Wielkie zwycięstwo komunizmu w Wenezueli. Metro jest za darmo, bo nie ma z czego zrobić biletów

Metro w stolicy Wenezueli Caracas. Źródło: metrolosteques.gob.ve

Od początku maja metrem w Caracas można jeździć za darmo. Wszytko dlatego, że nie ma z czego wyprodukować biletów.

Operatorem metra w stolicy Wenezueli jest państwowa spółka Metro de Caracas C.A. Materiały, z których produkowane są bilety sprowadza z zagranicy, bo w Wenezueli ich nie ma. Rząd nie jest jednak w stanie sprzedać jej żadnych walut zagranicznych, by można było kupić surowce do produkcji biletów.

Każda maszyna, w której ich zapas się wyczerpał jest wyłączana. W końcu okazało się, że już w żadnej z nich nie ma biletu, więc szefostwo metra odblokowało przejścia do kolejki i każdy teraz może jeździć za darmo.

Metro w stolicy Wenezueli było niegdyś modelowym w całej Południowej Ameryce. Liczy sobie 53 stacje i każdego dnia korzystały z niego 2 miliony pasażerów. Teraz działa z rzadko i z wielkimi opóźnieniami. Ruchome schody stoją w miejscu. Maszyny z biletami są powyłączane. Nie działa klimatyzacja. Godziny szczytu to prawdziwy koszmar.

Zobacz też: Szokujące sceny z „socjalistycznego raju”. Zdesperowany tłum szturmuje bloki w stolicy Wenezueli [VIDEO]

Cesar Vega, szef podziemnej kolejki oświadczył w mediach, że na razie władze spółki szacują, na której stacji wsiada najwięcej pasażerów, by tam w pierwszej kolejności dostarczyć bilety.

Metro padło ofiarą hiperinflacji, która wartość wenezuelskiej waluty zredukowała do śmieciowego poziomu. Wenezuelczycy zarabiają teraz średnio kilka dolarów miesięcznie, a koszt surowca potrzebnego na wyprodukowanie biletu jest znacznie wyższy niż sama opłata za przejazd.

Nawet gdyby jakimś cudem spółka metra zdobyła waluty i wyprodukowała bilety, to i tak nie jest w stanie z cenami za przejazd nadążyć za szalejącą inflacją. Nie da się w maszynach kilka razy w miesiącu zmieniać cen biletów.

Pasażerowie w Caracas mają więc teraz prawdziwy komunizm – mogą jeździć za darmo. Nie wiadomo jednak jak długo to potrwa, bo z ruchu wyłączane są kolejne wagony. Bierze się z nich części na to, by reperować jeżdżący jeszcze tabor.

Zobacz też: Głupiej się nie da. Grecki eurosocjalista proponuje rozwiązanie problemu pracujących kobiet w Bangladeszu [VIDEO]

12 KOMENTARZE

   • Akurat aborcja na życzenie (za własne pieniądze, rzecz jasna) to jak najbardziej wolnorynkowy i liberalny postulat, dlaczego osoba uważająca się za liberała ma komuś tego zabraniać?

   • Do objęcia władzy przez Chaveza była na pewno najbogatsza. Teraz za Maduro to już w ogóle kupa gruzu.

 1. xx, przez tych wariatów medycyna tez stoi w miejscu bo rzucaja klody eksperymentom z komórkami macierzystymi.
  Kto chce zdychac w meczarniach klepiac zdrowaski niech to robi ale wciaganie w to szambo innych to wspólczesny odpowiednik stosu dla zielarzy.

 2. Gowno ma zapach dopiero wtedy, gdy pisownia tego ma zwiazek z „O” zamknietym.

  • No jak to co powie, pewnie ma jakiś zestaw szortowego tekstu by robić sobie kopjuj wklej i wklejać jako komentarz ale nigdy jako normalną odpowiedź.

 3. USA dojedzie kazdego jak chce. Chcieli sie szarpac z USA to ich ustawili do pionu jak przyjda na kleczkach i oddadza cale zloza to im USA pomoze i postawi gospodarke na nogi.

Comments are closed.