Niemcy zostali wyzwoleni spod (swojej?) okupacji. Nowa historia III Rzeszy według niemieckiej, lewicowej minister

Niemiecka minister Barley twierdzi, że w 1945 roku Niemcy zostały
Niemiecka minister Barley twierdzi, że w 1945 roku Niemcy zostały "wyzwolone".Zdj: Domena publiczna

Niemieckie ministerstwo sprawiedliwości zamieściło na Twitterze wypowiedź swojej szefowej Katariny Barley (SPD) na temat zakończenia drugiej wojny światowej. Wypowiedź ta może sugerować, że 8 maja to przede wszystkim Niemcy zostali wyzwoleni.

„Nie tylko dla nas, Niemców, jest to dzień wyzwolenia” – brzmi wypowiedź Barley zamieszczona na Twitterze przez jej resort z okazji 74. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. „Przypomina nam, że powinniśmy robić wszystko, żeby utrzymać pokój” – czytamy w dalszej części wpisu.

Dziennik „Bild” zareagował oburzeniem na wypowiedź socjaldemokratycznej minister, która jest jednocześnie czołową kandydatką swojej partii w wyborach europejskich.

„Barley się skompromitowała” – napisał tabloid. Przypomniał, że 8 maja 1945 roku III Rzesza skapitulowała przed wojskami alianckimi, a rozpętana przez Niemcy i trwająca prawie sześć lat wojna kosztowała życie 60 mln osób.

Niemiecka minister sprawiedliwości jest znana z niefortunnych wystąpień. W połowie kwietnia przyjęła zaproszenie do prokremlowskiej telewizji RT Deutsch i oświadczyła, że Rosja zawsze była dla Niemiec bliskim partnerem i nim pozostanie. Natomiast wrogami Europy są według Barley ci, „którzy chcą powrotu do państw narodowych i nie chcą współpracy, jaka dotychczas miała miejsce, stawiają narodowe egoizmy na pierwszym miejscu, a także ci, którzy próbują Europę podzielić”.

Kwestia relatywizacji winy Niemiec za II wojnę światową jest zjawiskiem znacznie szerszym i poważniejszym niż tweety minister sprawiedliwości. Jak wielokrotnie zauważał nieżyjący już badacz i znawca niemieckiej polityki historycznej z Instytutu Zachodniego w Poznaniu prof. Zbigniew Mazur, możemy w tej dziedzinie nad Renem wskazać dwie podstawowe narracje: dyskurs ofiar i dyskurs odciążenia.

Dyskurs ofiar przedstawia Niemców jako pierwsze ofiary Hitlera i nazistów, szaleńców, którzy przejęli władzę, doprowadzili do wybuchu wojny i są odpowiedzialni za cały ogrom zbrodni z lat 1939-1945 – wskazywał Mazur. Niemcy niejednokrotnie idą w tej narracji dalej, mówiąc, że sami też byli ofiarami aliantów, np. w trakcie nalotów na Drezno. W tej opowieści „martyrologicznej” sięgają aż po rok 1989, przedstawiając się jako ofiary podziału Niemiec z czasów zimnej wojny.

Dyskurs odciążenia zaś to w pierwszej kolejności przyznanie się do winy oraz wzięcie odpowiedzialności za rozpętanie wojny i jej tragiczny przebieg. Mazur podkreślał jednak, że odciążenie polega na stwierdzeniu, że inni również ponoszą część winy, zgodnie z przekonaniem, że Niemcy może i zaczęli wojnę, ale pozostali im w jej trakcie wtórowali. W tym dyskursie zawarte jest przekonanie, że wymordowanie europejskich Żydów nie byłoby możliwe, gdyby nie kolaboracja innych narodów. Tym samym wciąga się je do „wspólnoty sprawców”, a z siebie ściąga odium wyjątkowości z powodu popełnionych zbrodni.

26 KOMENTARZE

 1. Przyjęcie nazwy Narodowo Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei – NSDAP) było nawiązaniem z pewną modyfikacją do nazwy Socjalistyczna Partia Robotnicza Niemiec (Sozialistische Arbeiterpartei Deutschlands – S[A]PD), którą Socjaldemokracja nosiła w latach 1875-1890 po gotajskim zjeździe zjednoczeniowym, na którym porozumieli się zwolennicy Lassallea ze zwolennikami Marksa i Engelsa.

