Policja: „Kilkadziesiąt osób zatrzymanych za groźby wobec polityków”

REKLAMA

Od początku roku policjanci w całym kraju zatrzymali kilkadziesiąt osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem m.in. polityków i samorządowców oraz takich, które nawoływały do popełnienia zbrodni – poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka przekazał, że policjanci w całym kraju odnotowali w tym roku wzmożoną liczbę zgłoszeń od obywateli, dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, gróźb kierowanych telefonicznie i publicznego znieważania.

REKLAMA

„Były zgłoszenia dotyczące nawoływania do popełnienia przestępstwa w stosunku do prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków z różnych ugrupowań politycznych. Były też osoby, które pochwalały popełnienie takiego przestępstwa” – podał rzecznik KGP.

Takimi zgłoszeniami zajmowały się komendy wojewódzkie oraz policjanci z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju. Od początku roku w związku z kierowaniem gróźb zatrzymano kilkadziesiąt osób. 20 z nich zostało ustalonych, a następnie zatrzymanych dzięki specjalistom od zwalczania cyberprzestępczości. Były to osoby, które przestępstw dokonały za pośrednictwem internetu – najczęściej na portalach społeczniościowych, forach oraz za pośrednictwem komunikatorów.

„Po przekazaniu prokuraturze zgromadzonych w tych sprawach materiałów dowodowych zatrzymani usłyszeli zarzuty. Decyzją sądów cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, a wobec sześciu pozostałych zastosowano dozory, poręczenia majątkowe, zakazy utrwalania i rozpowszechniania treści wideofonicznych za pośrednictwem Internetu” – podaje KGP.

Ciarka dodał, że to tylko część wyników pracy policjantów z „pionu cyber”. „Wiele spraw jest w fazie ustaleń, a nowe napływają. Funkcjonariusze nie ustają w swojej pracy. Jednocześnie apelują do wszystkich o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych” – przekazał rzecznik policji.

Policjanci przypominają, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad. „Funkcjonariusze na bieżąco monitorują sieć, mają możliwości ustalenia i zatrzymania sprawców przestępstw popełnionych za pośrednictwem Internetu oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej” – zaznaczył Ciarka.

(PAP)

REKLAMA