Ambasador Mosbacher w IPN w sprawie ułatwienie dostępu do akt dla żydowskich badaczy. Cenckiewicz: „Uczmy się!”

Spotkanie prezesa IPN Jarosława Szarka z Ambasador USA Georgette Mosbacher – Warszawa, 5 lutego 2019. Fot. Sławek Kasper (IPN)
Spotkanie prezesa IPN Jarosława Szarka z Ambasador USA Georgette Mosbacher – Warszawa, 5 lutego 2019. Fot. Sławek Kasper (IPN)

Dziś w siedzibie IPN odbyło się spotkanie dotyczące współpracy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Chodzi o ułatwienie dostępu do akt IPN dla żydowskich badaczy.

Zgodnie z informacją podaną przez IPN doszło dziś do zapowiadanego w ubiegłym tygodniu spotkania Prezes IPN z ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W dniu 5 lutego w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Prezes IPN dr Jarosław Szarek spotkał się z Ambasador USA Georgette Mosbacher i Sarą Bloomfield, Dyrektor Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie oraz towarzyszącą jej delegacją: Radu Ioanidem, Dyrektorem Archiwum Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i Paulem Shapirą, Dyrektorem ds. Międzynarodowych Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Ze strony Instytutu Pamięci Narodowej w spotkaniu uczestniczyli ponadto dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa IPN, Marzena Kruk, Dyrektor Archiwum IPN, oraz Agnieszka Jędrzak, Kierownik Samodzielnej Sekcji Informacji i Kontaktów Międzynarodowych IPN.

Strony potwierdziły wolę kontynuacji współpracy i gotowość do dalszego prowadzenia rozmów. Kolejne spotkanie przedstawicieli obu instytucji odbędzie się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Przypomnijmy, że chodzi o zmianę umowy dotyczącej dostępu do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej przez przedstawicieli Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Sprawa wywołała oburzenie po tym gdy dziennikarz Polskiego Radia Rafał Dudkiewicz napisał, iż Georgette Mosbacher zagroziła, że w przypadku odmowy „Fort Trump” nie powstanie.

Czytaj więcej: Ambasador Mosbacher żąda archiwów IPN dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie? „Padają groźby, że nie powstanie Fort Trump, jeśli pewna pula archiwów nie zostanie przekazana do USA”

Członek Kolegium IPN, Sławomir Cenckiewicz napisał by rozwiać wszelkie wątpliwości, że chodzi o kopie dokumentów posiadanych przez Instytut.

Comments are closed.