Mogherini przestraszyła się ajatollahów. Nie przyjedzie na konferencję do Warszawy

fot. Twitter

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie weźmie udziału w zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie z uwagi na inną, zaplanowaną podróż – przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

Był on pytany w czwartek w Brukseli o ewentualny udział Mogherini w konferencji w Warszawie.

„Szefowa unijnej dyplomaci nie weźmie udziału (w konferencji w Warszawie), ponieważ w tym czasie ma inne potwierdzone plany podróży” – powiedział urzędnik.

Dodał, że w sprawie konferencji jest ciągle sporo niepewności co do udziału „wielu inny państw członkowskich na poziomie ministerialnym”. „Czy będzie to poziom ministerialny, czy nie? Ta kwestia jest ciągle otwarta” – wskazał.

W piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Takie stanowisko unijnej dyplomacji wskazuje, że prawdopodobnie na konferencji nie pojawią się także ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec, a także kilku innych unijnych krajów.

Wiceminister Spraw Zagranicznych, Maciej Lang, poinformował dziś w Sejmie, że na konferencję zaproszono przedstawicieli ponad 70 państw, w tym: członkowskich UE, Rosji i Chin, a także reprezentantów NATO i ONZ.

Do udziału nie zaproszono przedstawicieli Iranu. Lang odpowiedział, że trudno sobie wyobrazić taki krok przy obecnym stanie stosunków tego kraju z USA, które są współorganizatorem konferencji.

Ambasador Iranu, Masud Edrisi Kermanszahi, powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że organizacja tego wydarzenia rujnuje wzajemne stosunki miedzy naszymi krajami. Dodał też, że Polska rzuca na szalę 540 lat przyjaznych relacji z Iranem.

Źródło: PAP/Rzeczpospolita/nczas

19 KOMENTARZE

 1. nikt nie przyjedzie. Polakow ma byc 16 milionowtak chce izrael bio bedzie osiedlac zydow w Polin!

  • Za tę zdradę – szczucie do wojny z pokojowo i przyjacielsko nastawionym do Polski i Polaków państwem Islamska Republika Iranu – na sznur.
   Zbrodnię podżegania przeciw narodowi Persów, któremu tyle zawdzięczają Polacy w latach 1942-43 rozliczymy w przyszłości na pewno. Jesteśmy głęboko wdzięczni i pamiętamy uratowanie od śmieci głodowej dwie setki tysięcy Polaków (w tym kobiety i dzieci) wyprowadzonych ze zbrodniczego państwa żydowskiego ZSRR.

   • Mówisz, że jesteś wdzięczny za dobre rzeczy, które Iran rzekomo zrobił Polakom, a zarazem domagasz się wieszania Polaków za konferencję krytyczną wobec Iranu? Co to świadczy o twoim prawdziwym nastawieniu do Polaków? Co to świadczy o twoim nastawieniu do prawa do wolności wypowiedzi? To przez takich jak ty od wieków jest w Polsce źle, nieszczęśliwie. I będzie, dopóki siedzicie pośród narodu polskiego. Patrzcie jaki nik sobie dobrał – „Sarmata”. Że niby on szlachetnokrwisty.

    • A może jest źle przez takich jak TY? Drwisz ze Sarmaty i podważasz wkład Irańczyków w pomoc dla Polaków. Przy okazji co to za dziwny nik ‚”Tfu , śmierć”, jakby nie z naszego kręgu kulturowego.

     • Kolejny polaczek (odróżniać od Polaków) usiłujący zwrócić na siebie uwagę? Tacy usiłują zwrócić na siebie uwagę czymkolwiek, w tym działaniami skrajnie destrukcyjnymi dla społeczności. Tak jest w Polsce od wieków.

     • @Tfu, śmieć
      aj waj, plemienny wędrowcze, Premier Malezji Mahathir Mohamad powiedział tak, cytuję,
      „Jeśli mam być szczery to problem na Bliskim Wschodzie zaczął się wraz z pojawieniem się Izraela. Taka jest prawda” ,

      oczywiście kłamał, antysemita?

 2. Pochwalmy Niemców. Ich postawa daje Polakom , nie obecnemu rządowi , jakies pole manewru.

 3. Jak sie nie ma wyobrazni…nie docenia sie historii Polski…albo mysli sie, ze majac relacje z gruboskornym mozna byc takowym w stosunkach z innymi panstwami samemu nie majac wiele tylko kontakt z Izraelem….

 4. Nie, żydowski trollu RZ. Po prostu UE nie daje się tak szczuć na Iran (który od 400 lat na nikogo nie napadł, w przeciwieństwie do żydowskich i amerykańskich bandytów) jak Polin. UE uważa, że Iran wypełniał porozumienie atomowe i to USA nielegalnie złamało umowy i UE nie zgadza się z nowymi sankcjami na Iran oraz uważa, że handel z Iranem jest w interesie UE. W tym wypadku popieram zdanie UE. Polska znowu się szmaci z tą konferencją jak z obozami tortur CIA w Polsce. Jak to takie dobre, to dlaczego USA tego nie robi u siebie, tylko w Polsce? :-))))))))))))))))))))))))

  • Zgadza sie. Dojdzie do gigantycznej kompromitacji Polski. Inni bardziej sie cenia i nie pozwola sobie na wycieranie geby.Ciekawe czy stawi sie nasz Quisling. Wstyd.

   • na pewno stawiłby się Jean-Claude Juncker, jakby zaprosili Kwasa, chlapnęli by po małej buteleczce wina na głowę na koszt RP

 5. jesli na konferencę nt Iranu nie przyjedzie Iran to nie jest to konferencja, ale spotkanie sPISkowców, i cała konferencja jest absurdem i kompromitacją, tak PiS jak i logiki.

  sama idea konferencji może i ma sens, ale tylko jeśli weźmie w niej udział Iran. to jest oczywiste.

 6. Czy ktoś wie lub chociaż podejrzewa jaki interes ma Polska żeby do tego stopnia angażować się po stronie USA? Czy cokolwiek na tym zyskamy? A może jest to jedynie w interesie tych, którzy aktualnie dostali tutaj władzę?

Comments are closed.