Feministki go nienawidzą, a socjaliści przed nim ostrzegają. Kim jest Jordan Peterson, który porwał za sobą miliony osób? [VIDEO]

Peterson feministki socjalizm fenomen
Jordan Peterson.

Jordan Peterson na fali swojej popularności wydał też książkę „12 zasad życia Jordana Petersona”, która obecnie jest tłumaczona na język polski. Zagranicą książka ta, która nie jest pozycją naukową, przyniosła mu reputację coacha i motywatora. Psychologa z Kanady można jednak nazwać raczej kimś, kto staje w opozycji do ww zawodów.

Coach kojarzy się z hasłami typu „i Ty możesz odnieść sukces”, „wszystko zależy od Ciebie” czy „jesteś zwycięzcą”. Peterson natomiast mówi ludziom, że życie jest niesprawiedliwe i trudne i prawdopodobnie wiele razy będą na dnie. Jednocześnie w jego wykładach kluczowa jest kwestia wolności wyboru i odpowiedzialności za swoje życie.

Już same tytuły rozdziałów jego książki, wskazują, że nie jest on trenerem motywacyjnym, jakie znamy z reklam, ale kimś kto z psychologią ma do czynienia na co dzień:

1. Stój prosto z wypiętą piersią
2. Traktuj siebie jak osobę, której chciałbyś pomóc
3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy chcą twojego dobra
4. Porównuj się ze sobą, którym byłeś wczoraj, a nie z inną osobą
5. Nie pozwól swoim dzieciom zachowywać się tak, żebyś je potem znielubił
6. Szukaj tego, co ma sens, nie tego, co wygodne
7. Przyjmij założenie, że osoba, z którą rozmawiasz, może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz
8. Mów prawdę, a przynajmniej nie kłam
9. Bądź precyzyjny, kiedy mówisz
10. Posprzątaj w mieszkaniu, zanim zaczniesz krytykować świat
11. Nie dręcz dzieciaków, które jeżdżą na desce
12. Pogłaszcz kota, gdy go spotkasz na ulicy.

Te nietypowe tytuły rozdziałów „12 zasad życia Jordana Petersona” odnoszą się do rzeczy, z którymi każdy z nas styka się codziennie i sytuacji, dla wielu wydających się oczywistymi i na które mało kto zwraca uwagę, a które mają duże znaczenie w poukładaniu swojego życia. Krótka zapowiedź tego, co znajdzie się w książce Petersona:

Comments are closed.