Niemcy atakują Trumpa. Nie chcą przeniesienia Amerykanów do Polski

Amerykańskie czołgi/ pixabay
Amerykańskie czołgi/ pixabay

Sposób i tempo, w jakim Donald Trump realizuje interesy Putina, zapiera dech w piersiach. Prezydent USA jest najlepszym pomocnikiem moskiewskiego autokraty, którego celem jest zniszczenie europejskiego ładu pokojowego, aby ponownie rozszerzyć sferę wpływów Rosji na zniewolone niegdyś państwa w Europie Wschodniej – napisał Peter Huth z „Die Welt”. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do rozważanego przez Waszyngton przeniesienia amerykańskich wojsk do Polski.

Według doniesień „Washington Post” Departament Obrony USA zalecił przeprowadzenie analizy dotyczącej możliwości przeniesienia amerykańskich sił zbrojnych z Niemiec do Polski. W naszym kraju miałoby znaleźć się 35 tys. żołnierzy.

Rewelacje ujawnione przez amerykańskich dziennikarzy wywołały w Niemczech prawdziwą burzę. Plany Waszyngtonu zostały ostro skrytykowane na łamach „Die Welt”. Trumpa oskarżono o sprzyjanie Putinowi i pomoc w realizacji celów Moskwy.

Przeniesienie oddziałów USA do Polski nie oznaczałoby końca NATO, w końcu amerykańscy żołnierze pozostaliby przecież w Europie. Oczywiście nikt też nie spodziewa się rosyjskiej interwencji – napisał Huth.

Dodał jednak: Wycofanie wojsk byłoby jednak końcem istniejącego od siedemdziesięciu lat modelu, którego symboliczna wymowa wybiega daleko poza aspekt militarny. Bez amerykańskich żołnierzy Niemcy zostałyby podczas zimnej wojny zdobyte szturmem przez Armię Czerwoną. Sowiecki komunizm nie zostałby bez nich prawdopodobnie pokonany.

Co wstąpiło w Trumpa? – pyta Huth. Jego zdaniem prezydent USA nie jest w stanie podejmować odpowiednich decyzji a jego działania ograniczają się wyłącznie do, jak to określił, „zwykłego dealu”.

Dziennikarz odniósł się również do pogłosek jakoby Trump miał uznać aneksję Krymu: To wspaniały dzień dla Władimira Putina i z pewnością nie ostatni; jego człowiek w Waszyngtonie Donald Trump z pewnością się o to postara.

Komentatorzy wskazują jednak, że pogłoski dotyczące wycofania wojsk z Niemiec oraz uznania aneksji Krymu są powodowane zbliżającymi się spotkaniami. Chodzi o szczyt NATO oraz spotkanie Trumpa z Putinem. USA może w ten sposób sondować nastroje różnych państw oraz wzmacniać swoją pozycję negocjacyjną.

Warto zauważyć, że z militarnego punktu widzenia przeniesienie jednostek USA do Polski jest dla Waszyngtonu niezbyt korzystne. Po pierwsze oddziały oddaliłby się od portów, którymi może docierać zaopatrzenie oraz posiłki. W wypadku konfliktu z Rosją Bałtyk staje się zupełnie nieżeglowny i niemożliwym jest dostarczanie czegokolwiek przez polskie porty.

Po drugie polska infrastruktura zarówno ta militarna, jak i cywilna nie są przystosowane do przyjęcia tak dużej ilości amerykańskiego wojska i sprzętu. Brakuje odpowiednich baz, dróg i lotnisk. Poważnym przeciwwskazaniem jest również fakt, że terytorium naszego kraju znajduje się w zasięgu rosyjskich rakiet Iskander zdolnych do przenoszenia taktycznej broni atomowej. Niemcy są zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem.

Najprawdopodobniej Trump chce więc w ten sposób wymóc na Berlinie ustępstwa lub deklaracje ściślejszej współpracy w ramach NATO oraz podniesienia wydatków na wojsko. Pojawienie się 35 tys. Amerykanów w Polsce jest również bardzo niekorzystne dla Rosjan. Z tego względu można przypuszczać, że pogłoski mogą mieć na celu osłabienie stanowiska Moskwy i zmuszeniu Putina do bardziej spolegliwych rozmów.

Ostra reakcja Niemiec nie powinna nikogo dziwić. Obecność amerykańskich sił w ich kraju wpływa na bezpieczeństwo państwa. Przeniesienie jednostek do Polski wzmocniłoby pozycję Warszawy oraz osłabiło możliwość kontaktów na linii Berlin-Moskwa, które stanowią bardzo ważny element polityki zagranicznej Niemiec.

Źródło: dw.com/wolnosc24.pl

19 KOMENTARZE

 1. Panowie, spokojnie! Jakie wycofanie wojsk? A kto będzie pilnował interesów amerykańskich w Germany GmbH?
  Przecież wiele ważnych „niemieckich” firm to firmy amerykańskie (np.Opel,IGFarben,etc.). To tylko gra, aby Merkel zmiękła.Ma wykonywać polecenia Trumpa i uznać jego decyzje gospodarcze.

