Morawiecki chce odwołać ministra energetyki. W tle ogromne odszkodowania dla farm wiatrowych

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wydaje się, że los ministra energetyki Krzysztofa Tchórzewskiego jest przesądzony. Premier Morawiecki zabrał mu nadzór nad Orlenem i Lotosem, ale to nie koniec kłopotów ministra. Premier chce go odwołać.

Dość spora jest lista zarzutów, jakie premier ma mieć do ministra: odstraszanie od sektora inwestorów, opieszałość we wdrażaniu regulacji dla odnawialnych źródeł i niebiznesowe decyzje.

Do tego dochodzą niefortunne wypowiedzi ministra:

– Jeżeli dochody budżetu z podniesienia kapitału spółek Skarbu Państwa wyniosłyby w ciągu kilku lat 10 mld zł, to wartość spółek SP wzrosłaby o ponad 50 mld zł – mówił Krzysztof Tchórzewski w Sejmie we wrześniu 2016 r. To jedno zdanie wywołało popłoch wśród inwestorów, którzy na tym zabiegu by stracili (a zyskałoby państwo dzięki znacznie większej dywidendzie).

Czytaj też: Socjaliści zawsze przegrywają. Wenezuela od dawna szła w kierunku przepaści

Następny zarzut to polityka kadrowa. Parket napisał: „”Tchórzewski jest też krytykowany za politykę kadrową w spółkach mu podlegających. Wielu managerów pochodzi z okręgu ministra – siedlecko-ostrołęckiego. Tak jak Antoni Józwowicz, który po przegranym przetargu na budowę Ostrołęki C i złożeniu dymisji z prezesury w Polimeksie odnalazł się w Enei Wytwarzanie – pisze „Parkiet”.

Czytaj też: PiS kapituluje w starciu z zagranicą

Do tego dochodzi sprawa farm wiatrowych, w których sprawie Tchórzewski nie jest bezpośrednio zamieszany, ale odpowiada jako minister energetyki.

Kilkunastu zagranicznych inwestorów z branży energetyki wiatrowej powiadomiło polski rząd, że będzie dochodzić wielomilionowych odszkodowań przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym z w związku z ustawą odległościową z 2016 r.

„Z informacji posiadanych przez Prokuratorię Generalną RP wynika, że złożonych zostało około 13 notyfikacji sporu przez zagranicznych inwestorów w związku z wejściem w życie ustawy o inwestycjach z branży elektrowni wiatrowych” – mówi rzecznik prasowy prokuratorii mec. Sylwia Hajnrych.

Wiadomo, że każda z tych firm (amerykańskie, izraelskie, niemieckie, duńskie, cypryjskie) zażądała odszkodowania po kilkaset milionów USD.

Źródło: Dziennik.pl, Business Insider

11 KOMENTARZE

 1. Niech Platforma oddaje pieniądze ze swojej kieszeni za takie inwestycje !!!!!!

 2. umów dotrzymuje się a poza tym niech minister płaci ze swojej kieszeni do majątku jaki posiada – włącznie z licytacją domu a reszte z publicznych

  • Po co się tak ekscytować, proszę 13 514 872 matołów głosujących za wstąpieniem do UE. Trzeba o tym było myśleć w 2003 podczas referendum, proszę 13 514 872 matołów. No i jeszcze ten błysk geniuszu w A.D. 2009 – Traktat Lizboński panów Kaczyńskich. Aż im pióro pokazało gest Kozakiewicza, ale też nie pomogło, proszę 13 514 872 matołów.
   W sumie wszyscy siedzą w gównie po szyję a więc cicho sza umysłowe niemoty.
   „Unia” mówiła, że „da” tylko nie dosłyszeliście, że „w dupę”. 14 mln matołów dedykuję wierszyk:
   ”Koci, koci, łapci,
   pojedziem do babci,
   ale ani słówka,
   bo babcia Żydówka”

   Chciał naród polski Unii to ją ma. Koniec kropka.
   Referendum w Polsce w 2003 roku – referendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: „Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
   TAK 13 514 872 / 77,45%
   NIE 3 935 655 / 22,55%
   Głosy ważne 17 450 527 / 99,28%
   Głosy nieważne 126 187 / 0,72%
   Razem 17 576 714 / 100,00%
   Frekwencja 58,85%
   Frekwencja wymagana 50,00%

 3. Co może być gorszego w oczach Żyda Morawieckiego od bronienia interesu polskiego przez Tchórzewkiego? Ten były szef PKP Energetyka jeszcze przed wyborami mówił , że prywatyzacja tej strategicznej spółki przez firmę-wydmuszkę z Luksemburga powinien zająć się prokurator, złożył w tej sprawiezawiadomienie, ale prokurator… powinność rozumiał postępowanie umorzył – takich rzeczy jednak „inwestorzy” nie mogą mu darować…

 4. I znowu nasza kolonia musi płacić jakieś energetyczne okupy na zachodnich Panów. Trzeba się wkońcu zbuntować i utopić herbatę

 5. ▌▌Przypomnę, że lewica: PO+PiS w jednej tylko sprawie PZU wspólnymi partyjno-urzędniczymi siłami z każdego pracującego Polaka (oprócz normalnej ceny odkupu!) wyszlamowali dodatkowo w przegranym procesie 1000 złotych odszkodowania — a to tylko jedna spółka…

 6. Każdy obrót śmigła wiatraka to pieniądze wyrwane podatnikom z gardła i przekazane cwaniakom z powiązaniami w sektorze energetycznym i bankowym. Bolesna prawda jest taka, że to my dopłacamy do produkcji energii z wiatraków, ponieważ w normalnych warunkach ekonomicznych jest ona nieopłacalna.

 7. To rząd sam sie pcha w to g..o. Przecież przegłosował nowelizacje ustawy o OZE i dofinansuje 16 miliardów złote do wiatraków

Comments are closed.