwoje dzieci.

Zobacz też: Miała być Europa bez granic. Tymczasem z powodu imigrantów kolejne państwo chce się grodzić

Rzecznik poinformował, że „ciężko ranne” dzieci, Afgańczyk i Irakijczyk, zostały zabrane do szpitala w Zadarze (środkowa część Chorwacji). Dodał, że ich stan jest stabilny.

W pojeździe było w sumie 15 dzieci.

Agencja AFP podkreśla, że Chorwacja jest pierwszym krajem unijnym na trasie migrantów, którzy zmierzają przez Bałkany w kierunku północnych krajów UE.

W 2015 roku trasą przez Bałkany przemierzały Europę setki tysięcy migrantów. Choć zawarte przez UE z Ankarą w marcu 2016 r. porozumienie ws. migracji powstrzymało masowy napływ migrantów przez Bałkany do centralnej Europy, wciąż każdego dnia setki migrantów usiłują nielegalnie przekroczyć unijne granice, często z narażeniem życia.

Zobacz też: Chorwacki rząd bije na alarm. 60 tysięcy imigrantów gotowych przez Bałkany przedrzeć się do Unii Europejskiej

Comments are closed.