izraelskie czołgi Merkava i transportery opancerzone M113 przy granicy ze Strefą Gazy fot. Twitter @InstaNewsAlerts
izraelskie czołgi Merkava i transportery opancerzone M113 przy granicy ze Strefą Gazy fot. Twitter @InstaNewsAlerts
REKLAMA

Izraelska armia gromadzi przy granicy ze Strefą Gazy siły niezbędne do dokonania lądowej inwazji. O tym czy dojdzie do wojny zdecyduje izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Izraelska armia przegrupowała w rejony graniczące ze Strefą Gazy jednostki pancerne, bojowe wozy piechoty oraz artylerię samobieżną. Na południe Izraela zostały też przerzucone doborowe jednostki izraelskich spadochroniarzy. Wzmocniono także ochronę antybalistyczną kolejnymi bateriami systemu Żelazna Kopuła (Irone Dome).

REKLAMA

Głównodowodzący izraelskiej armii, pełniący funkcję Szefa sztabu, Aviv Kohavi, dokonał dziś inspekcji oddziałów i poinformował, że mają pozostać w podwyższonej gotowości bojowej w oczekiwaniu na „różne scenariusze”.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Decyzję o rozpoczęciu ataku podejmie premier Izraela, Benjamin Netanjahu. Trwa spotkanie poświęcone tej sprawie w siedzibie izraelskiej armii, podziemnym bunkrze Yahya Sinwar w Kirya w Tel Avivie.

Wpływ na nią może mieć fakt, iż za niecałe dwa tygodnie w Izraelu odbędą się wybory parlamentarne. Prezent w postaci uznania okupowanych Wzgórz Golan za część Izraela jaki Benjamin Netanjahu dostał od Donalda Trumpa mógłby się okazać niewystarczający w obliczu faktu, iż większość Żydów domaga się zdecydowanych działań przeciw Hamasowi.

Od dwóch dni trwa wymiana „ciosów” między Izraelem oraz Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem. Izrael bombarduje Strefę Gazy z powietrza, natomiast Palestyńczycy wystrzeliwują w kierunku żydowskich terytoriów rakiety.

Na sobotę zaplanowany jest kolejny marsz, czyli protest pod oddzielającym Strefę Gazy od Izraela płotem, w rok po tym, gdy Palestyńczycy rozpoczęli tak zwany Wielki Marsz Powrotu. Palestyńczycy domagają się zniesienia izraelskiej blokady Strefy Gazy oraz powrotu do znajdujących się na terenie Izraela domów, które ich przodkowie zmuszeni byli opuścić w 1948 roku, wraz z powstaniem państwa Izrael.

REKLAMA