Saudyjczycy chcą się przyznać, że dziennikarz został zabity w ich konsulacie

Jamal Chaszodżdżi wchodzi do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Ostatnie zdjęcie żyjącego dziennikarza z kamery przemysłowej. Foto: PAP/EPA
Jamal Chaszodżdżi wchodzi do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Ostatnie zdjęcie żyjącego dziennikarza z kamery przemysłowej. Foto: PAP/EPA

Saudyjczycy zamierzają ujawnić, że zaginiony dziennikarz Khashoggi został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Do takich informacji dotarli dziennikarze CNN. Wg informatorów stacji Saudyjczycy ujawnią w raporcie, że śmierć Khashoggi`iego była wypadkiem podczas przesłuchania jakie prowadzono w saudyjskim konsulacie. Jego uprowadzenie miało być zaplanowane przez grupę pracowników wywiadu, która nie była rzekomo upoważniona do takich działań.

Informacja pojawiła się po wizycie Sekretarza Stanu Mike`a Pompeo w Rijadzie. Pompeo udaje się teraz z wizytą do Turcji gdzie będzie rozmawiał na temat powstałego kryzysu.

Źródła tureckie podają, że w świetle zgromadzonych przez ich śledczych dowodów przedstawiony scenariusz jest wykluczony. Turcy twierdzą, że Khashoggi został zabity w 2 godziny po wejściu do konsulatu, a sposób przeprowadzenia akcji oraz pozbycia się ciała wskazuje na celowe działanie. Nieoficjalnie wiadomo, że ambasada była na podsłuchu.

Wcześniej turecka policja potwierdziła, że dysponuje nagraniem potwierdzającym, że dziennikarz został zabity na terenie konsulatu. Saudyjczycy od początku zaprzeczali tym oskarżeniom. Turcy oskarżają Saudyjczyków o makabryczne morderstwo. Jest reakcja ONZ i Prezydenta Trumpa

Donald Trump po rozmowie z królem Arabii Saudyjskiej ujawnił, iż nie ma on wiedzy odnośnie śmierci Khashoggi`iego

Oskarżenia o zabójstwo dziennikarza wywołały potężny kryzy na linii Waszyngton-Rijaad. Trump grozi Arabii Saudyjskiej. „Jeśli to się potwierdzi, zostaną surowo ukarani”

Jednocześnie Donald Trump nie chciał rezygnować z wielomiliardowych kontraktów na dostawę broni do Arabii Saudyjskiej. Informacje płynące z Rijaadu pozwalają Trumpowi na wyjście z twarzą z tej sytuacji. Rola kozła ofiarnego przypadnie członkom saudyjskiego komando, które zabiło Khashoggi`iego.