Szok! Paweł Adamowicz był nie tylko ofiarą przemocy i agresji. Sam też był agresywny. Miał z tego powodu kłopoty z prawem

prezydent gdańsk adamowicz
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Foto: PAP/Adam Warżawa

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz był nie tylko ofiarą przemocy, agresji czy nienawiści, ale sam też był agresorem. Gdański sąd przyznał, że poniżył inną osobę i naruszył jej nietykalności cielesną. Sprawę umorzono ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu.

W lipcu 2018 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Adamowicza na karę na karę 2,5 tys. grzywny w procesie, w którym działacz Młodzieży Wszechpolskiej w prywatnym akcie oskarżenia zarzucił samorządowcowi poniżenie go poprzez nazwanie faszystą oraz naruszenie nietykalności cielesnej. Sąd zasądził ponadto od prezydenta Gdańska na rzecz oskarżyciela prywatnego 300 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

Działacz MW, sekretarz koła Młodzieży Wszechpolskiej w Gdańsku Aleksander Jankowski oskarżył Adamowicza, że „stosując siłę fizyczną” uderzył go ręką w pierś – „powodując silną utratę równowagi”. Skarżący napisał, że nazwanie go faszystą, spowodowało „poniżenie mojej osoby w opinii publicznej, oraz naraziło mnie na utratę zaufania potrzebnego do aktywnego udziału w miejskiej przestrzeni publicznej”.

Ten incydent wydarzył się 7 listopada 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku podczas odczytu Adama Michnika pt. „Dwie Niepodległości – 1918/1989 – wyzwania i bilans” w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich.

Sąd Rejonowy wydał wyrok na podstawie dowodu w postaci nagrania wideo z telefonu komórkowego. Sąd uznał, że na filmie widać, jak Adamowicz krzyczy „won faszyści” oraz dwukrotnie popycha Jankowskiego, czym doprowadził go do „lekkiej utraty równowagi”, co „niewątpliwie wyczerpuje znamiona przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej”.

Sprawa miała dalszy ciąg w drugiej instancji.

„Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poniżył, nazywając faszystą, i naruszył nietykalność cielesną działacza Młodzieży Wszechpolskiej, ale z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość tego czynu postępowanie karne w tej sprawie zostało umorzone” – orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wyrok stał się prawomocny.

Źródło: w.Gospodarce.pl, Radio ZET

74 KOMENTARZE

   • Zauważyłem chodź mało się interesuje polityką że teraz jest tam takie bagno ,patologia i ciemnogród. Poza tym jedni drugich prowokują do klutni a co idzie za tym..
    . Śmierć! i zamachy tylko po to by dojść do absolutnej władzy… Ps. będzie rewolucja…

    • rewolucji nie bedzie bo biedny reki na pana nie podniesie bo musi za pracą biegać…

    • Myślę, że żeby się wypowiadać trzeba się najpierw zapoznać za zasadami ortografii albo wziąć słownik ortograficzny do ręki i zapoznać się z pisownią polską, a co do tej sytuacji to się nie dziwię, że doszło do takiego incydentu, bo jak się słucha tych oszołomów z Młodzieży Wszechpolskiej to się odechciewa

  • Świętego ta zadyma na odczycie też by wprowadziła z równowagi, a PA był tylko człowiekiem

 1. Dziwna i niespotykana rzecz to to, że prezydent Gdańska był operowany. Po ujawnieniu danych z sekcji o ciosie nożem w serce jest oczywiste dla każdego medyka, że ten człowiek żył jeszcze na tej estradzie 2-3 min. Dalej leżał około 20 min. do przyjazdu pogotowia (był reanimowany czyli wyciśnięto z ciała resztkę krwi, dosłownie) po czym trafił około godz. 21 do szpitala na stół operacyjny.
  Zwracam tylko uwagę jako laik, że mózg żyje w takich warunkach ok. 15 min. więc po co było robić operację na zwłokach? Komu potrzebne były te 12 godzin do ogłoszenia śmierci skoro zgodnie z tym co przekazano w telewizjach człowiek nie żył już 20:05?
  Znowu jakiś „mały smoleńsk”?
  P.S. Może wypowie się jakiś lekarz?

  • Komórki mózgowe, umierają bez tlenu, który dostarcza krwioobieg po 4 minutach.

    • Takie sa procedury, moj tata miał wylew. W wyniku czego dostał wodoglowia. plyn uciekał mozdzek. mózg nie pracował a plyn rdzeniowo mozgowy splywal do woreczka. pomimo tego był respirowany przez 5 dni, bo pracowalo serce. ABY STWIERDZIĆ ZDGON MUSI DOJŚĆ DO SMIERCI NIE TYLKO MÓZGU!