  >>>

  Główny socjalistyczny ideolog NSDAP Joseph Goebbels:
  „Zgodnie z ideą NSDAP to my jesteśmy niemiecką lewicą […]. Niczego bardziej nie nienawidzimy niż prawicowego narodowego bloku bogatego mieszczaństwa”
  Joseph Goebbels, 1931

  W roku 1927 Adolf Hitler powiedział:
  „Jesteśmy socjalistami, jesteśmy wrogami dzisiejszego kapitalistycznego systemu gospodarczego (…) i jesteśmy zdeterminowani, aby zniszczyć ten system w jakikolwiek sposób.”

  Podobnie Józef Goebbels, minister propagandy III Rzeszy, podkreślał socjalistyczny charakter nazizmu – w latach dwudziestych dwudziestego wieku napisał wręcz, że jeśli miałby wybierać pomiędzy bolszewizmem a kapitalizmem, wybrałby bolszewizm.

  „Hitlera można śmiało porównywać z Leninem, Lenin był największym człowiekiem po Hitlerze, a różnice pomiędzy komunizmem a myślą Hitlera są niewielkie.”
  Joseph Goebbels, New York Times, listopad 1925

 2. Po pierwsze, to nie jest wymysł żadnej lewicowej minister, bo takie nazewnictwo funkcjonuje od bardzo dawna. 8 maja choćby Niemcy obchodzą coś, co się nazywa Dniem Wyzwolenia.

  Po drugie, to czego redaktorki NCzasu nie rozumieją? Wyzwolić się można tylko od tyranii narzuconej z zewnątrz, od rodzimego dyktatora nie? To jest coś złego, że upadek Hitlera nazywają „wyzwoleniem”? Mają żałobę obchodzić?

   • Z tym typem nie ma co dyskutować bo on śmierdzi czosnkiem nawet przez kabel internetowy. On tu nam wciska taką żydobolszewicką antropologię dla co głupszych gojów, ze oto człowiek nie ma wolnej woli, nie jest osobą tylko taką tresowana małpką za nic nie odpowiedzialną. W takiej antropologii te miliony szkopów które do ostatka broniły III rzeszy i swojego fiurerka za nic nie są odpowiedzialne.

   • Nie wiem, czy się opamiętali akurat 8 maja, bo wielu za Hitlerem było do końca, a wojna skończyła się przecież nie dlatego, że się Niemcy sami opamiętali, tylko dlatego, że w du.pę na niej dostali. „Wyzwolenia” więc tu bardziej pasuje – wyzwolić można nawet kogoś, kto się nie opamiętał.

    • Niemcy w 1944 i 1945 r. po kolei wyzwalali obozy koncentracyjne, Majdanek, Auschwitz i inne.
     Chcieli wyzwolić wszystkie ale Amerykanie ich uprzedzili. Hitlerowcy to przecież najbardziej cywilizowany naród na świecie. Chwała bohaterom.

   • oni powinni obchodzic dzien-,,nie wpieprzania sie do swoich sasiadow,, i stworzyc 30 letni program zbierania w kazdym domu ,szkole,knajpie i innych oktoberfestach, pieniazkow na odbudowe Polski i wyplate odzkodowan za zabojstwo jej mieszkancow .

  • Niemcy wybrali Adolfa Hitlera w demokratycznych wyborach. Poza tym socjaldemokraci masowo wstępowali do partii Narodowo Socjalistycznej. Gdyby III Rzesza nie przegrała wojny dalej wychwalaliby Nazistów i otaczali Hitlera fanatycznym kultem uwielbienia.

   • No wybrali, ale co z tego? Mieli potem demokrację? Mogli sobie go odwołać, wybrać kogoś innego? Za samą taką sugestię trafiało się do obozu. A więc szybko po tych demokratycznych wyborach mieli już dyktaturę, z której zostali wyzwoleni. Masz oczywiście rację, że wielu wychwalało go do końca i gdyby wygrał wojnę to byłby wielbiony przez Niemców, ale to nie zmienia faktu, że zostali wyzwoleni. Niewolnika można uwolnić nawet, jak tego w momencie wyzwalania nie chce. Zresztą, zobacz, co masz w Rosji – 70 procent Rosjan pozytywnie Stalina ocenia, który ich wybijał milionami.

    • Niemcy zostali wychowani w cywilizacji bizantyjskiej gdzie na pierwszym miejscu stawiane jest państwo i uwielbienie dla władzy, kolektywizm i pogarda w stosunku do jednostki.
     Rosja również została ukształtowana w cywilizacji bizantyjsko turańskiej z kultem władzy i siły militarnej.
     Oba te państwa miały za nic prawa jednostki do wolności osobistej i ekonomicznej.
     Natomiast Polacy są ukształtowani w cywilizacji łacińskiej z pogardą do władzy państwowej i z tego powodu partie polityczne nigdy nie maja pewności czy w następnych wyborach nie znikną ze sceny politycznej.

