Atomowy wyścig zbrojeń z czasów „zimnej wojny” od nowa? USA chcą wycofać się z układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Mogą przenosić głowice nuklearne

apokalipsa zagłada
Zdjęcie ilustracyjne. / Flickr: recklesslife01
REKLAMA

USA zamierzają wycofać się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu”. Światu grozi nowy wyścig zbrojeń?

Informację o zamiarze wycofania się „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu” (INF Treaty) ma przekazać Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego John Bolton podczas zaplanowanej na 20 października wizyty w Moskwie.

REKLAMA

Administracja Prezydenta Trumpa zdecydowała się na zerwanie Traktatu INF ponieważ uważa, iż Rosja nie przestrzega go co najmniej od 2014 roku. Chodzi o pociski manewrujące 9M729 wykorzystywane w zestawach Iskander-K, który prócz rakiet balistycznych ma możliwość wykorzystywania rakiet manewrujących mogących przenosić głowice nuklearne na odległość większą niż dopuszczalne w traktacie 500 km. Rosja zaprzecza tym oskarżeniom.

Kwestia ta była poruszana także na niedawnym szczycie NATO w Brukseli. Na początku października Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, wezwał Rosję do ujawnienia rzeczywistych parametrów pocisku 9M729 i powiedział, że Traktat INF jest zagrożony przez niejasne działanie Rosji. Sprawę skomentowała także Ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison, grożąc Rosji zniszczeniem zakazanej broni.Szokująca wypowiedź ambasador USA przy NATO. Stany Zjednoczone rozważają uderzenie militarne na Rosję!

Zawarty w 1987 Traktat INF zakazuje obu stronom posiadania lądowych wyrzutni rakiet o zasięgu od 500 do 5500 km. Nie dotyczy on rakiet o ile są odpalane z samolotów, bądź okrętów. Zarówno USA jak i Rosja są w posiadaniu takich pocisków manewrujących. Dodatkowo Rosja uruchomiła program rozwoju broni hipersonicznej i w tym roku zaprezentowała pocisk klasy ALBM Kindżał, który może być odpalany z samolotów MiG-31BM i Tu-22M3 nie objętych tym traktatem.

Nie byłoby to pierwsze porozumienie w zakresie broni strategicznej wypowiedziane przez USA. W 2001 roku wycofały się one z zawartego w 1972 roku Traktatu ograniczeniu rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych (ABM Treaty).

W mocy pozostaje zawarty w 2010 układ New START. Zgodnie z postanowieniami traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków międzykontynentalnych (ICBM) i odpalanych z łodzi podwodnych (SLBM) do łącznie 1550 sztuk. Do limitu tego wlicza się ciężkie samoloty bombowe, gdzie każdy pojedynczy samolot uznaje się za jedną głowicę. Umowa ustanowiła także łączny limit 800 rozmieszczonych i nierozmieszczonych wyrzutni pocisków ICBM oraz SLBM, a także ciężkich samolotów bombowych zdolnych do przenoszenia uzbrojenia nuklearnego, przy czym łączna liczba rozmieszczonych wyrzutni ICBM, SLBM oraz ciężkich samolotów bombowych nie może przekroczyć 700.

USA w tegorocznym „Nuclear Posture Review” zaprezentowały doktrynę użycia ładunków nuklearnych małej mocy nie objętych układem START ani INF. W tym przypadku chodzi o modernizację bomb nuklearnych B-61, a także wyposażenie części rakiet Trident II w głowice taktyczne. Planowane jest także opracowanie nowej wersji pocisku manewrującego, który byłby odpalany z okrętów podwodnych.

REKLAMA