  • Nie wiem ile żyje mózg ale jeśli to prawda to dziwne, że ty jako katolik sprzeciwiasz się hodowli warzyw.

  • Ja wypowiem się tak,koleżanka pracuje w urzędzie Gdańskim,Adamowicz już był martwy w noc przed dniem ogłoszenia śmierci. Faktu nie podano do opinii publicznej ze względu na to że żona Adamowicza była jeszcze w tym czasie w drodze i nie wiedziała że już nie żyje. Chcieli najpierw poinformować osobiście rodzinę a dopiero później opinię publiczną. Pozdrawiam zawistnych polaków co snują teorię.

   • Jeśli to by była prawda toby ją poinformowali, po czym przekazali prasie, że zmarł 10 godz. temu, ale żona musiała być poinformowana … itd.
    Dlatego jesteś nasłany i dałeś się łatwo rozszyfrować.

   • Godzina zgonu to sprawa formalna. A śmierć jest śmiercią i w jej obliczu nie powinno się pluc jadem ani chwalić się wiedzą o jej szczegółach. Czy tajemnica zawodowa, służbowa cię nie obowiązuje…wstydź się

 2. Socjalistycznym faszyzmem jest przykładowo wciskanie ludziom na siłę usług państwowego monopolisty zwanego ZUS bez możliwości wyboru.

  • nie mąć, faszyzm nie ma nic wspólnego z socjalizmem, poczytaj trochę, poucz się, nie podjudzaj bo to wstrętna cecha

   • Sam faszyzm się przed socjalizmem jakoś wybroni, ale jego odmiana niemiecka już nie.

   • Socjalistyczny faszyzm opracował i wprowadził w życie ideowy socjalista Mussolini więc lewactwo oskarżając niefaszyste o faszyzm popada tym samym w śmieszność i absurd.

    • Faszyzm był chrześciajńsko narodowy. Mussolini i Hitler zawarli konkordat z Watykanem, nie z Moskwą ! To KK, nie Stalin, współpracował z reżimami faszystowskimi Mussoliniego, Hitlera, Franko, z Austrofaszyzmem Dellfusa, ze Słowackim faszyzmem księdza Tiso, z chorwackimi Ustaszami, ze Słowieńskimi Legionami Śmierci biskupa Rozmana i wieloma innymi reżimami faszystowskimi.

   • Jana – nie osmieszaj się :)
    NARODOWO SOCJALISTYCZNA NIEMIECKA PARTIA ROBOTNIKÓW.

 3. Adamowicz ! to jakieś takie nie Polskie nazwisko…nie wiem czy dobrze myślę ?

  • Polskie, to Szechter, Smolar, Wałęsa, Geremek, Engelkig, Boni, von Thun etc.

   • Róża Thun von cośtam nazywa się tak naprawdę Rózia Woźniakowska ale to brzmi za mało arystokratycznie, a dzisiaj nikt już sobie nie dodaje „von” do – dajmy na to – Łępicka. Podobnie z wrocławską posłanką do EUparlamentu Lidią Geringer de Oedenberg, która z panem Oedenbergiem się już rozwiodła ale nazwisko, nieco bardziej egzotyczne niż Ulatowska, sobie zostawiła

 4. „A do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć, nie dając w zamian nic.” Józef Piłsudski

 5. wszystko jest niewazne ,,bedzie niedlugo swietym ,,powinni go zawiesc na wawel ..peowce urzadzaliby pielgrzymki do krakowa .gdansk jest chorym miastem ,,

 6. Kto wynajął firmę?, Kto nie zgłosił imprezy masowej? Kto dał zgodę na taką imprezę? Kto dał 5,5 roku za 4 napady z bronią? kasta, kto broni kasty? Odpowiedzcie sobie na te pytania.

 7. Wszyscy zainteresowani wiedza kim byl Adamowicz – lista jego grzechow byla bardzo, bardzo dluga.

 8. Zginął człowiek, a redakcja zamieszcza taki chłam. Przykre, jednak typowe dla rynsztokowych wydawnictw

 9. teatrzyk dla gojow ,,denat jednak zyje ,ten sam kit co z kulczykiem,,,ciekawe kto to lyknal,,,

 10. Po co te puste komentarze,opamiętajcie sie,nienawiść jest brakiem miłości…Jurek nie odchodz!

 11. Samonakręcająca się nienawiść, agresja takich portali jak Ncz. to zemsta niechcianych, niekochanych, odrzuconych dzieci.Tu się hoduje, tresuje stefanków. Wystarczy przeczytać tematy i komentarze. Żałość, skowyt i nędza. Ci biedni ludzie już są w piekle, chcieliby piekła dla wszystkich.

