Siarka w produkcie spożywczym z Lidla. Sieć wycofuje cała partię ze swoich sklepów i oddaje pieniądze

Logo Lidla na sklepie/fot. ilustracyjne/fot. DoulosBen/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Logo Lidla na sklepie/fot. ilustracyjne/fot. DoulosBen/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Lidl Polska poinformował w wydanym przez siebie komunikacie, że wycofuje ze sprzedaży produkt „Belbake Wiórki kokosowe, 200g”. W produkcie wykryto bowiem obecność „niezadeklarowanej substancji konserwującej – dwutlenku siarki”.

Lidl wycofuje „Belbake Wiórki kokosowe, 200g”. Dotyczy to produktów oznaczonych numerem partii 34452 z datą minimalnej trwałości 22.11.2019.

W ramach badań zostało stwierdzone, iż wyżej wymieniona partia produktu zawiera niezadeklarowaną substancję konserwującą – dwutlenek siarki. Klienci z nietolerancją dwutlenku siarki nie powinni spożywać wycofywanej partii produktu i zastosować się do komunikatu ze względu na możliwe wystąpienie nietolerancji wywołanej spożyciem. Dla pozostałych osób (bez nietolerancji dwutlenku siarki) produkt w pełni nadaje się do spożycia – poinformował Lidl w specjalnie wydanym komunikacie.

Produkt można wyrzucić albo zwrócić do sklepu. Nie trzeba nawet okazywać paragonu. Sieć deklaruje zwrot kosztów.

Lidl Polska podkreśla też, że komunikat dotyczy tylko tego konkretnego produktu. Inne artykuły marki Belbake nie są objęte decyzją o wycofaniu ze sprzedaży.

Dwutlenek siarki to nieorganiczny związek chemiczny. Naturalnie to bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin. Jest elementem składowym smogu.

Stosowany jest również jako konserwant. Szczególnie często używa się go przy produkcji win, nie tylko tych tanich, ale uważanych za te „z górnej półki”.

Źródła: rmf24.pl/nczas.com