„Jedwabne. Prawdziwa historia”. Taki tytuł będzie nosił pierwszy film o zbrodni w Jedwabnem [WYWIAD, VIDEO]

Fragment plakatu filmu
Fragment plakatu filmu "Jedwabne. Prawdziwa historia". Fot. nczas.com

Rozmowa z Tomaszem Sommerem, producentem i scenarzystą filmu „Jedwabne. Prawdziwa historia”.

– Nad filmem o mordzie w Jedwabnem pracuje Pan już ponad rok. Co udało się dotąd zrobić i po co właściwie ma on powstać?

– Nasz projekt jest na etapie zakończonego dewelopementu, czyli fazy rozwojowej. Jak tylko potwierdzi się finansowanie, to w każdej chwili możemy ruszać z produkcją.

Czytaj także: To Niemcy spalili Żydów w Jedwabnem

– Co to znaczy, „potwierdzi się finansowanie”?

– Szereg instytucji, w których nasze aplikacje uzyskały odpowiednie zaawansowanie musi po prostu podjąć decyzję, a jest ona o tyle trudna, że tym filmem złamiemy tabu.

– O jakie tabu chodzi?

– Chodzi o prawdę o Jedwabnem. Otóż w powszechnej świadomości, wypracowanej przez Jana Tomasza Grossa, funkcjonuje opinia, że spalenia Żydów w Jedwabnem dokonali Polacy. Całe środowiska przez 20 lat pracowały nad ugruntowaniem tej wersji wydarzeń i prze cały ten czas Polacy są szantażowani tym fałszywym opisem zdarzenia i jego krytycznymi ocenami. Tymczasem wersja Grossa zdarzeń w Jedwabnem jest po prostu kłamstwem. Jednym z największych, jeśli nie największym kłamstwem III RP. Moim zdaniem, przewyższającym kłamstwo związane z „Bolkiem”. I pokazanie go uderzy w wiele osób. Wystarczy przypomnieć, że dwaj polscy prezydenci przepraszali za Jedwabne. Zostali oszukani, tak jak reszta Polaków.

https://youtu.be/VHJJiRjdoDs

– Skąd Pan o tym wie?

– Film powstał na kanwie książki prod. Marka Jana Chodakiewicza „Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941, prolog, przebieg, pokłosie”. Co do poprawności zawartego w niej opisu zdarzeń przekonałem się szczegółowo badając źródła, o które książka jest oparta. Wygląda na to, że co do przebiegu zdarzeń nie ma wątpliwości.

– Jednak prokurator Radosław Ignatiew z IPN, prowadzący śledztwo w tej sprawie miał wątpliwości…

– On niestety też uczestniczy w tym kłamstwie. Prokurator Ignatiew, który do dziś ma pieczę nad aktami prowadzonego przez siebie śledztwa, ma w ręku dobrze ponad sto relacji ze zdarzenia. 95 proc. z nich wskazuje na niemieckie sprawstwo. Dosłownie kilka – nie, z czego połowę można uznać za sfałszowane z uwagi na to, że ich autorzy fizycznie nie mogli być na miejscu zdarzeń. I na tej podstawie prok. Ignatiew stwierdza, że mordu dokonali Polacy, których zresztą nie potrafi wskazać. Istnieje coś takiego jak swoboda oceny dowodów, ale prok. Ignatiew ją w mojej ocenie przekroczył.
Prokurator Ignatiew dopuścił się zresztą szeregu innych partactw podczas swojego śledztwa. Przykładowo nie udało mu się sensownie przesłuchać prawdopodobnego sprawcy podpalenia stodoły, który wtedy jeszcze żył. Ja oczywiście rozumiem, że skuteczne skłonienie tej osoby do zwierzeń było bardzo trudne i wymagało odpowiedniego podejścia i pomysłowości, ale sposób w jaki podszedł do tego Ignatiew może nawet skłaniać do konstatacji, iż nie chciał usłyszeć prawdy. Prok. Ignatiew, w uzasadnieniu umorzenia sprawy, stwierdza więc, że nic mu się nie udało konkretnie ustalić, po za tym, że Gross skłamał co do liczby ofiar, po czym nie wiadomo właściwie dlaczego stwierdza, że winni są też Polacy.

– Czyli co właściwie zaszło w Jedwabnem?

