Ruble - zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
REKLAMA

Najbogatsi ludzie w Rosji nadrabiają straty, bogacąc się coraz bardziej. Kapitał dwustu najbogatszych obywateli tego kraju po zsumowaniu jest większy niż rezerwy Banku Centralnego w złocie. Rezerwy w przeliczeniu na dolary mają wartość 433 mld dolarów. Kapitał rosyjskich bogaczy wyniósł zaś 485 mld dolarów.

Ogółem w roku ubiegłym liczba miliarderów wzrosła o ok. 10 proc. – z 96 do 106 osób. Przybyło także kandydatów na miliarderów, których majątek przekracza 500 mln dolarów! Takich osobników w Federacji jest 220. Kilku z nich, jeżeli nie kilkunastu, w najbliższym czasie przejdzie do kategorii miliarderów. W następnej kategorii, czyli osób mających majątek wart od 50 mln do 500 mln dolarów, też przybyło. Mieszka ich obecnie w Rosji 2620.

REKLAMA

Rosyjskojęzyczne wydanie „Forbesa” podkreśla, że w ostatnim czasie wzrosła także o 27 proc., w porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba zamożnych Rosjan dysponujących majątkiem mieszczącym się w przedziale od 5 mln do 50 mln dolarów. Według „Forbesa”, w 2017 roku ich majątek wzrósł o 25 mld dolarów – do 485 mld! Żyje ich w Federacji Rosyjskiej 38.120.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Mimo że teoretycznie powyższy obraz jest bardzo optymistyczny, to jednak obserwatorzy przypominają, że nie ma co wpadać w euforię, bo rosyjscy miliarderzy i milionerzy nie uzupełnili jeszcze upustu krwi, którego doznali w wyniku kryzysu w 2012 roku. Liczba bogatych ludzi w państwie jest wciąż mniejsza niż przed kryzysem. W porównaniu z 2012 rokiem o 35 proc. zmniejszyła się liczba obywateli rosyjskich posiadających od 5 mln do 50 mln dolarów. O taki sam odsetek zmniejszyła się liczba milionerów dysponujących kapitałem wynoszącym od 50 mln do 500 mln dolarów. O prawie 40 proc. zmalała też grupa osób mających w portfelach więcej niż 500 mln dolarów.

Czytaj dalej ->

REKLAMA