Ilu jest kloszardów w Paryżu? Coraz więcej. Podano wyniki liczenia bezdomnych

Dom kloszarda. Paryż. Fot. PAP
Dom kloszarda. Paryż. Fot. PAP
REKLAMA

Z 7 na 8 lutego po raz drugi zorganizowano w stolicy Francji tzw. „noc solidarności” z bezdomnymi. Teraz podano wyniki liczenia stołecznych kloszardów. W Paryżu zidentyfikowano 3 641 osób żyjących na ulicach tego miasta.

Kloszardzi to po trosze pejzaż Paryża. Mają swoje miejsca spania, jadłodajnie, punty wydawania suchego prowiantu, czy zaopatrywania się w odzież. Odmawiają korzystania z noclegowni. W zimne noce korzystają z otwartego wtedy metra lub krat, z których wydobywa się nawiew ciepłego powietrza z podziemnej kolejki.

REKLAMA

Ich inną nazwą jest skrót SDF (Sans Domicile Fixe), czyli po prostu bezdomni. Jednak nie wszyscy sobie dają radę i nie dla wszystkich ten styl życia jest wyborem swoistej abnegacji. Niektórzy zostali do wyjścia na ulicę zmuszeni.

Ilość kloszardów znacznie w ostatnich latach wzrosła, co niektórzy wiążą z kryzysem społecznym. Problem obiecywał rozwiązać m.in. prezydent Macron (na zdjęciu poniżej przechodził akurat z… fotografem), ale z tegorocznych rachunków wynika, że bezdomnych tylko przybyło. Merostwo Paryża tłumaczy to tym, że w liczeniem objęto większy obszar miasta, niż w roku poprzednim.

W 2018 roku podczas pierwszej edycji „nocy solidarności” naliczono się 3035 osób bezdomnych. W tym roku policzono też okolice granic miasta oraz parki i tym tłumaczy wzrost merostwo. Prawie 600 osób mieszka na dworcach kolejowych i na stacjach metra.

Wśród zidentyfikowanych 3 641 osób bezdomnych, zdecydowana większość to mężczyźni. Kobiety stanowią tylko 12% tej liczby. 40% bezdomnych ma od 40 do 54 lat, 30% od 25 do 39 lat, 18% od 55 do 70 lat i 2% powyżej 70 lat.

2 246 bezdomnych doliczono się na ulicach, 639 w Lasku Vincennes, Lasku Bulońskim i innych parkach miasta. 298 żyje na stacjach kolejowych i wokół nich, 291 na stacjach metra, 99 na innych stacjach (RER, autobusy), 38 koczuje na parkingach. Reszta ma swoje bardziej zastrzeżone i ukryte miejsca pobytu.

W ostatnich latach zmienia się skład społeczny i narodowościowy SDF-ów. Jest wśród nich także grupa Polaków. Populacja kloszardów wyraźnie się w ostatnich latach odmłodziła.

W Paryżu jest czynnych 21 400 miejsc noclegowych. Dodatkowo szykuje się 3 tys. miejsc w okresie zimowym. Jednak niewielu kloszardów korzysta z numeru alarmowego 115 i noclegowni. Warto dodać, że do bezdomnych nie wliczano setek migrantów, którzy mają swoje odrębne koczowiska.

REKLAMA