Szczawnica. Jak uboga góralska wioska stała się kurortem

REKLAMA

Obecnie Szczawnica jest jednym z bardziej znanych polskich uzdrowisk, którego walorem, oprócz wód leczniczych jest także czyste górskie powietrze wolne od alergenów. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewlekłych stanów zapalnych nosa, zatok przynosowych, gardła i krtani, schorzeń alergicznych górnych dróg oddechowych i astmy oskrzelowej. Można również skorzystać z leczenia balneologicznego w schorzeniach układu ruchu, szczególnie w zespołach bólowych kręgosłupa i chorób reumatycznych. Uzdrowisko posiada 12 źródeł wód mineralnych. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy.

Posiada też doskonałą bazę zabiegową, m.in. Inhalatorium wyposażone w unikatowe komory pneumatyczne służące do leczenia chorób płuc oraz komory solankowo – celkowe, w których wykonuje się inhalacje skuteczne w leczeniu astmy oskrzelowej.

REKLAMA

Szczawnica to, poza uzdrowiskiem, wspaniałe miejsce dla lubiących aktywne formy spędzania czasu turystów. Miasto może jednorazowo przyjąć kilkanaście tysięcy gości. Dzięki rozbudowanej bazie noclegowej każdy znajdzie tu kwaterę w odpowiadającym mu standardzie i cenie, a pobliskie szczyty Gorców i Pienin oferują liczne szlaki do pieszych, rowerowych i konnych wędrówek. W samym centrum miasta można skorzystać z kolejki krzesełkowej na Palenicę skąd obserwować można panoramę Tatr, Pienin i Beskidu Sądeckiego, a na sąsiedniej Szafranówce można skorzystać z niemal 700 metrowej rynny grawitacyjnej.

Obok niezwykle popularnych na całym świecie spływów tratwami w dół Dunajca amatorzy wodnego szaleństwa mogą na wypożyczonym kajaku pokonać tor slalomowy wzdłuż trasy spływu Dunajcem. Kiedy emocje już opadną, wody rzeki zapraszają wędkarzy, ponieważ Dunajec wraz z dopływami jest największym i najpopularniejszym łowiskiem muchowym w Polsce. Licznie występuje tu Pstrąg Potokowy, Lipień i Głowacica.

Szczawnica zaprasza turystów także zimą kiedy okolica zmienia się w królestwo sportów zimowych. Wyciągi narciarskie znajdują się również na terenie miasta oferując trasy zjazdowe dla poczatkujących oraz zaawansowanych narciarzy. Dla weteranów białego szaleństwa przygotowano sztucznie naśnieżaną trasę na stoku Palenicy posiadającą homologację FIS, na której rozgrywane są zawody sportowe. Natomiast w Jaworkach na styku dwóch pasm górskich – Radziejowej i Małych Pienin znajduje się ośrodek „Arena Narciarska Jaworki – Homole” którego oferta zawiera m.in. całoroczną kolej linową „Homole” oraz dwa wyciągi narciarskie z kilkoma trasami zjazdowymi.

Obecny sukces Szczawnicy to triumf idei i poświęcenia jednego człowieka, który swoją pasją i zaangażowaniem doprowadził do powstania uzdrowiska a następnie miasta Szczawnica. Dziś w tym nowoczesnym ośrodku mieszka około 7 tys. mieszkańców. Miasto stawia na rozwój ekologicznych inwestycji, a samo stara się być ekologicznie neutralne dla środowiska, stąd budowa ekologicznej oczyszczalni ścieków i bezpiecznego dla przyrody wysypiska śmieci. Ten kierunek rozwoju jest ściśle związany z położeniem geograficznym i tradycją kulturową, która pozwala Szczawnicy zachować jej unikalny charakter dostępny dla wszystkich dzięki otwartości miasta na turystów.

Emilian Kotowski
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją XX. Czartoryskich

REKLAMA