Rasizm na Wyspach w natarciu. Słynna agencja reklamowa zwalnia pracowników bo są białymi, heteroseksualnymi mężczyznami

Feministka i lesbijka Jo Wallace "robi porządki" w brytyjskiej branży reklamowej. Źródło: JWT London

Grupa zwolnionych pracowników jednej z największych agencji reklamowych świata chce złożyć pozew przeciwko firmie. Twierdzą, że stracili pracę ponieważ są białymi, heteroseksualnymi mężczyznami.

Jo Wallace, dyrektor kreatywna jednej z największych agencji kreatywnych na świecie J Walter Thompson oznajmiła, że zamierza zmienić „męską” kulturę firmy. Wallace, która jest feministką i lesbijką od słów szybko przeszła do czynów i doprowadziła do zwolnienia mnóstwa pracowników wysokiego szczebla. Jak się okazało wszyscy w grupie byli białymi, heteroseksualnymi Brytyjczykami. Teraz rozważają on złożenie pozwu przeciwko firmie. Twierdzą, że zostali zwolnieni ze względu na uprzedzenia wobec ich rasy, pochodzenia etnicznego i orientacji seksualnej.

Ewentualny proces byłby precedensowy. Dotychczas działało to zawsze w jedną stronę – skarżącymi byli czarnoskórzy, muzułmanie, czy homoseksualiści.

Sama agencja broni się i dowodzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i nie naruszono przepisów antydyskryminacyjnych.

Nie będziemy komentować działań podejmowanych przez poszczególnych pracowników, czy zbiorowych akcji. Wszystkie zwolnienia w JWT Londyn odbyły się zgodnie z prawem i nie było w nich żadnej formy dyskryminacji – oświadczyła agencja.

Zwolnieni mężczyźni mają jednak mocne argumenty. Wallace jest wojującą feministką i wielokrotnie mówiła o potrzebie zmian w strukturze zatrudnienia w firmach. Napisała na ten temat wiele artykułów wskazując m.n że w agencjach reklamowych jest „zbyt mało kobiet, murzynów i pracowników pochodzących z innych mniejszości etnicznych”.

Wallace wzywa również agencje do zatrudniania większej liczby kobiet. Jednak zmiana struktury zatrudnienia w jednej z największych agencji na świecie odbyła się mechanicznie i brutalnie – poprzez zwolnienie białych mężczyzn. Na ich miejsce szukani są pracownicy, którzy mają wprowadzić „kulturę różnorodności”.

Dla brytyjskiej branży reklamowej ewentualny proces będzie miał ogromne znaczenie. Feministka Wallace wzywa bowiem do podobnych zmian we wszystkich brytyjskich agencjach.

32 KOMENTARZE

 1. niech se zwalnia kogo chce. Jak kolorowi sa lepsi. A jak ci biali sa ok to znajda prace gdzies indziej.

 2. z kobietami zgoda. ale z murzynami to mocno przesadziła.

 3. Bo tak się cały czas w tych krajach robi najpierw przyjmowali wszystkich białych obywateli bez znajomości języka to teraz na kolor skóry bo jesteś Europejczykiem a nie azjatą lub czarnej rasy to jest rasizm

 4. No to już wiemy jaka jest przyszłość brytyjskiego przemysłu reklamowego. Jeśli ktoś ma w nim udziały, to radzę wycofać zanim się inni połapią.

 5. Trzeba pójść jeszcze dalej.
  Np wśród laureatów Nagrody Nobla jest stanowczo zbyt mało kobiet.
  Wśród przeszło 800 laureatów Nagrody Nobla są tylko 44 kobiety !
  Dosyć tego! Trzeba tu wprowadzić ostre parytety. 50% nagród Nobla dla kobiet, 50% dla facetów !

  • …y no nie! Zapomniałeś o bezpłuciowcach czy innych tranzolach, trzeba udawadniac jak mądre to STWORZENIA … wrrruć chciałem powiedzieć poczwary, bo nikt normalny nawet by ich do ewolucji nie pociągnął

  • Zgadza sie 50 % kobiet na dół do kopalni pracować i w hucie przy piecu. Przepraszam 33% bo 33 % trzeba udostępnić czarnym,arabom ,lesbom i szydom. To tak sprawiedliwie dla równości.

   • 50% kobiet nie jest błędem bo mogą w tej grupie być czarne, arabskie lesbijki

 6. Żaden świadomy swojego rozumu czlowiek nie kupuje reklamowanego guwna. REKLAMOWANE GUWNO!!! kupują tylko frajerzy

 7. Wyroki sądowe nie naucza tutaj ludzi niczego. Trzeba przez to przebrnąć tak jak my przez komunizm żeby zrozumieć co ta pani im szykuje. Niech im niszczą całe firmy, bardzo dobrze.

 8. Jak jej firma to może zwalniać kogo chce. I moze nawet zatrudniać słonie… po co te debaty?

 9. Ten portal schodzi coraz nizej. Jomentarze od pasa w dol wulgarne nie ba temat. Moderatora brak . Zapwiedzi byly ze elitarny a tu gorzej niz se czy fakt. Panie Sonmer nie schlebiaj wulgarnym pseudo wolnosciowcom.

   • Jak lewactwo wygra wybory do parlamenty europejskiego to wyboru nie bedzie, ocenzuruja internet tak, że tylko reklamy będą

 10. Brawo pani Wallace. Doprowadzi pani firmę w której pani pracuje do upadku wyłącznie z nienawiści do hetero.

 11. Należałoby zacząć od tego, że osobnik o lewicowych poglądach to nie jest żadna kobieta. To jest czerwony ćwok.

 12. Ta baba ma ryja jak lej po bombie,nie dziwne że żaden facet nie chciał takiego leja no to się skrzywiła w stronę lizania Ci.. p

 13. I bardzo dobrze. Nie potrzeba lewackich metod aby udowodnić lewusce, że się myli. Agencja upadnie i bez tych pozwów (mających swoje lewackie podłoże) bo pozbyła się najlepszych pracowników. Inwestorzy już wycofują kasę, z zaraz potem wycofają panią dyrektor, jak tylko przejrzą na oczy.

Comments are closed.