Premier Włoch: przyjmiemy uchodźców, skonfiskujemy statek

Statek Lifeline z nielegalnymi imigrantami. Fot. PAP/EPA
Statek Lifeline z nielegalnymi imigrantami. Fot. PAP/EPA

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek, że jego kraj przyjmie część migrantów ze statku organizacji pozarządowej Lifeline, który stoi na morzu z ponad 200 ludźmi, zabranymi z łodzi i pontonów. Jednostka zawinie do portu na Malcie – dodał Conte. Jednocześnie zapowiedział, że jednostka zostanie skonfiskowana.

Czytaj także: Francuski cham w Watykanie. Macron pomylił papieża z pasiapsiółką żony?

Szef włoskiego rządu przekazał te informacje po rozmowie telefonicznej z premierem Malty Josephem Muscatem, której tematem był kryzys wokół statku Lifeline, czekającego od piątku na decyzję, do jakiego portu ma wpłynąć.

Na jego wpuszczenie nie zgodziły się władze włoskie w ramach zaostrzenia polityki wobec organizacji pozarządowych ratujących migrantów. Nowy rząd zarzuca tym organizacjom, że pomagają przemytnikom i ułatwiają ich proceder zabierając z morza wysyłanych przez nich migrantów.

Wcześniej Malta odmówiła przyjęcia statku, o co poprosił ją rząd w Rzymie.

Nieoficjalnie włoskie media poinformowały również o wszczęciu postępowania wobec kapitana statku.

Sytuację wokół jednostki skomentował też wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini, który napisał na Twitterze: „Po statku organizacji pozarządowej Aquarius wysłanym do Hiszpanii (z ponad 600 migrantami – PAP) teraz kolej na Lifeline, który popłynie na Maltę”.

„Ten nielegalny statek zostanie wreszcie skonfiskowany” – dodał Salvini. Zaznaczył także: „Dla kobiet i dzieci naprawdę uciekających przed wojną drzwi są otwarte, dla wszystkich innych – nie!”.

Statek Lifeline jest własnością niemieckiej organizacji pozarządowej o takiej samej nazwie. Włoskie władze podejrzewają, że stanowi przykrywkę dla nielegalnego sprowadzania imigrantów ekonomicznych. (PAP)

Czytaj także: Elon Musk szokuje! Dodaje tryb „Mad Max” w swojej ciężarówce Semi. Jest się czego bać?

4 KOMENTARZE

  1. Uchodzcy powinni poplynac na Filipiny gdzie rzadzi prawdziwa prawica ktora jest gwarantem wolnosci i bogactwa. Wlochy nadal sa zbyt lewackie.

  2. to po takim tekscie banda islamistow szybko opanuje statek, zaloge wreszcie wyrzuci do morza i spokojnie doplynie do malty, czy wloch, bo na tym statku im nie zalezy.

Comments are closed.