PiS sięga do rozwiązań z okresu komuny. Państwowe monopole i biurokratyzacja kraju doprowadzą nas do bankructwa

Premier Morawiecki PiS komunizm monopol
Mateusz Morawiecki. / fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Kierunek, jaki obiera polska gospodarka pod rządami PiS-u, słusznie budzi coraz większe wątpliwości i obawy. Rząd prowadzi szeroką akcję przejmowania kolejnych gałęzi rynku. Powstają państwowe monopole, których obecność jest skrajnie niekorzystna dla prywatnych przedsiębiorców. Ekipa Morawieckiego coraz śmielej pakuje się z buciorami do gospodarki.

Jednym z przykładów prowadzonej przez państwo nacjonalizacji i monopolizacji jest produkcja autobusów i pojazdów szynowych. Niedawno pojawiła się informacja, że UOKiK wydał pozwolenie na przejęcie funduszy bydgoskiej PESY przez Polski Fundusz Rozwoju. W ten sposób rząd znacjonalizuje kolejną już firmę.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przyznał z tej okazji: wolałbym, żeby znalazł się jakiś inny inwestor prywatny. Nie mieliśmy jednak gwarancji, że zagraniczny kapitał będzie odpowiednio prowadzić PESĘ. A nie chcemy, by polskie firmy, które osiągnęły sukces, upadały albo znikały z rynku. Dodał, że powierzyłby firmę prywatnemu inwestorowi, ale jak dotąd nikt taki się nie pojawił.

Warto przypomnieć, że państwo przejęło już Autosan i Cegielskiego. Prowadzone są również rozmowy z Newag, czyli firmą produkującą nowoczesne tabory kolejowe. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie państwo stanie się monopolistą w tej gałęzi rynku.

Wady rozwiązań gospodarczych stosowanych przez rząd Morawieckiego można mnożyć w nieskończoność. Po pierwsze obecność państwowych monopoli na rynku znacznie utrudnia działalność firmom prywatnym. Państwowe przedsiębiorstwa zawsze mogą bowiem liczyć na uprzywilejowane warunki, lepsze przetargi i pomoc ze strony państwa.

Badania wykazują również, że przynoszą one mniejsze zyski, niż firmy prywatne. Dzieje się tak z kilku powodów.

Czytaj dalej ->

21 KOMENTARZE

  • ▌▌
   ● „Po 6 jaj dla niezrzeszonych i po 16 dla swoich załatwiły nowe związki zawodowe w warszawskim «Rawarze».” — „Tygodnik Mazowsze” nr 78, 1983.

   ● „Na niektórych wydziałach Huty im. Lenina i w niektórych biurach krakowskich rozdawano talony na skarpetki i rajstopy dla deklarujących udział w pochodzie. Partyjni mieli obowiązek odbić kartę zegarową przed i po pochodzie.” — „Tygodnik Mazowsze” nr 15, 1982.

   ● „W kombinacie Spółdzielni Rolniczej Kościernica w woj. koszalińskim zaginęło bez śladu 700 świń. Figurowały w dokumentach, choć chlewnia była pusta. Za to PGR Złocieniec wybudował oborę dla krów. Obora stoi, a PGR kupuje mleko od okolicznych rolników. Odstawia je w takiej ilości, jakby obora była w pełni zagospodarowana.” — „NAI” nr 93, 1987.

   ● „PGR w Serednicy zaplanował sobie na 1985 r. 18 mln. deficytu i w takiej wysokości przyznano mu dotację. Kiedy więc rzeczywisty deficyt wyniósł jedynie 16 mln. zł PGR mógł się wykazać 2-milionowym zyskiem.” — Tygodnik Mazowsze” nr 177, 1986.

 1. Skutki takiej polityki będą niestety w przyszłości odczuwalne, ale większość jest głupia i chce komuny, nic nie można na to poradzić.

 2. Partii komunistycznej PiS odpowiada ten pogmatwany przestępczy system IIIPRLbis w którym z ludzi robi niewolników tyrających wyłącznie na aparat państwa zamiast na siebie.
  POPiS czyli komunistyczny Układ z Magdalenki wciąż obowiązuje, komuchy pilnują żeby prawica nie doszła do władzy w Polsce.

  • ▌▌Kornel Morawiecki — wielki działacz okresu PRL.

