Kukiz dostał list od McCartneya. Chce upamiętnić w Sejmie żydowskiego pisarza, ortodoksyjnego wegetarianina

Paul McCartnej odbierający nagrodę Gershwina z rąk Baracka Obamy i Paweł Kukiz. Foto: PAP/wikimedia
Paul McCartnej odbierający nagrodę Gershwina z rąk Baracka Obamy i Paweł Kukiz. Foto: PAP/wikimedia

Na list Paula McCartneya dot. ustanowienia 21 listopada dniem Isaaca Bashevisa Singera odpowiem działaniem i w poniedziałek złożymy w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie – powiedział w piątek PAP lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz. Dodał, że listem muzyka grupy The Beatles był mocno zaskoczony.

Kukiz napisał w piątek na swoim profilu facebookowym o liście McCartney’a, wysłanym na adres klubu poselskiego Kukiz’15 w Warszawie. McCartney pogratulował Polsce 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dodał, że podczas przygotowań do swojego koncertu w Krakowie, przypomniano mu postać żydowskiego pisarza – Isaaca Bashevisa Singera, który tak jak McCartney wykorzystywał działalność artystyczną do walki o prawa zwierząt.

Singer był ortodoksyjnym wegetarianinem. McCartney zwrócił uwagę, że 40 lat temu Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla, zacytował także słowa pisarza: „Nie zostałem wegetarianinem dla własnego zdrowia. Zrobiłem to dla zdrowia kurczaków”.

W związku z tym McCartney zaapelował do Kukiza o pomoc w ustanowieniu dnia urodzin pisarza 21 listopada – dniem Isaaca Bashevisa Singera, uzasadniając to chęcią „niesienia przesłania współczucia” Singera do nowego pokolenia Polaków.

„Dowiedziałem się od moich przyjaciół w PETA, że jest pan nie tylko przyjacielem zwierząt, ale także liderem, który docenia moc sztuki w kształtowaniu bardziej oświeconego społeczeństwa” – podkreślił McCartney.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz zapowiedział, że na list McCartneya odpowie działaniem. „W poniedziałek składamy projekt uchwały” – poinformował. „Mam nadzieję, że 21 listopada w Sejmie będzie uchwała upamiętniająca rocznicę urodzin Singera, a w przyszłości na bazie tej uchwały poprzez np. grupę parlamentarną zostanie wysłana petycja, aby ten dzień był ustanowiony dniem Singera” – dodał poseł.

Przyznał, że samym pismem McCartneya jest mocno zaskoczony. Dodał, że razem z żoną jest wielkim fanem twórczości Singera, a jego domowa biblioteczka jest pełna książek tego autora.

Isaac Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 r. w Leoncinie koło Warszawy. Był synem chasydzkiego rabina. Jego matka, Batszewa, także pochodziła z religijnej rodziny rabinackiej z Biłgoraja. To od imienia matki Singer utworzył swój pseudonim literacki.

Singerowie mieszkali tam, gdzie ojcu rodziny udało się zyskać posadę rabina. Z Leoncina przenieśli się do Radzymina, a stamtąd do Warszawy, na ulicę Krochmalną, którą później Isaac Bashevis Singer opisywał wielokrotnie w opowiadaniach i powieściach. Podczas pierwszej wojny światowej Singer wraz z rodziną schronił się w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Także ta miejscowość zajmuje wiele miejsca w jego utworach. W 1935 r. pisarz wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in „Dwór”, „Spuścizna”, „Szatan w Goraju”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Niewolnik”, „Szosza”, „Wrogowie”. Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 r. na Florydzie w wieku 87 lat.

Przez ostatnie 35 lat życia był wegetarianinem. Swój wegetarianizm motywował względami etycznymi, a nie zdrowotnymi. W opowiadaniu Listy do Pisarza napisał: „Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka.”

Zmarł w wieku 88 lat. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w New Jersey. W 2017 r. Singer pośmiertnie otrzymał nagrodę od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) za „odważną twórczość w obronie zwierząt”.

Źródło: PAP

Comments are closed.