– To pokażemy w filmie. Mogę jednak, na podstawie lektury wszystkich relacji dotyczących sprawy, stwierdzić jedno: Polacy w Jedwabnem nie zamordowali Żydów. Wydarzenia będą pokazane na kanwie losów młodej pary z Jedwabnego – przechrzczonej Żydówki i Polaka, narodowca. Akcja rozgrywa się przez cały okres kolejnych okupacji aż do tragicznego finału w lipcu 1941 r.

– Jak idzie zbieranie środków?

– Tak jak wspomniałem kilka dużych instytucji jest na granicy decyzji. Mam nadzieję, że podejmą ją szybko, tak żeby zdjęcia można było zrobić na wiosnę i latem przyszłego roku.

Rozmawiał: nczas.com

Czytaj także: Jonny Daniels ośmieszył przeciwników ekshumacji w Jedwabnem! Oraz sam siebie. Czy złamał prawo?

22 KOMENTARZE

  • Trzymam kciuki, ale obawiam się o te „instytucje”. Chyba trzeba będzie ściepkę robić.

  • Na koniec filmu niech Pan pokarze zarys stodoły by niedowiarki uświadomiły sobie, że nie było mozliwości by upchnać tam przeszło tysiąca żydów a co najwyzej może koło 200 to raz, a dwa żeby do roli niwmców użyć statystów z wrednymi gębami tak by nikt wiecej nie miał watpliwości kto dokonał tej zbrodni. Powodenia.

 1. „dwaj polscy prezydenci przepraszali za Jedwabne, bo zostali oszukani” – pan Sommer to tak na poważnie wybiela te żydowskie kanalie? To może i tego trzeciego, Ignatiewa?

 2. no, no, ten pan Sommer to prawdziwy człowiek orchestra, nie dość, że producent, scenarzysta oraz odtwórca wszystkich ról męskich i żeńskich, to na koniec sam ze sobą przeprowadził wywiad, winszuję!

  • Bardzo błyskotliwe, ale nie zmienia to faktu, że dr Sommer jako pierwszy zajął się poważnie „Operacją Polską”, a teraz, wyraźnie też na poważnie, być może kluczową dla Polski sprawą.

   • A opłacani z naszych podatków historycy z PAN, AU czy IPN pierdzą w stołki…

 3. Nareszcie Polacy odklamia te historie ktore stanowi podkladke pod szantaz i wymuszenie na Polsce haraczu przez zydowskie organizacje przemyslu „holokaust”

 4. …dwaj prezydenci zostali oszukani??? Litości… to zwykle kur€y były i dobrze wiedzieli co i po co to robią… skąd uwas pany taka frywolna i infantylna naiwność

 5. Dlaczego na plakacie Niemiec ma swastykę na prawym a nie na lewym ramieniu. Jest też w odwrotną stronę. Jeżeli taka jest dbałość o szczegóły to ja sobie odpuszczam.

  • Gapa też po złej stronie, ale druga strona, to komisarz z NKWD. Trochę dziwnie, ale może głębszy zamysł w tym jest? Koalicyjka, w każdym razie, prawidłowa, więc to nie lustrzane odbicie. A może właśnie o lustrzane odbicie chodziło? Albo na Wschodzie (prawa strona) NKWD, a na Zachodzie (lewa strona) SS?

 6. Żydzi nie dopuszczą do ekschumacjii i powstania tego filmu. Żadne kino, telewizja, YT nie wyemituje tego filmu. Dystrybucja ograniczy się do dodatku do Najwyższego Czasu sprzedawanego w biórach Wolności bo RUCHu już nie będzie.

  • Wlasnie. Od tego prosze zaczac a nie prosic o kase instytucje. Wtedy bedzie pierdolenie ze to polityka…

 7. PIERDOLIC „DUZE INSTYTUCJE”.

  Prosze oglosic zbiorke publiczna, jestem przekonany ze kasa znajdzie sie bardzo szybko!
  Sam sie doloze…

 8. Jeżeli film ma podtytuł ‚Prawdziwa historia’ to z góry wiadomo, że będzie zawierał kłamstwa.

 9. no to makrela juz z zydkami przed tym kamieniem w berlinie z napisem jedwabne juz nie stanie i nie bedzie klamliwa prukfa kolysac latarnia w przod i tyl.

Comments are closed.