Wolnorynkowa polityka Trumpa przynosi znakomite rezultaty. Gospodarka USA nabrała wiatru w żagle

REKLAMA
Donald Trump. / foto: Twitter
Donald Trump. / foto: Twitter

Rynek nieruchomości

Ta kwestia wydaje mi się trochę bardziej złożona. W przypadku rynku nieruchomości możliwe są oczywiście dwa warianty: może być dobry albo dla kupującego, albo dla sprzedającego dom. Jak podaje Realtor.com, na poziomie kraju trudno mówić o zdecydowanie dobrym trendzie dla nabywcy. W sierpniu tego roku średnia cena wywoławcza domu była o 7% wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale i tak jest niższa, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie lata (szczególnie rok 2015, gdy kilku nabywców licytowało się o ten sam dom, podbijając cenę).

REKLAMA

Niemniej jednak Realtor.com przewiduje, że wahadło najprawdopodobniej właśnie przechyla się w stronę kupujących. Ceny domów przestają rosnąć, bo Fed podniósł stopy procentowe, zwiększając w ten sposób cenę kredytu i eliminując z rynku niektórych kupujących (popyt się więc obniża). Tendencję tę zauważyć można np. w Kalifornii (w miejscach, gdzie swoje siedziby mają Apple lub Google) czy Seattle (siedziba Amazona), gdzie sprzedawcy musieli obniżać ceny wywoławcze domów.

Jednak w obu tych miejscach ceny domów odnotowane w sierpniu 2018 roku i tak wzrosły. Na zmiany na rynku nieruchomości nowych domów będą miały oczywiście wpływ cła wprowadzone na towary z Chin, powodujące wzrost cen materiałów budowlanych. Większość analityków tego sektora ocenia, że nie należy spodziewać się jego załamania.

Choć niektórzy analitycy chcieliby widzieć więcej czarnych chmur na horyzoncie prezydentury Trumpa, to trzeba będzie na nie jeszcze poczekać (co najmniej do analiz trzeciego kwartału). A jak pisze Blackwell, dla utrzymania wzrostu gospodarczego potrzebne jest dalsze eliminowanie niepotrzebnych regulacji, wyrządzających szkody konsumentom i firmom prywatnym.

Blackwell wskazuje przede wszystkim na Agencję Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA), Departament Zdrowia (Department of Health and Human Services – HHS) i Biuro Ochrony Finansów Konsumenta (Consumer Financial Protection Bureau – CFPB).

REKLAMA