Świat na krawędzi wojny! Kolejny amerykański okręt wpływa na Morze Czarne. Czy znów stanie się celem dla rosyjskich samolotów? [VIDEO]

fot. Twitter
REKLAMA

Amerykański niszczyciel, USS Donald Cook (DDG 75), przechodzi przez cieśniny Bosfor i Dardanelle z zamiarem wpłynięcia na Morze Czarne. To drugi po USS Fort McHenry (LSD 43) okręt U.S. Navy, który w tym miesiącu pojawi się na tym akwenie.

Dowództwo amerykańskiej 6. Floty poinformowało, że niszczyciel USS Donald Cook (DDG 75) rozpoczął operację mającą na celu przejście cieśnin Bosfor i Dardanelle i wejście na Morze Czarne.

REKLAMA

– Stany Zjednoczone i US Navy kontynuują obecność u boku naszych sojuszników i partnerów wspierających wspólne interesy regionalne i stabilność na morzu – powiedział komandor Matthew J. Powel, dowódca amerykańskiego niszczyciela.

Tureccy spotterzy zrobili zdjęcia amerykańskiego okrętu płynącego na Morze Marmara.

To kolejny po USS Fort McHenry (LSD 43) okręt U.S. Navy, który w tym miesiącu pojawi się na tym akwenie. Złożył on wizytę w rumuńskim porcie w Konstancy.

Nie jest to pierwsza wizyta USS Donald Cook (DDG 75) na Morzu Czarnym. Amerykański niszczyciel odwiedzał ten akwen dwukrotnie w 2014 roku. Ostatnia wizyta miała miejsce w 2016 roku. Doszło wówczas do incydentów z udziałem rosyjskiego lotnictwa. 11 i 12 kwietnia rosyjskie bombowce Su-24 dokonały serii niskich przelotów w okolicy amerykańskiego okrętu.

Zgodnie z zapisami Konwencji z Montreux z 1936 roku lekkie okręty wojenne i jednostki pomocnicze krajów trzecich, to znaczy nie leżących nad Morzem Czarnym, mogą swobodnie przepływać przez Bosfor i Dardanelle, pod warunkiem uprzedzenia władz Turcji na minimum 15 dni przed planowanym terminem przejścia okrętu.

Artykuł 18. Konwencji z Montreux wprowadza ograniczenie tonażowe, czyli łączną wyporność okrętów wojennych państw nieczarnomorskich znajdujących się na Morzu Czarnym podczas pokoju, do 30.000 ton. Jednocześnie artykuł ten ogranicza czas przebywania okrętów państw nieczarnomorskich na Morzu Czarnym do 21 dni.

Nie wiadomo czy Amerykanie będą próbowali przeprowadzić operację typu „Freedom of Navigation Operation” (FONOP) i wpłynąć przez cieśninę na międzynarodowe wody Morza Azowskiego.

W grudniu przeprowadzili taką operację na Morzu Japońskim przy granicy z Rosją. Amerykański niszczyciel USS McCampbell (DDG-85) przepłynął przez sporne wody na Zatoce Piotra Wielkiego. Była to pierwsza tego typu operacja w tym rejonie od czasu zakończenia Zimnej Wojny.

Spór o ograniczanie swobody żeglugi na Morzu Azowskim między Ukrainą i Rosją doprowadził do incydentu, w wyniku którego rosyjskie jednostki ostrzelały, dokonały abordażu, a następnie aresztowały dwa ukraińskie kutry artyleryjskie typu „Gjurza” oraz holownik należący do ukraińskiej marynarki wojennej.

Ukraińskim marynarzom postawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy. Ostatnio przedłużono im okres pobytu w areszcie.

REKLAMA