Rasizm w Izraelu. Czarnoskórzy Żydzi protestują przeciwko ich dyskryminacji

W Izraelu istnieje cała grupa Żydów, którzy uważają się za dyskryminowanych z powodu swojej odrębności od innych Żydów wynikającej m.in. z koloru skóry.

To Żydzi etiopscy zwani Felaszami. Według najbardziej znanej legendy oni mają być potomkami króla Salomona oraz etiopskiej królowej Saby. Według współczesnych badań oni są prawdopodobnie lokalnym plemieniem etiopskim, który przez wiekami przyjął judaizm, ale nie ma całkowitej pewności co do pochodzenia tej grup.

W 80 latach ubiegłego wieku, kiedy Izrael bardzo potrzebował nowych obywateli, sprowadzono Felaszów z Etiopii. Sprowadzono ich wtedy kilkanaście tysięcy, a obecnie jest ich ok. 170 tys. w Izraelu.

Felaszowie uważają się za dyskryminowanych w Izraelu, w którym dominująca rolę odgrywają Żydzi pochodzący z Europy środkowej tzw. Żydzi Askenazyjscy. Felaszowie są Żydami ciemnoskórymi, odróżniający się od białych Żydów pochodzących z Europy.

Felaszowie protestują m.in. przez blokowanie autostrad. Ich protest jest skierowany nie tylko przeciwko traktowaniu ich jako Żydów drugiej kategorii, ale także przeciw brutalności policji.

W zeszłym miesiącu policjant zastrzelił 24-letniego Falasza, chorego psychicznie, której to choroby miał się nabawić w wojsku. Mężczyzna miał przy sobie nóż, a policjant, do którego zaczął się zbliżać, poczuł się zagrożony i śmiertelnie go postrzelił. To spowodowało protest w postaci blokowania autostrady. Felaszowie uważają, że takie zachowanie policjanta nie powinno dziwić, ponieważ niechęć do etiopskich Żydów jest w Izraelu rozpowszechniona i zinstytucjonalizowana.

Felaszowie są ograniczeni w sprawach zawierania małżeństwa w Izraelu. Żądano od nich nawet ponownego nawrócenia i ponownego obrzeżania się. Oni stoją też na bardzo niskim stopniu drabiny społecznej, wykonując najmniej płatne prace.

W 2014 roku w jednym z izraelskich miast doszło do pobicia Felasza, który wraz ze znajomymi przesiadywał na ławce w jednym z miejsc publicznych. Kiedy pobity zaskarżył zachowanie funkcjonariuszy, ci zaczęli go prześladować, nachodząc go w domu i grożąc jego rodzinie. Kilka miesięcy później został znaleziony martwy, a sprawców morderstwa nie ustalono do dzisiaj.

To nie jest odosobniony odosobniony przypadek. Sytuacja Felaszów uderza w wizerunek Izraela uważającego się, za jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie.

Źródło: Kresy.pl

13 KOMENTARZE

 1. Mężczyzna miał przy sobie nóż, a policjant, do którego zaczął się zbliżać, poczuł się zagrożony i śmiertelnie go postrzelił.
  -to jak z tą obroną konieczną w korwinizmie
  Aha, żydzi nie mają prawa się bronić, załapałem

  • A czy zwierzeta z Waffen SS, w okupowanej bestialsko Polsce, a wiec ci SS mani mieli prawo sie bronic??

 2. Ha, ha! Dowcip miesiąca… Izrael i wizerunek!? Wizerunek czego!?
  „…Izraela uważającego się, za jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie.” Izrael zawsze się za coś, za kogoś uważa, tyle ile to ma wspólnego z prawdą!? Uważa się za naród wybrany, za naród prześladowany, przepędzanym najmądrzejszy, najlepszy i inne głupoty… A do prawdy tak bardzo wam daleko i chyba nigdy wam nie będzie dana, bo tak bardzo przesiąkliście kłamstwem, że nie wiecie co to prawda!?…

 3. A czy zwierzeta z Waffen SS, w okupowanej bestialsko Polsce, a wiec ci SSmani mieli prawo sie bronic??

 4. Po obaleniu szacha Iranu w 1979 roku 60 tys zydow wyjechalo z Iranu do Izraela, niestety oni mieli ciemniejsza karnacje od europejskich zydow ktorzy dominowali . Przez kilka lat obowiazywalo prawo zabraniajace zenienia sie z zydami o ciemnej karnacji, pozniej te prawo anulowano.

 5. chyba od 10ciu lat protestują… zresztą protestują też Mizrahim w ogóle – np. dlatego że podobno ich dzieci były oddawane do adopcji Żydom europejskim, pisała o tym Al Jazeera. Jakieś 2 lata temu tubylcy w Izraelu zatłukli Żyda etiopskiego bo go wzięli za Araba, wideo z jego ostatnich chwil krążyło w sieci bo ktoś to nagrał smartfonem… Jest ciekawy reportaż o Żydach etiopskich i w ogóle Mizrahim na Al Jazeera, nazywa się to „Israel’s Great Divide”

 6. żydowski murzyn z plemienia obciętych napletów ?? czy coś przegapiłem !!

 7. zyd sie rodzi komunista,wywrotowcem, zlodziejem, morderca, leniem unikajacym roboty,ale nie czarnym. To chce nam przekazac izrael?

 8. Nie wiem, kto to pisał, ale jeśli chodzi o składnię, to moja trzynastoletnia córka zrobiłaby to lepiej. Wracając to tematu, problem podziału na Żydów lepszych i gorszych nie jest w Izraelu nowością. Wraz z upadkiem ZSRR wielu tamtejszych Żydów skorzystało z możliwości wyjazdu do Ziemi Obiecanej i także spotkali się z niechęcią, podejrzliwością, a czasem wręcz z rasizmem.

 9. Biały Żyd zabijający czarnego Żyda jest nie tylko antysemitą, ale też rasistą.

Comments are closed.