Trump ostro ostro potępił Niemcy. „Szczerze mówiąc uważamy, że to niewłaściwe”

Donald Trump i Angela Merkel. / fot. PAP/DPA/Stefan Sauer /Twitter
Donald Trump i Angela Merkel. / fot. PAP/DPA/Stefan Sauer /Twitter

Donald Trump mocno potępił Niemcy, za współfinansowanie gazociągu Nord Stream 2. Zarzucił Merkel, że ta zapłaciła Rosji 11 miliardów dolarów na ten cel. „Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów, szczerze mówiąc, uważamy, że jest to niewłaściwe” – powiedział Trump.

Rosyjski gazowy gigant energetyczny Gazprom, który jest głównym inwestorem w Nord Stream 2,  jest dostarczycielem już około jednej trzeciej europejskich dostaw gazu. Prezydent USA wyraził uprzednio swoją dezaprobatę, grożąc sankcjonowaniem europejskich firm inwestujących w ten gazociąg już w październiku.

Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2 – podkreślono w polsko-amerykańskiej deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA.

„Polska i Stany Zjednoczone będą pogłębiały współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy badali nowe możliwości wynikające z transformacji rynków energii oraz podejmiemy starania, aby zwiększyć dywersyfikację energetyczną w Europie, w czym główną rolę powinna odgrywać inicjatywa prywatna” – zapisano w deklaracji.

„Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2” – dodano.

Polska i USA podkreśliły, że będą wspierały wzmożone działania na rzecz pogłębionej współpracy w zakresie energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Oba państwa zobowiązały się do ustanowienia „Polsko-amerykańskiego dialogu w dziedzinie energii”.

Na konferencji prezydent USA dodatkowo zaatakował Niemcy i stwierdził: „Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów, które, szczerze mówiąc, uważamy, że jest to niewłaściwe.”

„Nigdy nie uważaliśmy, że jest to właściwe i, z pewnością, jest to bardzo niekorzystne dla narodu niemieckiego” – dodał.

Nord Stream 2 spotkał się również z ostrą krytyką ze strony niektórych państw europejskich, w tym Ukrainy, która każdego roku traci na opłatach za tranzyt miliardy dolarów.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że projekt to „polityczna łapówka za lojalność wobec Rosji”.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg o zdolności przesyłowej 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Według obecnego harmonogramu ma być gotowy do końca 2019 roku.

Jedynym właścicielem Nord Stream 2 jest Gazprom, partnerami finansowymi w przedsięwzięciu są europejskie firmy: Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Przeciwne budowie gazociągu są też Stany Zjednoczone.

Źródło: express.co.uk

4 KOMENTARZE

 1. Dlaczego nie robić interesów z bliskimi sąsiadami,skoro nikt na tym nie traci.
  Kierując się
  w biznesie uprzedzeniami i narzucanie wszystkim wszystkiego, nikomu nigdy nie przyniosło zysku Jeśli jest coś pod nosem
  i się z tego nie korzysta i ignoruje sąsiadów,
  to tylko się traci.

  • ten ,,sasiad,, nie bedzie prowadzil interesow z kims,kto prowadzi zakup detaliczny, on chce kogos kto hurtem wpakuje to na rynek wypelniony kilkuset milionami klientow i ma jeszcze cos do powiedzenia,kiedy wszyscy go sluchaja,czy sa zmuszeni sluchac, a dla nich sa to Niemcy. Druga sprawa to ta,ze szwaby maja technologie, firmy, ktore sa zdolne robic duze zamowienia u Rosjan, a to strona Putina potrzebuje. My tego nie posiadamy, jestesmy dla nich jak zabudowane pole, stoi cos na nim, ale im to jest niepotrzebne. Chyba, ze to sie zmieni i wszystko bedzie zalezec od Polski i jej ostatniego podpisu na waznych dokumentach, by wszystkie sprawy przepychac, to wtedy bedziemy partnerem do rozmow.

  • Nie mąć żmijowy wędrowcze, w brudnej wodzie dobrze ryba bierze! Np. roszczenia bezspadkowe. Chyba wiesz o czym mówię.
   Co innego handlować, a co innego jest być uzależnionym.
   To handlowe uzależnienie podobne jest do głodu narkotycznego. Służy jedynie dilerowi!

  • A robilabys interesy ze swoim najblizszym sasiadem, gdybys podejrzewala ze jest bandziorem i jest czlonkiem gangu majacego prawdopodbnie na koncie morderstwa?

Comments are closed.