Wałęsa twierdzi, że obcy nas zniszczą. Naukowcy mają inne zdanie. Wyjaśniają brak kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. „Żyjemy w galaktycznym zoo”

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Public Domain Pictures
Zdjęcie ilustracyjne. / fot. Public Domain Pictures
REKLAMA

Astronomowie od 50 lat bezskutecznie próbowali szukać cywilizacji pozaziemskich. Podczas odbywającego się co dwa lata spotkania projektu Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI) przedstawili przyczynę swoich niepowodzeń. Zdaniem naukowców… po prostu żyjemy w „galaktycznym zoo”.

Lech Wałęsa podczas jednego z ostatnich spotkań z posiadaczami zaKODowanych umysłów, stwierdził, że musimy brać pod uwagę, że obca cywilizacja przyleci do nas „swoimi ufami” i nas zniszczy. Naukowcy mają na ten temat inne zdanie.

REKLAMA

Być może istoty pozaziemskie obserwują ludzi na Ziemi, podobnie jak oglądamy zwierzęta w zoo? Jak możemy zmusić galaktycznych opiekunów do ujawnienia się? Gdybyśmy pojechali do zoo i nagle zebra zwróciła się do nas, spojrzała w oczy i zaczęła wydobywać trudne do zrozumienia dla nas dźwięki, czy czulibyśmy się zmuszeni do odpowiedzi? Identycznie może być z istotami pozaziemskimi, które przesyłają bogate informacje radiowe do pobliskich gwiazd – tłumaczył Douglas Vakoch, prezes METI.

Po raz pierwszy hipotezę „zoo” wysunięto już w latach 70. XX w. Tak astronom John Ball wyjaśniał paradoks Fermiego. W latach 50. włoski astronom Enrico Fermi zapytał bowiem: „jeżeli życie jest tak powszechne we wszechświecie, to dlaczego jeszcze nikogo nie usłyszeliśmy?”.

Nasze spotkanie koncentrowało się bardziej na pytaniach, które można omówić w biologii, psychologii i socjologii. Jakie są motywacje istot pozaziemskich? Jeśli istnieją cywilizacje robiące dokładnie to, co myślimy – po prostu słuchając i nie przesyłając – oznaczałoby to, że żyjemy w bardzo cichym wszechświecie. Czy mogą tam być, a nawet wiedzieć o nas, ale decydują się nie odpowiadać? – zastanawiał się Vakoch.

Astronomowie uważają, że w przypadku komunikacji międzygwiezdnej ktoś musi wykonać pierwszy ruch. METI przygotowuje się do wysłania w kosmos informacji opisujących 150. Rocznicę odkrycia układu okresowego.

Źródło: interia.pl

REKLAMA