Brytyjski parlament będzie debatował o niemieckich odszkodowaniach dla Polski

Brytyjski poseł Daniel Kawczyński. Fot. Wikipedia CC 3.0

Brytyjska Izba Gmin przeprowadzi 20 czerwca dyskusję o niemieckich reparacjach wojennych dla Polski i Wielkiej Brytanii. Z wnioskiem o przeprowadzenie debaty wystąpił poseł Partii Konserwatywnej polskiego pochodzenia, Daniel Kawczyński.

Debata nie będzie jednak miała charakteru głosowania ani też nie będzie wiążąca dla brytyjskiego rządu.

Czytaj też: Norweżka, która uciekła do Polski, ma coraz większe szansę na otrzymanie azylu. Zadecyduje szef MSZ, min. Czaputowicz

Poseł Kawczyński napisał na łamach serwisu politicshome.com, że „biorąc pod uwagę kiepską i wrogą reakcję do brytyjskiej decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej, to dogodny moment na podniesienie kwestii reparacji wojennych”.

Czytaj też: Minister-oszust rezygnuje. Socjalistyczny rząd Hiszpanii zaczyna się już sypać na starcie

„Niemcy bardzo chętnie informują nas o 40 mld funtów, które rzekomo należą im się od nas za Brexit, pomimo niezliczonych miliardów, które już wpłaciliśmy (do UE). Łatwo zapominają o tym, że koszty szkód wyrządzonych Wielkiej Brytanii podczas wojny sięgały 120 mld funtów, których współczesna równowartość to 3,6 bln funtów” – wyliczał Kawczyński.

Poseł polskiego pochodzenia podkreślił, że brytyjski rząd skończył spłacać pożyczki zaciągnięte do sfinansowania działań wojennych dopiero w 2006 r.

Poseł Kawczyński, który popiera polskie odszkodowawcze roszczenia względem Niemiec napisał w komentarzu dla serwisu conservativehome.com, że „jeśli Niemcy chcą zostawić za sobą horror przeszłych relacji z Polską i spojrzeć w przyszłość, to muszą odpowiedzieć na tę niesprawiedliwość (braku rozliczenia za zniszczenia wojenne – przyp. red.)”.

„Państwo niemieckie, mimo wielu apeli ponawianych przez lata, uniknęło odpowiedzialności i zarazem – możliwości naprawienia tych błędów. Choć ostateczny koszt zniszczeń nie może być wyliczony w euro i centach, to jest czymś słusznym, by Niemcy przynajmniej uznały swoją rolę w zniszczeniu Polski i okazały wsparcie dla jej przyszłego rozwoju” – dodał brytyjski parlamentarzysta.

Źródło: TVP Info

7 KOMENTARZE

    • Tak w ogóle to niech lepiej odda, to złodziejskie plemię, Państwu polskiemu teczkę z dokumentami wagi państwowej ukradzioną spod zwłok zamordowanego przez nich premiera, gen. Władysława Sikorskiego w ’43.

Comments are closed.