 12. O czy wy wogole piszecie zginol człowiek bezbronny osoba publiczna bez możliwości obrony z zaskoczenia nie ważne jaki był umarł bo komuś nie podobały mu się jego poglady ludzie wylogujcie się do życia i przemyslcie swoje teksty NIK nie zasługuje na taka śmierć bądźmy ludźmi

  • goering też umarł i nikt tragedii z tego nie robi jak w przypadku tego złodzieja.

 13. Żyjemy jak ludzie nie jak zwierzęta możemy zawsze dokonać wyboru ten człowiek też miał plany na przyszłość i godzinę i umarł w pracy A może nawet wolał by dac do tej puszki 100 500 lub 5000 i posiedzieć w domu ale pełnił funkcję prezydenta nie mógł sobie na to pozwolić

 14. Zanim ktoś napiszę że mu się należało i miał inne poglądy niech sam pouklada swoje życie

 15. Chętnie zobaczył bym wasze komentarze na ten temat ale mam własne życie i nie Bede tego śledził liczę tylko a tych nielicznych którzy są w stanie zrozumieć sytuację

 16. „Wielbmy urząd, czcijmy króla lecz sądźmy człowieka” biskup J. Krasicki. Obłuda i zakłamanie na jego temat czyni go świętym.

 17. „był nie tylko ofiarą przemocy i agresji. Sam też był agresywny.” Przyrównujecie popchnięcie do morderstwa!? Co za was za ludzie?

 18. Była komuna to trzymała wszystkich za ry..
  Teraz każdy może obrażać i inne ..
  Komuno wróć Putin musi tu zrobić porządek bo się wszyscy wybija

 19. Bylo kwestia czasu kiedy pojawi sie negatywny hejt i oskarzanie….Kazdy z nas jest tylko czlowiekiem i popopelnia bledy ale wazne sa motywacje. WSTYD za takich dziennikarzy, zenada.

  • Jest różnica między błędami a grubymi wałkami. błędy popełnia się nieumyślnie a grube wałki, matactwa i przekręty robi się z premedytacją. Ot taka różnica. Pan Adamowicz swoje za uszami miał. Niech spoczywa w pokoju i niech media nie nakręcają tego wydarzenia, zginął śmiercią tragiczną lecz nie czyni go to przez to świętym. Zachęcam wszystkich do kultury i zachowania taktu wypowiedzi.

 20. Rynsztok ten artykuł
  Rynsztok komentarze
  Macie biedacy wyprane mózgi .
  Poziom intelektualny jak u Chłopaków do Wzięcia . Jaki kraj taka prawica cóż .

 21. Lepiej zastanówcie się, komu tak naprawdę jego śmierć przyniosła korzyść. Bo na pewno nie PiSowi. Kto zbija teraz na tej śmierci kapitał polityczny, a kogo grilują. Polityczne hieny cmentarne bez żadnych zahamowań tuczą się na tej śmierci.

 22. MIMO WSZYSTKO SZKODA CZŁOWIEKA, JEŚLI BYŁ ZŁODZIEJEM I ŁAPÓWKARZEM, TO I TAK NIE ZASŁUGIWAŁ NA ŚMIERĆ, A CO NAJWYŻEJ NA KARĘ WIĘZIENIA, ALBO JAK TO ROBILI W SKANDYNAWII – MINIMUM OBCIĘCIE DŁONI (ZAPEWNE NAWET OBU DŁONI). A TERAZ ZOSTANIE ZA PEWNE ŚWIĘTYM, A JEGO RODZINA PRZEJMIE INTERESY I WEJDZIE DO POLITYKI (BO NIERAZ TAK JEST, ŻE JAK SIĘ CZŁOWIEK PRZYZWYCZAI DO DOBROBYTU I NIERÓBSTWA TO NIE MOŻE JUŻ INACZEJ ŻYĆ). DLACZEGO W MEDIACH JEST TYLE GŁUPOT KTÓRE SIĘ WYPISUJE O RÓŻNYCH RZECZACH (CZĘSTO PRZEINACZONYCH ZUPEŁNIE O 100 %) A 97% LUDZKOŚCI TO CZYTA, WIERZY I POWTARZA … PRZYKRO MI

  • Władza deprawuje nawet świętego. Nie wierzysz? Otwórz oczy, to zobaczysz.

Comments are closed.