
Dziś w siedzibie IPN odbyło się spotkanie dotyczące współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Chodzi o ułatwienie dostępu do akt IPN dla żydowskich badaczy.
Zgodnie z informacją podaną przez IPN doszło dziś do zapowiadanego w ubiegłym tygodniu spotkania Prezes IPN z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
W dniu 5 lutego w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Prezes IPN dr Jarosław Szarek spotkał się z Ambasador USA Georgette Mosbacher i Sarą Bloomfield, Dyrektor Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie oraz towarzyszącą jej delegacją: Radu Ioanidem, Dyrektorem Archiwum Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i Paulem Shapirą, Dyrektorem ds. Międzynarodowych Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Ze strony Instytutu Pamięci Narodowej w spotkaniu uczestniczyli ponadto dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa IPN, Marzena Kruk, Dyrektor Archiwum IPN, oraz Agnieszka Jędrzak, Kierownik Samodzielnej Sekcji Informacji i Kontaktów Międzynarodowych IPN.
Strony potwierdziły wolę kontynuacji współpracy i gotowość do dalszego prowadzenia rozmów. Kolejne spotkanie przedstawicieli obu instytucji odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Przypomnijmy, że chodzi o zmianę umowy dotyczącej dostępu do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej przez przedstawicieli Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Sprawa wywołała oburzenie po tym gdy dziennikarz Polskiego Radia Rafał Dudkiewicz napisał, iż Georgette Mosbacher zagroziła, że w przypadku odmowy „Fort Trump” nie powstanie.
Członek Kolegium IPN, Sławomir Cenckiewicz napisał by rozwiać wszelkie wątpliwości, że chodzi o kopie dokumentów posiadanych przez Instytut.
A jednak sama Pani Ambasador ws wymiany archiwalnej przybyła do IPN! Ile bym dał gdyby mi polska służba dyplomatyczna pomagała pozyskiwać KOPIE akt w obcych archiwach. Uczmy się! https://t.co/7U07zR47Ez
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) 5 lutego 2019