Lek 100 razy silniejszy od morfiny. Naukowcy tworzą lekarstwo z jadu

Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Foto: pixabay
REKLAMA

Naukowcy od dawna wiedzą, że jad niektórych stworzeń ma bardzo wysoką skuteczność tj. m.in. przez bardzo szybkie działanie inwazyjne w wybrane cząsteczki czy komórki. Doszli do wniosku, że przy odpowiednim użyciu, ograniczeniu ilościowemu a przede wszystkim segregacji elementów jadów i wybraniu tych najbardziej pożądanych, można zamienić tę truciznę w lek.

Tak jest m.in. z jadem ślimaka morskiego. Naukowcy są na ukończeniu prac nad stworzeniem z niego leku przeciwbólowego 100 razy silniejszego niż morfina.

REKLAMA

Czytaj też: Nielegalne walki psów w Nowej Hucie. Straż Miejska bezradna, wkracza policja

Na świecie żyje ok. 100 tys. Różnych jadowitych stworzeń. One dysponują jadem, czyli toksyczną wydzieliną umiejącą zneutralizować, a nawet zabić inne stworzenie, w tym także człowieka. Jad potrafi sparaliżować układ nerwowy, tak że ofiara nie może wykonać żadnego ruchu, spowodować zakrzepy lub wstrzymać proces krzepnięcia krwi doprowadzając do krwotoków.

Czytaj też: Kolejny unijny zakaz wchodzi w życie już 1 września. Ze sklepów znikną niektóre żarówki

Morski ślimak conus regius ma tak silny jad, którym natychmiast uśmierca ofiary. Naukowcy wyodrębnili z jego jadu substancję RgIA, która ma silne cechy przeciwbólowe. Ona w odróżnieniu od leków opioidowych nie uzależnia. Te ostatnie w przypadku przedawkowania prowadzą do śmierci. W USA na skutek ich przedawkowania umiera 90 osób dziennie.

Peptyd RgIA (organiczny zwiażek chemiczny) jest szansą dla osób mających chroniczne bóle. Na razie ten peptyd przetestowano na szczurach, osiągając rewelacyjne wyniki. Jego działanie okazało się 100 razy silniejsze niż działanie morfiny. Ponadto podany utrzymywał się w organizmie aż 72 godziny. Obecnie weryfikuje się skuteczność jego działania dla ludzi.

Źródło: Wiedza i Życie

REKLAMA