Skandal! Facebook przekazywał producentom telefonów komórkowych dane użytkowników

Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay.com

Skandal! Firma Marka Zuckerberga przekazywała producentom telefonów komórkowych dane użytkowników – bez ich zgody. Może to dla Facebooka być początek wojny z rządem USA. 

Jak podaje „New York Times” na liście jest 60 firm, m.in. Apple, Amazon, BlackBerry, Microsoft i Samsung, ale są też podmioty chińskie: Huawei, Lenovo, Oppo i TCL. To właśnie ze względu na fakt współpracy z podmiotami z Państwa Środka Facebook może mieć wielki problem.

Czytaj też: Kukiz ostro o absurdalnym podatku. „Bandyckie Państwo, bandyckie podatki, bandziorskie partyjniactwo łupiące z kasy Obywateli”

Jak podaje „New York Timesa” ten proceder trwał od 2010 r. i nie wiadomo, jaka liczba danych została udostępniona. W tym okresie z chińskiej sceny wycofał się internetowy gigant Google. Dlatego oczywistym jest, że firma Marka Zuckerberga  liczyła na ogromne zyski w Państwie Środka.

–”Producenci telefonów dostali dostęp do informacji, na przekazywanie których użytkownicy się nie zgodzili. Facebook nas okłamywał, dawał złudzenie, że możemy rozporządzać danymi, a naprawdę sam decydował, komu te dane udostępni” – komentuje Adam Haertle z portalu Zaufana Trzecia Strona.

–”Zdaje się, że Facebook poszedł komuś za bardzo na rękę i liczył, że nikt się nie dowie” – dodaje.

Jak czytamy na portalu gazetaprawna.pl, Facebook może mieć poważne problemy z administracją USA. Chińskie podmioty technologiczne są jednym z głównych konkurencji na rynku światowym dla Białego Domu. Powody są dwa.

Chińscy producenci produkują i sprzedają taniej towary o podobnej jakości. Jedną z ofiar tej wojny handlowej jest firma Apple, który w 2017 r. został wyprzedzony globalnie pod względem sprzedanych telefonów przez Huawei. Amerykańska administracja dodatkowo zablokowała ogromne przejęcie firmy Qualcomm, którzy fachowcy wycenili na 142 mld dol! Firma ta to jeden z największych producentów komunikacji bezprzewodowej i procesorów do urządzeń mobilnych przez powiązaną z Singapurem spółkę Broadcom.

Po drugie administracja USA obawia się chińskiego wywiadu gospodarczego. Biały Dom, swoje ingerencje w umowy podmiotów prywatnych, wielokrotnie podawał troskę o bezpieczeństwo narodowe. Sytuacja zaogniła się przy okazji publikacji w 2012 r. raportu Izby Reprezentantów, który sugerował, że kupowanie chińskiego sprzętu przez firmy z USA, ze względu na bliskie powiązanie producentów z władzami Państwa Środka, niesie ryzyko przekazywania informacji.

Ten dokument był jedną z przyczyn tegorocznego nacisku na amerykańskie telekomy m.in. AT&T, by nie sprzedawały chińskiego sprzętu amerykańskim klientom.

Wtedy Reuters zacytował kongresmena, który zastrzegając anonimowość, stwierdził: –

-„Jeśli któraś z amerykańskich firm będzie powiązana biznesowo z Huaweiem lub chińskim operatorem China Mobile, będzie jej o wiele trudniej zdobyć kontrakt na realizowanie zamówień publicznych.”

O tej skandalicznej sytuacji dużo ostrzej wypowiedział się republikański senator Marco Rubio.

–”Jeśli Facebook zapewnił Huaweiowi specjalny dostęp do danych o amerykańskich użytkownikach swojej platformy, mógł równie dobrze przekazać je bezpośrednio chińskiemu rządowi”

Prezes Apple’a, Tim Cook także odniósł się do tej sprawy i zapowiedział utrudnienia dla Facebooka.

–”Damy użytkownikom naszych usług możliwość zablokowania zbierania danych przez Facebooka, Google’a i inne platformy śledzące użytkowników za pomocą przycisków „like” i „share” umieszczonych na różnych stronach” – stwierdził.

Przeczytaj też: Dzisiaj reprezentacja Polski gra ostatni sparing przed Mundialem w Rosji. O 18 mecz z Litwą

Nczas.com/ gazetaprawna.pl/ New York Times

3 KOMENTARZE

  1. Jaki skandal? Jakiż to znowu skandal?
    Czy wy głupie goje nie rozumiecie, że jak jest interes do zrobienia to należy go zrobić!
    GESCHEFT IST GESCHEFT!
    Głupie goje dali swoje dane Żydowi, a teraz sie dziwią, że on zrobił z nich właściwy użytek.

Comments are closed.