Współcześni zmiennopłciowcy mogą się wreszcie odwoływać do tradycji. Ich obyczaje właśnie odkryto wśród nazistów i w Wehrmachcie [VIDEO]

Źródło: Twitter/ Die Welt
REKLAMA

Martin Dammann, niemiecki artysta opublikował album ze zdjęciami nazistów i żołnierzy Wehrmachtu. Jak się okazało uwielbiali oni przebierać się kobiece ciuszki i udawać płeć piękną.

Berlińczyk przejrzał ogromna liczbę znajdujących się w prywatnych kolekcjach zdjęć niemieckich żołnierzy z okresu rożnych wojen. Ku swemu zaskoczeniu odkrył, że ich ulubioną zabawą żołnierzy z czasów III Rzeszy były przebieranki i pozowanie jako kobiety.

REKLAMA

Dammann odkryte fotografie opublikował w albumie „Soldier Studies. Cross-Dressing in der Wehrmacht” – „Studia nad Żołnierzami. Przebieranki w Wehrmachcie”.

Artysta szuka odpowiedzi dlaczego naziści tak bardzo lubili się przebierać w damskie łaszki. Jedną z przyczyn mogłaby być tradycja niemieckiego karnawału. Nie wyjaśnia to jednak dlaczego akurat niemieccy żołnierze z czasów II Wojny Światowej mieliby pielęgnować tę tradycję bardziej niż wojskowi z innych czasów.

Artysta uważa, że te ciągoty, by pokazywać się jako panie wynikały ze specjalnej sytuacji w jakiej znajdowali się naziści. Dammann użala się nad ich losem wskazując, że przez lata znajdowali się poza domem. Według niego chęć „ucieczki” od własnej sytuacji mogła być silniejsza niż wśród żołnierzy innych armii.

Die Welt, który wyemitował reportaż o artyście i jego albumie z nazistowskimi przebierańcami zadaje pytanie: „Co te fotografie mówią o seksualności w Wehrmachcie?” Dammann mówi, że nie zna na nie odpowiedzi i może tylko zgadywać. Według niego na zdjęciach są zarówno heteroseksualiści jak i homoseksualiści, chociaż ci ostatni mieli być przez reżim prześladowani. Mimo to najwyraźniej w wojsku pozwalano im na zabawę w przebieranki

Artysta przytacza hipotezę socjologa Ervinga Goffmana, który uważa, że w „prawdziwym” życiu starano się jakoś „obejść” nazistowska ideologię ( W tym miejscu wypada zauważyć, że to obchodzenie nazistowskiej ideologii niespecjalnie się im udało – red.).

Z jednej strony były więc te ideologiczne reguły, a z drugiej strony życie, które znalazło sobie własna ścieżkę – mówi niemiecki artysta.

Dammann ma nadzieję, że po wszystkich latach dyskusji na temat III Rzeszy można teraz poruszać takie trudne tematy.

Nie bardzo wiadomo co akurat Dammann ma na myśli. Zmiennopłciowośc nie jest w Niemczech żadnym trudnym tematem. Wręcz przeciwnie – bardzo modnym.

Artysta ma też oczywiście nadzieję, że pokazywanie nazistów od bardziej ludzkiej strony, czyli jako zmiennopłciowców, nie zostanie odebrane jako próba relatywizowania ich zbrodni.

Źródło: Die Welt

REKLAMA