  • Ważniejsza jest cena masła niż ta wasza wielka polityka szanowna Redakcjo.

 2. Przeniesienie części wojsk z Niemiec do Polski jest niezbędne. Muszą to być jednostki liniowe zdolne do natychmiastowego działania. Jest to w żywotnym interesie USA. Aby robić dobre interesy w krajach Trójmorza jest to po prostu niezbędne. Część wojsk musi pozostać w Niemczech, jako bezpośrednie zaplecze jednostek liniowych i zaopatrzenia.. no i oczywiście żeby się Niemiaszki nie dogadały z Putinem

  • A co mają interesy z krajami trojmorza do obecnosci wojsk? Czy amerykanie przeniosą tu wojska czy nie to i tak bedziemy robic z nimi interesy a oni z nami bo jako słabsza gospodarka jest to w NASZYM interesie. Dodatkowo nauczylismy ich ze jak nas nie wykolegują to i tak dalej bedziemy brac od nich sprzet wojskowy i wpuszczac firmy na nasz rynek.

 3. Raczej wątpię, by USA pozwoliły na niepodległość Niemiec… I okupacja Polski nie oznacza konieczności zaprzestania okupacji Niemiec… :-))))))))))))))))

 4. A co niemaszków interesuje kogo do siebie wpuszczamy i po co?Niech patrzą na siebie i się nie wtrącają!Niech się ubogacają kulturowo przez tych co ich tak usilnie do siebie zapraszali!

 5. Tia…dopiero co pozbyliśmy się wojsk i baz rosyjskich z naszego terytorium to sobie załatwiamy teraz i sprowadzamy nowe amerykańskie. A za 30 lat co bedzie? Pogonimy amerykanów i sprowadzimy Chińskie? Robicie z naszego kraju poligon wojskowy. Nawet 100k obcych wojsk u nas nie odstraszy Rosjan bo je mogą roznieść rakietami nie wychodzac nawet poza granice wlasnego kraju. A gdzie spadną te rakiety? No na nasze terytorium bo tu będą wasze bazy amerykańskie. Robicie z nas pierwszą linię ognia i strefę ewentualnych walk. Nawet powiem tarczę strzelniczą. Amerykanie to chojraki bo na kilkadziesią wywołanych przez siebie wojen nigdy nie prowadzili ich na własnym terytorium. Siedzieli wygodnie w fotelach i o wojnie czytali z gazet a tlukli sie na terytorium innych krajow. Ich bomby i bomby ich wrogow spadaly daleko od terytorium stanów. Dlatego rozsiewają te bazy po swiecie aby ewentualne dzialania zbrojne odbywaly sie kosztem koalicjantów i na obcym terenie. A jak już wszystko rozpirzą to wspanialomyslnie amerykanskie firmy za gruby chajs pomogą w odbudowie zniszczonych krajów. Więc dalej, stawiajcie mi baze pod domem to bede pierwszym na ktorego spadną rakiety. Eh…matoły. Zamiast dogadac się z Ruskimi, prowadzić interesy i handel z potęznym rynkiem zbytu, NIE miec najdrozszego gazu w europie, kupowac sprzet wojskowy, rozwijac naszą gospodarke i byc jak kamrat z kamratem to wolicie wojowac, pluć, narazac kraj na agresje, ograniczac eksport, wprowadzac sankcje, burzyc pomniki, embarga….itd itp. Z kim? Z krajem w ktorym w samej aglomeracji Moskwy żyje tyle ludzi co ma połowa ludności Polski? Polak to jednak idiota. Wroga sobie zrobi tuż pod wlasnymi granicami a sojusznika 20.000 km od wlasnych granic. Ciekawe ze w 1939 to 3 Panstwa napadly na Polske: Niemcy, ZSRR i Slowacja a sracie teraz ze strachu tylko przed Rosja. Niemiec dobry bo daje zarobic na zmywaku? Bylem teraz na mistrzostwach, miałem okazję rozmawiac z wieloma ludzmi i wstyd mi bylo za wlasny kraj kiedy starsze osoby, mlode mniej ale rowniez pytaly mnie „Czemu wy Polacy tak nas nienawidzicie”? Bo mamy kilku debili w kraju ktorzy sieja sztuczny strach przed atakiem ze strony Rosji i rosyjską okupacją. A po co Ci straszni Rosjanie mieli by nas atakować? No co u nas jest takiego cennego czego nie mają u siebie w 1000x większej ilości? Hmm…nosz kur.. właśnie nic. Amen. A dla zwolennikow teorii expansji Rosji na swiat porownanie. Ilosc obiektow wojskowych Rosji poza granicami kraju: 21. Ilość amerykanskich baz wojskowych: od 600 do 900…dziękuję.

