Kukiz dostał list od McCartneya. Chce upamiętnić w Sejmie żydowskiego pisarza, ortodoksyjnego wegetarianina

Paul McCartnej odbierający nagrodę Gershwina z rąk Baracka Obamy i Paweł Kukiz. Foto: PAP/wikimedia
Paul McCartnej odbierający nagrodę Gershwina z rąk Baracka Obamy i Paweł Kukiz. Foto: PAP/wikimedia

Na list Paula McCartneya dot. ustanowienia 21 listopada dniem Isaaca Bashevisa Singera odpowiem działaniem i w poniedziałek złożymy w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie – powiedział w piątek PAP lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz. Dodał, że listem muzyka grupy The Beatles był mocno zaskoczony.

Kukiz napisał w piątek na swoim profilu facebookowym o liście McCartney’a, wysłanym na adres klubu poselskiego Kukiz’15 w Warszawie. McCartney pogratulował Polsce 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dodał, że podczas przygotowań do swojego koncertu w Krakowie, przypomniano mu postać żydowskiego pisarza – Isaaca Bashevisa Singera, który tak jak McCartney wykorzystywał działalność artystyczną do walki o prawa zwierząt.

Singer był ortodoksyjnym wegetarianinem. McCartney zwrócił uwagę, że 40 lat temu Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla, zacytował także słowa pisarza: „Nie zostałem wegetarianinem dla własnego zdrowia. Zrobiłem to dla zdrowia kurczaków”.

W związku z tym McCartney zaapelował do Kukiza o pomoc w ustanowieniu dnia urodzin pisarza 21 listopada – dniem Isaaca Bashevisa Singera, uzasadniając to chęcią „niesienia przesłania współczucia” Singera do nowego pokolenia Polaków.

„Dowiedziałem się od moich przyjaciół w PETA, że jest pan nie tylko przyjacielem zwierząt, ale także liderem, który docenia moc sztuki w kształtowaniu bardziej oświeconego społeczeństwa” – podkreślił McCartney.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz zapowiedział, że na list McCartneya odpowie działaniem. „W poniedziałek składamy projekt uchwały” – poinformował. „Mam nadzieję, że 21 listopada w Sejmie będzie uchwała upamiętniająca rocznicę urodzin Singera, a w przyszłości na bazie tej uchwały poprzez np. grupę parlamentarną zostanie wysłana petycja, aby ten dzień był ustanowiony dniem Singera” – dodał poseł.

Przyznał, że samym pismem McCartneya jest mocno zaskoczony. Dodał, że razem z żoną jest wielkim fanem twórczości Singera, a jego domowa biblioteczka jest pełna książek tego autora.

Isaac Bashevis Singer urodził się 21 listopada 1902 r. w Leoncinie koło Warszawy. Był synem chasydzkiego rabina. Jego matka, Batszewa, także pochodziła z religijnej rodziny rabinackiej z Biłgoraja. To od imienia matki Singer utworzył swój pseudonim literacki.

Singerowie mieszkali tam, gdzie ojcu rodziny udało się zyskać posadę rabina. Z Leoncina przenieśli się do Radzymina, a stamtąd do Warszawy, na ulicę Krochmalną, którą później Isaac Bashevis Singer opisywał wielokrotnie w opowiadaniach i powieściach. Podczas pierwszej wojny światowej Singer wraz z rodziną schronił się w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Także ta miejscowość zajmuje wiele miejsca w jego utworach. W 1935 r. pisarz wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in „Dwór”, „Spuścizna”, „Szatan w Goraju”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Niewolnik”, „Szosza”, „Wrogowie”. Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł 24 lipca 1991 r. na Florydzie w wieku 87 lat.

Przez ostatnie 35 lat życia był wegetarianinem. Swój wegetarianizm motywował względami etycznymi, a nie zdrowotnymi. W opowiadaniu Listy do Pisarza napisał: „Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka.”

Zmarł w wieku 88 lat. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w New Jersey. W 2017 r. Singer pośmiertnie otrzymał nagrodę od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) za „odważną twórczość w obronie zwierząt”.

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

 1. Paweł Kukiz ” razem z żoną jest wielkim fanem twórczości Singera, a jego domowa biblioteczka jest pełna książek tego autora.”

  No no, pełna biblioteczka – oczytani ludzie. Prawdziwi Polacy są oczytani, to oczywiste. To dobrze że politycy tak lubią polską klasykę.

 2. Wielu jest wegetarian miłośników zwierząt. A ponieważ Singer coś tam jest żydem z którymi mamy zatarg odpowiedź brzmi : NIE

 3. McCartney to ciota. Pukał się z producentem Brianem Epsteinem. Mówił o tym Lenon.
  Legendarny „polski” pisarz Isaaca Bashevisa Singera, który wykorzystywał działalność artystyczną do walki o prawa zwierząt – koń by się uśmiał.

 4. Matka natura pokazuje co należy zrobić; w przyrodzie miesożercy zjadają roślinożerców i to jest naturalne.

  Proponuję zjeść McCartney’a

 5. Panie Kukiz, to ja napisałem ten list, ale nie wiedziałem, że jestem tak przekonywający. Przepraszam za niemądry dowcip.

 6. TO CO ZABRONIA TERAZ JESC KURCZAKOW. …TO CO BEDE TERAZ GRYLOWAL…..MARCHEWKE….???????

 7. Od tego śmiecia obamy nie odebrałbym nawet złotej sztaby. No, chyba, że nieoficjalnie i przez szmatę…
  Fuj!

 8. No i wcale nie dlatego, że jest czarny, tylko dlatego, że jest zwykłym lewackim ŚMIECIEM!

 9. Piszą, ze miał 87 lat jak umarł, a za chwilę 88. Co do Kukiza, to jakoś wątpię w jego miłość do zwierząt, ale cóż, każdy się może zmienić na lepsze. Wszystkim tego życzę

Comments are closed.