Donald Trump bardzo ostro: „Jesteśmy głupcami, że płacimy za ochronę Niemiec”

Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Na tydzień przed szczytem NATO prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są „głupcami”, że płacą za ochronę Niemiec i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

Trump oznajmił, że „powie NATO, by zaczęło spłacać swoje rachunki”. „USA nie będą zajmowały się wszystkim” – zaznaczył. Przypomniał, że jego państwo wydaje ok. 4 proc. PKB na obronność; to próg, od którego daleko są przeznaczające na ten cel ok. 1,5 proc. PKB Niemcy.

Czytaj też: Karma wraca. Kłusownicy chcieli polować na nosorożce, a zostali rozszarpani przez lwy

Powiedziałem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że „chronimy was i to oznacza o wiele więcej dla was”, gdyż „nie wiemy, ile ochrony otrzymujemy (…)” – mówił Trump.

„(Niemcy) zawierają umowę na ropę i gaz z Rosją, gdzie płacą miliardy USD Rosji. Chcą ochrony przed Rosją, a płacą miliardy USD Rosji” – mówił. „I my jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą” – dodał.

Stany Zjednoczone są przeciwne budowie Nord Stream 2. Gazociąg ten ma biec na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w roku 2011 rurociągu Nord Stream i pozwolić na bezpośrednie przesłanie z Rosji do Niemiec w sumie do 110 mld m sześc. gazu rocznie.

W przemówieniu Trump odniósł się również do sporów handlowych między Unią Europejską i USA, zwracając uwagę na deficyt handlowy jego państwa ze Wspólnotą.

„Zabijają nas w handlu, zabijają nas w innych sprawach. Uniemożliwiają nam prowadzenie biznesu w Europie, ale sprzedają nam swoje Mercedesy i BMW” – ocenił.

Administracja amerykańska 1 czerwca wprowadziła cła na wyroby ze stali i aluminium. Mimo wielu rozmów Komisji Europejskiej nie udało się przekonać Waszyngtonu do wyłączenia UE z tych restrykcji. 22 czerwca na terenie Wspólnoty wprowadzono cła odwetowe wobec USA.

Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na środę i czwartek. 16 lipca w Helsinkach ma dojść natomiast do spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Czytaj też: Trump likwiduje rasistowskie przepisy Obamy. Uczelnie rekrutując studentów nie będą przyznawać punktów za kolor skóry

Nczas.com/ PAP

18 KOMENTARZE

 1. Hmmmm. Jak czytam, że USA nie będą płacić z ochronę Niemiec, to się zastanawiam: a kto niby miałby te Niemcy atakować, że potrzebowały ochrony? Wychodzi na to, że My!

  • To wszystko co się dzieje, to taki teatrzyk dla tych tabunów niedorozwiniętych wyborców, którym co dwa dni sondażownie szlachty jerozolimskiej mierzą poziom rozumu specjalnymi do tego celu sondażami. Jak widać Tusk za mało jeszcze dał w dupę tym wszystkim swoim wyborcom i innym mądralom.

 2. Prawda jest taka, że USA okupują Niemcy od końca II światowej i pilnują żeby znowu żaden charyzmatyczny przywódca się tam nie narodził. Ale Niemcy jak to Niemcy urośli gospodarczo tak bardzo, że zaczęli już drażnić nawet światowego hegemona i o to tu właśnie chodzi.

   • Niemcy są dalej pod okupacją USA i nie mają nawet sztabu generalnego. Nie są w stanie prowadzić wojny.
    Ostatnio, Amerykanie w obecności naszych żołnierzyków, transportowali brygadę pancerną przez terytorium RFN a tubylcy mogli co najwyżej nieśmiało poprotestować sobie na ulicach mijanych miasteczek.
    Dopóki wojska USA stacjonują na ziemi niemieckiej dopóty Niemcy nie mają nic do gadania. I to cieszy.

 3. Jedynie po wojnie projekt zwany RFN ze stolicą w Bonn był całkiem sympatyczny i proludzki. Obecnie Niemcy znowu zaczynają fikać i lewaczyć.

  • No nie za bardzo drogi @lewaku na ścierwo, bo mieli tam Konrada Adenauer’a i dlatego teraz na niemieckich faszystów mówisz Naziści nie mówiąc o całej rewizji polityki historycznej, którą zachód ale i Rosjanie tak chętnie kupili (poza Nazizmem)…

 4. Rosja zarabia na ropie nie na gazie. Gaz to 10% dochodów Rosji z eksportu surowców. Trump zrywając umowę z Iranem podniósł ceny ropy.

Comments are closed.