 3. Trzeba myśleć, żeby się ewakuować z tego bagna kto jeszcze młody w kraju. Nie stać się miesęm armatnim. Niech giną frajerzy, szabes goje i jak najwięcej żydów za tę mase upadłościową.
  Tak samo rozjebali przemysł produkcji samolotów przed wojną.
  Tak jak powstają montownie części dla VW,Audi na podobnej zasadzie wjeżdżała linia do produkcji silników do czołgów. To wszystko dofinansowane z pieniędzy podatnika.Ten zdemoralizowany naród bez głowy jest zombie. Niebezpieczny dla samego siebie. Jak mówił Braun nie dać się posłać na wojnę. Tu już w każdym aspekcie służby i słupy polityczne dąrzą do tego, żeby Polska weszła na pierwszą linię ognia jak najsłabsza.

 4. Niestety ale za dużo komunistów mamy w państwie. Fajnie nie raz się widzi że jest to np. polski produkt, ale już na pewno nie fajnie jest gdy właścicielem firmy jest państwo.

 5. Bardzo dobrze. Majatek narodowy wroci do narodu i wtedy wreszcie wroci do normy

  • ▌▌Oczywiście do narodu wybranego. Tylko dlaczego muszą na to tyrać i płacić nędzą swoją, swoich dzieci i emigracyjną poniewierką Polacy?

   • ▌▌
    ● „Z okazji święta 22 Lipca DTV doniósł z dumą, że nareszcie rozpoczęto w «Ursusie» produkcję licencyjnego traktora firmy Massey-Ferguson. Wprawdzie w 10 lat po zakupie licencji, ale jednak. Pokazano zjeżdżające nawet z taśmy «Fergusony». Taśma w «Ursusie» tymczasem nadal stoi pusta, a niektóre maszyny nie mają fundamentów. Kilkanaście «Fergusonów» dla potrzeb propagandy zakupiono w Anglii.” — „NAI” nr 45, 1984.

    ● „I. sekretarz KW we Wrocławiu tow. Marian Mazur na konferencji przedzjazdowej w «Polarze» oświadczył, że dekapitalizacja urządzeń przemysłowych jest największym dobrodziejstwem socjalizmu i powodem do radości, bowiem oznacza ona, iż maszyna się zwróciła, nie liczy się amortyzacji, więc pracuje prawie za darmo.” — „Iskra Wolności” nr 8, 1986.

    ● „Ze szkoły oficerskiej SB w Rembertowie co miesiąc wypuszcza się ok. 700 przeszkolonych osób, którymi obsadzane są kierownicze stanowiska w dużych zakładach pracy (przede wszystkim w działach kadr).” — Tygodnik Mazowsze” nr 27, 1982.

 6. Dlaczego państwo musi ratować duże, prywatne, polskie firmy przed upadkiem albo oddaniem w obce ręce?

  • To nie jest żaden ratunek, tylko przejmowanie kolejnych gałęzi gospodarki przez państwo – czyli droga do komunizmu i totalnego zniewolenia.

 7. LUDZIE PRZESTANCIE PIERD…LIC GLUPOTY NA TYM WASZYM ZACHODZIE PANSTWO MA UDZIAL I WSPIERA PRYWANE FIRMY I NIC SIE NIE DZIEJE ,A RAFINERIA GDANSKA ,ORLEN PLOCK ,LINIE PLL LOT ,JEST UDZIAL PANSTWA INIE PADAJA ;;;OPANUJCIE SIE GORACE GLOWY….GOSC

  • ▌▌Zając marcowy?

   „Rozumowanie” z poziomu podłogi — być notorycznie okradanym, okłamywanym, zmuszanym do zacofania, nędzy i jeszcze zniewalanym kolejnymi zakazami, monopolami, przymusowymi umowami, koniecznością utrzymywania kasty urzędniczej i… jeszcze być tego gorącym kibicem!

 8. Na każdym artykule na tej stronie można zauważyć, że źródłem jest gazeta prawna, spróbujcie napisać coś sami. Po raz pierwszy widzę ten (jak się określacie) najstarszy i jedyny w Polsce portal niszowej gazety.
  Sama nazwa „nczas” jednoznacznie nawiązuje do partii nowoczesna. Pewnie nikt kto komentował przede mną nie przeczytał artykułu tylko kierował się samym tytułem. Ciekawe skąd się biorą ci ludzie ;)

  Wpierdalam futomaki, twój rap stuleja i twój skład łoniaki
  Gdzie po feat’a mi podbijasz tutaj z gównem jakimś?
  Nie jestem młodym wilkiem, tylko królem stada
  Wpierdalam się do rap gry, nikt mnie tutaj nie wprowadzał
  Kto Ci dał pierwszy w Polsce rap?
  Kto powiedział żeby tu nie kochać szmat?
  Leci Pac, wbita na dach, polo bluza, Ty masz bluzę gap
  Young OG jak wap, stój a nie flak, nikogo nie było tutaj jak my
  Be do Gie i młody G – nowe rapsy,
  W TV oglądasz żydów i fakty

Comments are closed.