Będzie niezły trójkąt polityczny. Dwie Joaśki i Ryszard

Joanna Scheuring-Wielgus, Ryszard Petru, Joanna Schmidt. / Dostawca: PAP
Warszawa, 25.11.2017. Byli politycy Nowoczesnej, od lewej: Joanna Scheuring-Wielgus, Ryszard Petru i Joanna Schmidt podczas Konwencji Krajowej partii, 25 bm. w Warszawie. Katarzyna Lubnauer zosta³a wybrana now¹ przewodnicz¹c¹ Nowoczesnej. G³osowa³o na ni¹ 149 cz³onków partii; na jej kontrkandydata Ryszarda Petru - 140. (mr) PAP/Leszek Szymañski ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Katarzyna Lubnauer now¹ przewodnicz¹c¹ Nowoczesnej***

Ryszard Petru, który opuścił w maju Nowoczesną, złoży w piątek rano wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o powołanie koła poselskiego – dowiedziała się PAP. W skład nowego koła, oprócz Petru, wejdą dwie byłe posłanki Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt.

Czytaj także: Petru zdradził na ile zadłużył klub parlamentarny Nowoczesna gdy przestał pełnić funkcję prezesa. Suma robi wrażenie!

Scheuring-Wielgus wystąpiła z Nowoczesnej 9 maja. Posłanka poinformowała wówczas, że dostała zakaz wygłoszenia stanowiska klubu podczas debaty nad projektem ustawy podnoszącą rentę socjalną i – jak stwierdziła – ta decyzja władz partii „przekroczyła czerwoną linię”.

Tego samego dnia z partii odeszła Schmidt, ponieważ – jak tłumaczyła – nie mogła zgodzić się na sposób, w jaki traktowane są wartości Nowoczesnej i osoby, które na rzecz tych wartości pracują.

Były lider i założyciel Nowoczesnej Ryszard Petru opuścił partię 11 maja. Uzasadniając wówczas swoją decyzję ocenił, że Nowoczesna przestała być partią „reform, zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na bylejakość i konformizm”. Jak dodał nie może brać odpowiedzialności za partię, na którą nie ma wpływu zarówno w sferze programowej, jak i politycznej.

Jeszcze w maju Petru zapowiedział, że po wyborach samorządowych przedstawi propozycję stworzenia swojej nowej partii. Jak wówczas podkreślił w Polsat News, ma to być to ugrupowanie społeczno-liberalne promujące przedsiębiorczość, niskie podatki, ale też wspomagające najsłabszych.

31 maja 2015 roku odbył się w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL. 25 sierpnia zarejestrowana została partia o nazwie Nowoczesna Ryszarda Petru, która w październikowych wyborach parlamentarnych zdobyła 7,6 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów w Sejmie. Przewodniczącym Nowoczesnej był wówczas Petru, a jego zastępczyniami m.in. Joanna Schmidt i Katarzyna Lubnauer (Joanna Scheuring-Wielgus była członkinią zarządu ugrupowania).

Dwa lata później Petru stracił przywództwo na rzecz Lubnauer.(PAP)

Czytaj także: Scheuring-Wielgus zaraziła się od Ryśka Petru. Zobaczcie co kobieta wygaduje! VIDEO

6 KOMENTARZE

  1. No tak Rysio w maju opuścił Nowoczesną, a starą to jeszcze w grudniu zeszłego roku. Musi, co lubi opuszczać, zbok!

  2. „ma to być to ugrupowanie społeczno-liberalne” czyli na język ludzki socjal-liberalne.

Comments are closed.