  • Patelmistrz, pisać coś takiego, będąc mieszkańcem kraju, który od 400 lat jest przedmiotem Rosyjskiej agresji, to utrata kontaktu z rzeczywistością. Twoje podstawowe przesłanki są błędne, zakładasz, że Rosjanie nie mają interesu żeby nas atakować. Jakoś tak się składa, że w XVI wieku mieli ten interes i w XVII, i XVIII, w dziewiętnastym właściwie nie, bo cały czas tu siedzieli, za to w wieku XX dwukrotnie. O polityce Rosji nie decydują zwykli Rosjanie, ale dzierżymordy z Kremla, a oni zawsze chcą więcej. Jeśli myślisz, że Putin jest inny niż Iwan Groźny, Piotr I, Katarzyna II, Lenin, czy Stalin, to jesteś niepoprawnym optymistą.
   Poza tym warto przemyśleć kwestię, czy Rosjanie zaryzykują atak na Polskę: wówczas gdy tu stacjonują Amerykanie, czy wówczas, gdy ich tu nie ma?

 6. Do PATELMISTRZA??!Ksywka to samoironia!?Piękny wywód!Najlepiej jak zostaniemy sami??!Spójrz w historię bystrzaku!Mateczke Rosije przed ekspansją na zachód (krym i donieck ewidentnie to pokazują)powstrzymuje tylko i wyłącznie siła!Na chwile obecną nasza armia to żart!I W Dupie mam Żałosną armie niemiecką,francuską i brytyjską!IPolityka tych krajów doprowadziła do oddania własnej kultury narodowej na rzecz islamu!Putin nie jest głupi,co nie zmienia faktu iż marzy mu się mocarstwo pokroju ZSRR!Jeśli zostaniemy sami to na naszym biało czerwonym sztandarze pojawi się sierp I młot,lub logo księżyca!Tak czy siak mamy przerąbane!Kwestia 20 lat!

  • Tak jest. Jak się chce pisać o naszej sytuacji międzynarodowej, tak jak to robi Palemistrz, to trzeba brać pod uwagę nie tylko nasze chciejstwo, ale strategiczne cele sąsiadów, a strategicznym celem Rosji jest, czy tego chcemy, czy nie chcemy, powrót do Imperium ogarniającego Ukrainę, Białoruś, kraje nadbałtyckie. Naszym konkurentem w tym miejscu świata nie jest Ameryka, ale Rosja. I nasze pobożne życzenia, żeby robić z nimi interesy ani przekonywania, że my im nie zagrażamy nic tu nie pomogą. Rosyjscy władcy mają to w dupie kto im zagraża, oni chcą mieć imperium, zawsze tak było i chyba nic się nie zmieniło.

 7. I znowu do Patelmistrza?!Nie,no?!Zmusiłem się I przeczytałem twój tekst tym razem w całości!JA PIERDO.LE!TWÓJ POZIOM INTELEKTU JEST NA POZIOMIE CZTEROLATKA ????!Proponuję tomografię mózgu!Choć obawiam się że zostaje ci tylko pierdole.nąć baranka!Polega to na założeniu blaszanego wiaderka na głowę (żeby był lepszy rezonans),rozpędzeniu się z odległości około dwudziestu metrów i przyje.bania głową w tymże wiaderku w ceglany mur!Choć szczerzę wątpie by tą rechabilitacja odniosła pożądany skutek!Wielkich rokowań nie daję??!

  • Tacy ludzie ja ten Skopowski niestety ale mają prawo głosu jako wyborca. Nie dyskutują na argumenty tylko potrafią obrażać. To ewidentny brak wykształcenia. Nie chodzi o to czim jestem zwolennikiem ale o zasady. Żałosne.

 8. Niemcy powinny być w dalszym ciągu pod okupacją i kontrolą
  Strach pomyśleć co te germańcy znowu nawyprawiają jak się ich spuści że smyczy.

 9. Patelmistrz. O dawna zwracam na to samo uwagę. Polskojęzyczna chołota potrzebuje wojny na nasym terenie aby zmniejszyć populacje Polaków i zrobić tu Polin. To nie Rosjanie mają do nas roszczenia terytorialne tylko banderlandia i Niemcy. No i nasze tereny podobają sie obrzezanym. I wszyscy oni mają swoich przedstawicieli w naszym parlamencie. Niestety najmniej jest tam Polaków. Większość z mieszanymi rodowodami i niepewnymi poglądami. W razie wojny zwieją do Szwajcarii i będą udawać że troszczą się o nasz kraj a na końcu sprowadzą tu obcych i nas wykończą. Uważam że na dzisiaj bezpieczniej by było trzymać z Rosjanami, bo Niemcy napadną na nas przy pierwszej okazji i nie bęfzie miał kto nas bronić, ponieważ NATO nie ingeruje w wojny pomiędzy swoimi sojusznikami ( np Grecją a Turcją) i USA nam nie pomoże.

 10. Tekst tego Niemca, to jakieś bzdury. Czy Redakcja jest pewna, że to prawdziwy Niemiec napisał? Skąd tym razem skopiowaliście ten tekst?

 11. Wygląda na to , ze jednak Amerykanie w jakiś sposób zwiększą swoja obecność w Polsce ; oby jak najliczniejszą

Comments are closed.