Rosja przedłuża areszt ukraińskim marynarzom aresztowanym po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

aresztowane ukraińskie kutry artyleryjskie
aresztowane ukraińskie kutry artyleryjskie "Berdiansk" i "Nikopol" w porcie Kercz na Krymie fot. Twitter
REKLAMA

Rosyjski sąd wydłużył do lipca areszt dla ukraińskich marynarzy, którzy zostali zatrzymani wraz ze swoimi jednostkami po incydencie w Cieśnienie Kerczeńskiej. Ukraina domaga się ich natychmiastowego zwolnienia.

Sąd okręgu Lefortowo w Moskwie podjął decyzję wczoraj na niejawnym posiedzeniu. 24 ukraińscy marynarze pozostaną w areszcie do 24, a część do 26 lipca.

REKLAMA

Ukraina zarzuca Rosji łamanie prawa międzynarodowego, Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która daje immunitet członkom załóg okrętów należących do marynarki wojennej oraz 3 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych.

Ukraiński MSZ poinformował w oświadczeniu, że złożył w Międzynarodowym Trybunale Prawa Morza (ITLOS), pozew przeciw Rosji, w którym domaga się zwolnienia uwięzionych marynarzy.

W trakcie próby przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską, rosyjskie jednostki ostrzelały, dokonały abordażu, a następnie aresztowały dwa ukraińskie kutry artyleryjskie typu „Gjurza” oraz holownik należący do ukraińskiej marynarki wojennej. Rosjanie twierdzą, że ukraińskie jednostki naruszyły ich wody terytorialne ponieważ nie dopełniły procedur.

Ukraińskim marynarzom postawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy. Przebywają w areszcie. Incydent był bezpośrednim powodem wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie w regionach graniczących z Rosją lub anektowanym przez nią Krymem.

Ukraina otrzymała wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i NATO.

Aktualnie na wodach Morza Czarnego przebywa amerykański niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke, USS Ross (DDG 71). Jest to czwarty okręt amerykańskiej marynarki, który odwiedził ten akwen od początku roku.

Kilka dni temu na wodach Morza Czarnego odbywały się morskie manewry Sea Shield 2019 z udziałem około 20 okrętów należących do państw NATO.

Były pośród nich okręty wchodzące w skład Standing NATO Maritime Group Two (SNMG2): hiszpańska fregata ESPS Santa Maria, kanadyjska fregata HMCS Toronto i holenderska fregata HNLMS Evertsen, a także okręty z Grecji, Turcji, Bułgarii i Rumunii.

Źródła: PAP/twitter.com

REKLAMA