    • Niemcy to szlachetny naród. Wyzwolili swoje kolonie w których za niesubordynację obcinali ręce murzynom. Chwała bohaterom

     • Czasy byly ciezkie ze zmuszaly do prostytucji Ja, osobiscie w obozowej latrynie w Dachau obciagalem starym zydom fiuta doslownie za papierosa Czasami przychodzili blondyni z Waffen SS ale byli bardzo brutalni Opisalem to wszystko w ksiazce pt „W cieniu obozowej latryny”

   • Mogli go obalić siłą a zamiast tego szli ochoczo po wybraniu go ogromną większością jak barany na rzeź, a wcześniej jak potwory wybijać niewinnych ludzi. Fuehrer do dzisiaj ma wielu cichych zwolenników narodowego socjalizmu wśród weteranów i starszyzny, a także tępej młodzieży.

 3. SOWIECKA HISTORIA – youtu.be/LpIfNZU_jnk

  The Soviet Story – film dokumentalny nakręcony w 2008 roku, opowiadający o sowieckim terrorze wewnętrznym, jak również niemiecko-sowieckiej współpracy przed rokiem 1941. Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Edvins Šnore, a jego finansowanie zapewniła grupa posłów z Parlamentu Europejskiego z frakcji Unia na rzecz Europy Narodów.

  Film zawiera wywiady z zachodnimi oraz rosyjskimi historykami, między innymi Normanem Davisem, Borysem Sokołowem, pisarzem Wiktorem Suworowem oraz Władimirem Bukowskim, członkami Parlamentu Europejskiego, jak również ofiarami sowieckiego terroru.

  Główną tezą filmu jest wskazanie analogii – na płaszczyźnie filozoficznej, organizacyjnej a także politycznej – pomiędzy systemami nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II wojny światowej. W filmie pokazano Wielką Czystkę, Hołodomor, zbrodnię katyńską, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w gułagach dokonywane na ludziach.

 4. P. ST.Michalkiewicz, pisze o tym nie od dziś, Żydzi razem z Niemcami, piszą historię na nowo, i wychodzi im, że Niemcy bochatersko walczyli z nazistami- zlepek słów nazionalist i socjalizm – i wojnę wygrali, a napadając na Polskę, mieli dokładnie opracowane wszystko w najdrobniejszych szczegółach: co gdzie ukraść, a jak się nie da ukraść to zniszczyć, i ilu Polaków zostawić przy życiu, po to w Polsce Niemcy budowali obozy śmierci zwane nazistowskimi, a lewacko i postępacko oświecony świat głosi o odpowiedzialności Polaków za holokaust – bo przecież te obozy były w Polsce, i to w Polsce mieszkają naziści – czas skończyć z pisownią słowa naziści, i zacząć pisać, że to jest narodowy socjalizm, bo socjaliści na całym świecie udają, że hitler i jego partia, to prawica, a socjalizm, to religia, która wydała największych morderców, zostawiła i zostawia miliony grobów

 5. Lewactwo celowo kłamie nazywając nazistów (narodowych SOCJALISTÓW) „skrajną prawicą”, żeby rozmyć prawdę i zrzucić z siebie odpowiedzialność za bankructwo moralne i intelektualne socjalizmów wszelkiego rodzaju.

  • Z tego powodu tworzą kolejne wersje socjalizmów, jednak po bliższym zapoznaniu zawsze wychodzi z nich stara lewacka morda Marksa i Engelsa.

   „Klasy i rasy, za słabe by opanować nowe warunki życia muszą zniknąć […] Muszą zginąć w rewolucyjnym holokauście”
   Karol Marks, New York Daily Tribune, 22 marca 1853

 6. W takim razie fajnie byłoby tak profilaktycznie wyzwolic Niemcy co kilka lat.

  • „Niemcy powinno się profilaktycznie bombardować co 50 lat.” – Winston Churchill

   • to chyba ktoś o tym zapominał bo jak na moje oko to 1995 powinno im się to zrobić teraz mieliśmy byś my trochę spokoju a nie to co mamy
    a z tym socjalizmem to masz racje i tylko boje się że wyjdzie jak zawsze czyli system upadnie który aktualnie jest budowany i za ofiary które już są i dopiero będą i nikt nie odpowie za to bo lewactwo sprytnie zmieni nazwę a swoich wrogów będzie nazywać lewakami by to im przypisać swoje winny

 7. Wyzwolenie? Haha, razem ze swoim kochanym Fuhrerem zostali wzięci pod buty i walonki, i tak wyglądądało to ich „wyzwolenie”.

Comments are closed.