NATO odpowiada Rosji. Największe manewry od lat [VIDEO]

USS Theodore Roosevelt Źródło: (U.S. Navy Photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Anthony N. Hilkowski/Released)
USS Theodore Roosevelt Źródło: (U.S. Navy Photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Anthony N. Hilkowski/Released)

Ponad 50 tysięcy żołnierzy weźmie udział w największych od lat manewrach NATO. Ćwiczenia pod kryptonimem „Trident Juncture 2018” rozpoczną się 25 października w Norwegii.

Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie gotowości wojsk Sojuszu na wypadek ataku na jeden z krajów członkowskich. Wezmą w nich udział żołnierze ze wszystkich 29 krajów członkowskich NATO oraz z Finlandii i Szwecji.

Na poligonach pojawi się 215 samolotów, 10 tysięcy pojazdów i 60 okrętów. W manewrach wezmą udział m.in. oddziały stanowiące tzw. Szpicę NATO (Very High Readiness Joint Taskforce).

Manewry obejmą operacje na lądzie, morzu i w powietrzu. Odbędą się na terenie Norwegii i wodach Morza Norweskiego. Planowane jest także przeprowadzenie manewrów na Bałtyku w rejonie cieśnin Duńskich

Trident Juncture mapa fot. Norwegian Armed Force

Choć nie było to wcześniej planowane w ćwiczeniach weźmie udział amerykański lotniskowiec z napędem atomowym, USS Harry S. Truman (CVN-75), wraz okrętami osłony. Na jego pokładzie znajduje się 65 samolotów F/A-18E Super Hornet.

Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia „Trident Juncture” mają przede wszystkim sprawdzić gotowość wojsk NATO w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, której wojska także intensywnie ćwiczą w ostatnich tygodniach.

Gigantyczne manewry rosyjskiej armii. Czegoś takiego nie było od czasów Breżniewa [VIDEO]

Kilka dni temu Adm James Foggo zaapelował do Rosji o przyjęcie zaproszenia i przysłanie obserwatorów na manewry Trident Juncture 2018.

(NATO)

5 KOMENTARZE

  1. Ja jebu! Myślałem że o 50 tys. żołnierzy więcej od rosyjskich wystawi OTAN, a tu jakieś 50 000?

  2. Jak Izrael ogłosił że F35 da radę S300 w Syrii – to natychmiast zatkał się przewód paliwowy w tym pierwszym wymienionym.

    • Uściślam – Mongoł Szojgu dopuszcza do siebie tą myśl iż uziemienie F-35 (z powodu przewodu paliwowego) jest „fotomontażem” dla zapewnienia przetestowania S-300 przez zaskoczenie.

  3. […] W ocenie ekspertów jest to rosyjski pokaz siły związany z rozpoczynającymi się 25 października w Norwegii manewrami NATO. Trident Juncture 2018 to największe takie manewry od lat. Weźmie w nich udział ponad 50.000 żołnierzy z 31 krajów a także amerykański lotniskowiec USS Harry Trumann NATO odpowiada Rosji. Największe manewry od lat [VIDEO] […]

Comments are closed.