Europie może skończyć się woda pitna. W Polsce wcale nie jest lepiej

Nawadnianie/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Nawadnianie/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Według opracowanego przez Europejską Agencję Środowiska wskaźnika na działalność gospodarczą idzie około 243 tys. hektometrów sześciennych wody rocznie. Najwięcej wody, bo 40 proc., zużywanej jest w rolnictwie. A ponieważ w Europie rośnie liczba gruntów uprawnych, wzrost użycia wody – a tym samym jej deficyt – będzie rósł.

Europejczycy co roku czerpią miliardy metrów sześciennych wody. Jest wykorzystywana w rolnictwie, produkcji, ciepłownictwie, chłodnictwie czy turystyce. Zasoby wody są nadwyrężane dodatkowo rosnącą urbanizacją, zanieczyszczeniami środowiska i suszami.

Około 80 proc. wody słodkiej w Europie czerpana jest z rzek i źródeł podziemnych.

Według opracowanego przez Europejską Agencję Środowiska wskaźnika na działalność gospodarczą idzie około 243 tys. hektometrów sześciennych wody rocznie. Większość – ponad 140 tys. hektometrów sześciennych – powraca do środowiska, często zanieczyszczona.

Najwięcej wody, bo 40 proc., zużywanej jest w rolnictwie. I mimo zmian technologicznych będzie tak nadal. A deficyt wody będzie rósł, bo wciąż rośnie liczba gruntów uprawnych.

28 proc. zasobów zużywa produkcja energii. W tym przypadku wody używa się do chłodzenia w elektrowniach jądrowych i elektrowniach.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opracowuje prognozy klimatyczne dla różnych modeli polityki środowiskowej. Scenariusz „Economy First” opiera się na rozwoju liberalnej gospodarki, korzystającej ze wszystkich dostępnych źródeł energii. Zakłada dalszy wzrost zużycia wody i zmniejszenie zasobów.

Źródło: PAP

18 KOMENTARZE

 1. pis = wspaniała partia patriotyczna należy jej sie szacunek
  po = partia centrum, liberalna gospodrczo umiarkowanie konserwatywna
  frühling (z germański’ego=niemieckiego) = wiosna patrzcie UMIEM używać google TRANSLATORA
  jest jeszcze więcej jakichś WARIATÓW konserw „pobudki korwiny czy jakieś inne”
  pis + po + frühling + PSL = JEDNYNE OPCJE NA NORMALNE RZĄDY W POLSCE
  parchate i sku_wiałe kapo OD KORWINA I BRAUNA I TEGO WIEPRZA MICHALKIEWICZA nie zdobedzie władzy nad POLAKAMI ! ! ! ! !
  KTO CHCE ZOBACZYĆ JAK WOJTYŁA DOPADŁ małe dziecko NIECH OTWORZY SOBIE LINK PONIŻEJ ! ! ! ! youtu.be/N9kY_CgZn7Q

  O TYM CO TRZEBA ZROBIĆ Z “fajfusami” WSZELKIEJ “maści i nazwy” NAWET “fajfusami murzynów i osłów” :
  START UP THE wibrators youtu.be/UA8ykVTyCm4

  KTOŚ JUŻ KIEDYŚ ssał wielkie PINDOLE – TO żołnierze WYKLĘCI! W OBRONIE SWOJEGO INTERESU tchórzliwi zdrajcy DAJĄC NAM PRZYKŁAD, ŻE MOŻNA okradać CAŁE WSIE, mordować niewinnych i GWAŁCIĆ ŚWIETE POSĄGI z kapliczek maryjnych.
  Hammer of the LGBT– NAPISY po HEBRAJSKU
  youtu.be/5hiEGHRnj0w

  NIEdamy SIĘ “omamić-zaczarować-uśpić” i BĘDZIEMY SSAĆ WIELKIE PINDOLE:
  CONTRA SIURKUM – PIEŚN parady miłości w BERLINIE

 2. Teraz, gdy dowiaduję się, że ktoś opracowuje prognozy klimatyczne, to mnie mdli.

 3. Grozi nam wszystko – brak wody, globalne ocieplenie, najazd uchodzców, inwazja ufo itd. itp. . Tyle razy nas okłamywano, że przyzwyczailiśmy się do takich „rewelacji”, których celem jest usprawiedliwienie podwyżki cen wody na której Izrael w naszym kraju ma robić złoty interes

  • Najgorsza jest groźba najazdu UFO, z tym możemy sobie nie poradzić. Jedynym pocieszeniem jest to, ze wódki nam nie zabraknie, a nawet gdyby, do bimbru popędzimy!

 4. Potrzebna jest ustawa o ochronie zasobów wodnych. W przeciwnym razie, wejdą do naszego kraju międzynarodowe korporacje i będą wiercić i wysysać naszą wodę za 5 groszy za litr.

 5. Przepraszam, ale woda słodka się nie skończy, to jest najzwyczajniej niemożliwe.

 6. Znowu jacys lewaccy ekoterrorysci rosiewaja swoja propagande jakos zawsze woda byla i bedzie natomiast europa moze zniknac przez multi kulti lqbtqwerty i islam

  • niejednokrotnie kronikarze z przed kilku stuleci opisywali jakie tragedie ludzie przezywali, ilu ich zmarlo z glodu podczas wielomiesiecznych suszy, ktorej skutki przeciagnely sie na kilka lat, opisuja wysuszone koryta szerokich i glebokich rzek. A historia pokazuje nam , ze wszystko sie znow normowalo, no moze po malych zmianach.

 7. Hej – coś się zmieniło do czasów gdy chodziłem do szkoły – znaczy obieg wody na Ziemi ???

  Woda jest w morzu/rzekach/jeziorach – paruje i jako deszcz wraca. Ta ilość „obracanej wody” jest w miarę stała niezależnie czy przejdzie przez tajemnicze „zużycie w rolnictwie”, nasze siusiaki itp ???

 8. Tytuł krzyczy „Europie może skończyć się woda pitna” a dalej pisane jest o wielkim zapotrzebowanie na wodę przez rolnictwo. Tylko, że w rolnictwie nie ma potrzeby używania wody pitnej, wręcz przeciwnie!
  To dyskwalifikuje artykuł, który z pewnością jest stekiem bzdur nastawionym na to aby zamącić ludziom w głowach aby łatwo dali się jeszcze bardziej okradać i niewolić.

Comments are closed.